درمان چاقی با کیمیاگری

لاغری ذخیره کالری درمان چاقی چربی بژ انباشت چربی

روش جدیدی توسط محققان برای درمان چاقی و کاهش وخانوم پیشنهاد انجام گرفته هست که با هستفاده از این روش سوزاندن کالری در بدن با سرعت افزایشی صورت میگیرد و انباشت چربی در نواحی مخلف بدن کاهش می یابد.

متخصصان زیست شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس (WUSM) اخیرا به یک دنبال دست یافته‌اند که نوعی «کیمیاگری» محسوب انجام گرفته و در آن چربی سفید را به چربی قهوه‌ای نیکو یا همان چربی بژ تبدیل کـــرده‌اند.
چربی سفید ماده‌ای هست که در اطراف روده و سایر قسمت‌های بدن تجمع یافته و باعث می‌شود که فرد با ذخیره کالری نسبتا چاق به نظر بیاید.
از سوی دیگر، چربی بژ و قهوه‌ای حاوی میتوکندری افزایشی نسبت به نمونه سفید خود هستند که این امر اجازه می‌دهد تا کالری‌هایی مانند قند و دیگر چربی‌ها را برای ایجاد گرما بسوزانند. داشتن چربی تیره‌تر به بدن کمک می‌کند تا سوخت و ساز افزایشی داشته و لاغر بماند. از آنجا که چربی قهوه‌ای (BAT)، دارای مزیت‌های زیادی هست، تحقیقات زیادی برای درک اینکه چگونه می‌توان میزان این چربی را در بدن افزایش داد انجام انجام گرفته هست.
تاکنون، محققان دریافته‌اند که روغن ماهی، نانوذرات دارویی، درجه حرارت پایین و سرد و داروهای قوای جنسی نقش حیاتیی در بهبود BAT ایفا می‌کنند.
آن‌ها همچنین بین پروتئین و چربی قهوه همبستگی پیدا کـــرده‌اند و یک مطالعه نشان می‌دهد که افزایش میزان ثابت پروتئینی به نام PRDM16 در موش‌ها با افزایش BAT همراه هست. همچنین محققان در یک پژوهش دیگر دریافتند که مسدود کـــردن پروتئینی به نام Gq می‌تواند اثر مشابهی داشته باانجام گرفت.
پژوهش جدیدی که توسط محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام انجام گرفته نیز تایید کننده مورد دوم هست. این محققان نیز در پژوهش خود موفق به کشف پروتئینی انجام گرفتند که مسدود کـــردن آن سبب افزایش چربی بژ می‌شود. این پروتئین PexRAP نامیده می‌شود و محققان دریافتند که در چربی سفید، (نه قهوه‌ای) وجود دارد. علاوه بر این، هنگامی که موشها در محیط‌های سرد نگهداری می‌شوند، (وضعیتی که با افزایش چربی بژ و قهوه‌ای همراه هست) سطوح PexRAP در سلول‌های چربی سفید آنها کاهش یافته و سبب می‌شود که چربی سفید به چربی بژ تبدیل شود.
آن‌ها به این نتیجه رسیدند که پروتئین PexRAP از تبدیل چربی سفید به چربی قهوه‌ای جلوگیری می‌کند بنابراین با مسدود کـــردن آن، چربی سفید می‌تواند به چربی بژ تبدیل شود.
محققان این پژوهش معتقدند که با هستفاده از این روش می‌توان تغییری در زمینه درمان چاقی ایجاد کـــرد که این امر دنبال نهایی تحقیق آنها هست. آن‌ها برای آزمایش این روش جدید،گروهی از موش‌ها را مهندسی ژنتیک کـــردند به گونه‌ای که نمی‌توانستند PexRAP تولید کنند. سطح چربی قهوه‌ای در این جوندگان نسبت به هم نوعان‌شان افزایش بود و آنها به وجود مصرف میزان کالری مشابه با گونه‌های دیگر، باز هم لاغر مانده و چاق نمی‌انجام گرفتند. موش‌های ابداًح انجام گرفته همچنین سطح بالاتری از سوزاندن کالری را از خود نشان دادند.
محققان در حال حاضر به دنبال این هستند که چطور می‌توان این پروتئین را به صورتی ایمن و بدون اینکه دمای بدن انسان زیاد از حد بالا رفته و باعث تب شود، مسدود کـــرد. این پژوهش در مجله Cel- Reports منتشر انجام گرفته هست.
منبع/سپید آنلاین

نوشته درمان چاقی با کیمیاگری اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.