درمان های خانگی برای لکه های کبدی

تحریریه گروه ترجمه تعاون پرتال

 

لکه های کبدی مشکلات پوستی شایعی هست که در اثر بالا رفتن سن و افزایش ترشح ملانین یا همان رنگ دانه های پوست، ایجاد می شود.

عموما، علاوه بر افراد بالای ۵۰ سال، رنگ دانه های پوستی در جوانان و افرادی با پوست روشن نیز در اثر قرار گرفتن زیاد از حد در معرض نور خورشید، به طور فزاینده ای تولید می شود.

لکه های کبدی همچنین در اثر هستفاده از لامپ ها و یا تخت های برنزه کننده پوست نیز ایجاد می شوند. اندازه این لکه ها متفاوت بوده و معمولا در صورت، دست ها، شانه ها و یا بازوها پدید می آیند، زیرا این نواحی زیاد از قسمت های دیگر بدن در معرض نور آفتاب قرار دارند.

این لکه ها عموما صاف و بیضوی شکل بوده و رنگ آن قهوه ای متمایل به زرد، قهوه ای و یا سیاه هست.

اما خوشبختانه، یکسری درمان های خانگی طبیعی وجود دارد که می تواند لکه ها را محو کنند. به صورت حتم اگر رنگ لکه ها زیاد تیره بوده و یا ظاهر آنها تغییر کـــرده باانجام گرفت، حتما باید به یک متخصص رجوع کـــرد.

در ادامه ۱۰ روش خانگی را مطرح می کنیم که به کمک آنها می توان با این مشکلات پوستی مقابله کـــرد:

۱- سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا می باانجام گرفت که به نیکوی می توانند پوست را لایه برداری کنند.

برای این کار، مقدار مساوی آب و سرکه سیب طبیعی که رقیق و تصفیه نانجام گرفته هست را با هم مخلوط نمایید. سپس به محلول حاصل مقداری عسل اضافه کنید.

بعد، محلول را به لکه های پوستی بمالید و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آن را به حال خود رها سازید. در نهایت، پوست خود را با آب بشویید.

این کار را روزی یکبار انجام دهید. همچنین، ۱ تا ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب طبیعی را در ۱ لیوان آب ریخته و آن را روزی ۱ تا ۲ بار بنوشید.

این کار به مرور زمان پوست را شفاف و سلامت عمومی را بهبود می بخانجام گرفت. در ضمن، خارش یا سوزش های نخستیه پوستی که در اثر هستفاده از این محلول ایجاد می شود، طبیعی هست.

اما اگر شرایط بدتر و آزاردهنده انجام گرفت، این روش درمانی را متوقف کنید.

۲- لیمو ترش

لیموترش حاوی اسید سیتریک ملایمی هست که با شکستن رنگدانه های ملانین، سلول های آقاه پوست را از بین می برد.

با توجه به اینکه لیموترش لایه های پوستی تیره تر را برمی دارد، به مرور پوست روشن تر انجام گرفته و در نتیجه، لکه های قهوه ای ایجاد انجام گرفته به تدریج روشن تر می شوند.

علاوه بر این، ویتامین c موجود در لیموترش به صورت یک آنتی اکسیدان عمل کـــرده و سلول های مخرب رادیکال آزاد را از بدن خارج می کند.

بنابراین، ابتدا آب یک لیموترش تازه را گرفته و به قسمت های آسیب دیده پوست بمالید. سپس، آن را به مدت ۱۰ دقیقه به حال  خود رها کـــرده و در انتها پوست تان را با آب گرم بشویید.

این کار را روزی ۲ بار تکرار کنید. اگر پوستی حساس دارید، قبل از آنکه آن را به پوست خود بخانومید، آب لیموترش را با مقداری گلاب مخلوط کـــرده تا رقیق شود.

همچنین می توانید آب یک عدد لیموترش تازه را گرفته و آن را با ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شکر سفید مخلوط کنید.

سپس، مخلوط حاصل را به آرامی روی پوست خود بمالید تا تکمیلا جذب پوست شود. بعد از ۳۰ دقیقه، پوست تان را بشویید.

این کار را می توانید هفته ای ۱ تا ۲ دوبار تکرار کنید. به صورت حتم نباید بعد از مالیدن این مخلوط به پوست، درمعرض نور خورشید قرار بگیرید، زیرا ممکن هست پوست تان تیره تر شود.

۳- آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی ترکیباتی هست که به تدریج می توانند سلول های آقاه پوست را خارج کـــرده و باعث رانجام گرفت سلول های تازه شوند.

در ضمن، آلوئه ورا دارای خواص یک مرطوب کننده بوده و باعث پرآب و جوان انجام گرفتن پوست می شود.

برای هستفاده، برگ آلوئه ورا را شکسته و آن را از وسط ببرید تا به ژل درون برگ دسترسی پیدا کنید.

سپس، ژل را به لکه های پوستی خود به آرامی بمالید. بعد از ۱ ساعت، پوست تان را با آب بشویید. این کار را می توانید روزی ۲ بار تکرار نمایید.

۴- روغن کرچک

آنتی اکسیدان موجود در روغن کرچک قادر هست پوست را شفاف کـــرده و از آن محافظت نماید.

بنابراین، مقداری روغن کرچک را روی لکه های قهوه ای قرار داده و به آرامی محل را حدود ۱ تا ۲ دقیقه ماساژ دهید تا تکمیلا جذب پوست شود.

بعد از تعداد ساعت، پوست را تکمیلا بشویید. این کار را می توانید صبح ها و شب ها قبل از خواب تکرار کنید.

۵- مهست

اسید لاکتیک موجود در مهست برای مقابله با لکه های کبدی زیاد مفید می باانجام گرفت. زیرا به آرامی می توانند سلول های آقاه پوست را از بین ببرند.

در ضمن، مهست می تواند به صورت یک مرطوب کننده نیکو عمل کـــرده و پوست را پرآب نگه دارد.

برای این منظور، مقداری مهست چکیده را به محل های صدمه دیده بمالید. اجازه دهید تا مهست در محل تکمیلا خشک انجام گرفته و بعد از ۲۰ دقیقه، پوست تان را با آب سرد تکمیلا بشویید.

این کار را می توانید ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید. همچنین می توانید با مخلوط کـــردن ۱ قاشق غذاخوری مهست چکیده، ۲ قاشق غذاخوری بلغور جوی دوسر آسیاب انجام گرفته و ۱ قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه، ماسکی برای صورت خود تهیه کـــرده و آن را به محل های آسیب دیده بخانومید.

سپس بعد از ۳۰ دقیقه، صورتتان را با آب سرد بشویید. این کار را در ضمن می توانید روزی ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

۶- آبدوغ

آبدوغ همانند مهست داری اسید لاکتیک می باانجام گرفت؛ بنابراین، پوست را به تدریج لایه برداری کـــرده و باعث شفافیت و جوانسازی آن می شود.

برای این منظور، آبدوغ چکیده را به طور مستقیم به محل های صدمه دیده زده و آن را حدود ۱۰ دقیقه به حال خود را رها سازید.

سپس محل را با آب بشویید. این روند را می توانید ۲ الی ۳ مرتبه در روز تکرار نمایید.

در ضمن به عنوان روشی جایگزین، می توانید مخلوطی از ۴ قاشق غذاخوری آبدوغ و ۲ قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی تهیه کـــرده و آن را به پوست آسیب دیده خود بمالید. سپس، بعد از ۱۰ دقیقه محل را بشویید. این روند را می توانید روزی ۲ بار تکرار کنید.

۷- ویتامین E

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان قادر هست اثرات ناشی از اشعه ماورابنفش ایجاد انجام گرفته روی پوست را کاهش دهد.

این ویتامین همچنین یک مرطوب کننده معقول نیز می باانجام گرفت. بنابراین، روزی ۲ بار مقداری از روغن ویتامین E را روی محل صدمه دیده حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهید.

۸- زردچوبه

پودر زردچوبه از گذشته تا به حال برای معالجه پوست، هستفاده می شود. برای هستفاده از این آنتی اکسیدان طبیعی، ۲ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با مقداری کمی شیر مخلوط کنید.

ماده حاصل را به محل صدمه دیده زده و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید. این کار را هفته ای ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

۹- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی اسیدی بوده و بنابراین، می تواند از آن به عنوان یک لایه بردار طبیعی کـــرد. این ماده همچنین یک آنتی اکسیدان قوی نیز می باانجام گرفت.

برای هستفاده، یک گوجه فرنگی را خرد کـــرده و تکه های آن را روی لکه های پوستی بمالید. بعد از ۲۰ دقیقه، محل را با آب سرد بشویید. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید.

۱۰- صندل چوب

۲ قاشق غذاخوری از پودر صندل چوب را با ۲ قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کـــرده و به آن مقداری آب لیموترش اضافه کنید.

سپس، پماد حاصل را به مدت ۱۵ دقیقه به لکه های قهوه ای پوست زده تا تکمیلا روی پوست خشک شوند. در نهایت، محل را با آب سرد بشویید.   

 

نوشته درمان های خانگی برای لکه های کبدی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.