درمان گودی و سیاهی دور چشم

تیره انجام گرفتن پوست زیر چشم به گودی و سیاهی دور چشم معروف هست. دلایل اصلی گودی دور چشم، وراثت، بالا رفتن سن، خشکی پوست، گریه طولانی مدت، کار کـــردن با کامپیوتر به مدت طولانی، هسترس های فیزیکی و روحی، کمبود خواب و رژیم غذایی ناسالم هستند. آقاها و خانوم ها درهر سنی می توانند گودی چشم داشته باشند.سیاهی چشم مشکل پوستی جدی نیست اما افراد را خسته، ناسالم و پیرتر نشان می دهد. می توانید به آسودهی با هستفاده از روش های درمانی خانگی از شر گودی و سیاهی دور چشم خلاص شوید.

علت سیاهی و گودی دور چشم:

پوست نازک و رنگ خون شما

– دلایل سیاهی دور چشم  متنوع هستند، اما همه با تفاوت ضخامت پوست در اطراف چشم شروع می شود. این ناحیه periorbital نامیده می شود. در افزایش مناطق بدن شما، ضخامت پوست بین ۲ تا ۳ میلیمتر هست. با این حال، در زیر چشم ها معمولا ضخامت ۰٫۵ میلی متر هست. پوست نازک تر به معنی افزایش نمایان بودن رگ های خونی زیر پوست شما هست و رنگ پوست شما را تولید می کند. 

– پوست شما و بافت مستقیم زیر پوست خارج از بدن، بافت زیر جلدی نامیده می شود، تنها به طول موج های آبی یا بنفش اجازه عبور می دهد. این باعث می شود که رگ های شما به رنگ آبی ظاهر شود، زیرا تنها نور آبی بازتاب می شود.

– در صورتی که پوست شما تیره تر یا روشن تر باانجام گرفت این رنگ منتصویر انجام گرفته متفاوت خواهد بود. در پوست های تیره تر، رگه ها سبز یا قهوه ای و در پوست های روشن تر رگ ها بنفش تیره یا قرمز تیره می شود. این فقط یکی از دلایلی تشکیل سیاهی دور چشم هست. با افزایش سن، پوست شما کلاژن و الهستیسیته خود را از دست می دهد، پوست نازک تر می شود و حلقه ها برجسته تر می شود.

پایان سیاهی دور چشم به صورت یکسان تشکیل نمی شوند

– پایان حلقه ها به علت وجود رگ های خونی زیر پوست نازک تشکیل نمی شوند. ممکن هست ژنتیک نیز باعث تشکیل حلقه های تیره زیر چشم شود. نوع دوم حلقه ناشی از هیپرپيگمانتاسيون پوست زیر چشمها هست و معمولا قهوه ای رنگ هست. این هیپرپيگمانتاسيون یا مقدار بالای رنگدانه در پوست، نتیجه ملانین افزایشی هست که در پوست زیر چشم تولید می شود .

– این وضعیت خاص در افرادی که پوست آنها به طور معمول تیره تر و یا دارای رنگدانه افزایش هست قابل توجه هست. محققین در دانشکده پزشکی Pandit Deendayal Upadhyay در هند متوجه انجام گرفتند حلقه های سیاه دور چشم شایعترین حالت در یک عمل معمول پوست بود.

– این نوع حلقه های تیره ناشی از هیپرپيگمانتاسيون می تواند یک علت نخستیه یا ثانویه داشته باانجام گرفت. در علت نخستیه، افزایش رنگدانه در زیر دو چشم دیده می شود و خود به خودی ایجاد می شود. در علت ثانویه، رنگدانه های افزایش یافته بوسیله فرایند سیستمیک یا محلی ایجاد می شود.

– بعضی از علل هیپرپيگمانتاسيون در اطراف ناحیه پریوربیتال متایم هستند و پس از برداشتن تحریک کننده از بین می روند. تحریک کننده های متایم و دائمی برای هیپرپيگمانتاسيون عبارتند از: 

 
آفتاب

تجمع ژنتیکی رنگ ها در بافت ها

ملانوسیتوز پوستی

درماتیت آلرژیک

تماس با درماتیت

ادما (تورم)

داروها

بالا رفتن سن

هورمون ها


گودی و سیاهی دور چشم ممکن هست به خاطر اکسیداسیون خون نشت کـــرده از عروق خونی اطراف چشم ایجاد شود. انتشار خون و اکسیداسیون منجر به دایره های تیره و تورم و پف زیر چشم می شود. این اتفاق زمانی می افتد که بدن تلاش می کند نشت خون را از ناحیه نازک پوست به آسودهی تحت تاثیر گرانش قرار دهد.

 

این وضعیت برای سلامت شما نسبتا بی ضرر هست، اما یک چالش می باانجام گرفت. درمان های جراحی و پزشکی برای جلوگیری از نشت خون در دسترس هست، اما بهتر هست از تغییرات شیوه خانومدگی و تغذیه برای درمان این وضعیت و جلوگیری از گزینه های دیگر تهاجمی هستفاده کنید.

پف زیر چشم همراه با گودی و سیاهی دور چشم ؟

گودی و سیاهی دور چشم

– یکی دیگر از بیماری هایی که باعث تشکیل سیاهی دور چشم می شود، پف زیر چشم ( این مقاله را بخوانید:پف زیر چشم، علت و درمان های خانگی آن) هست که معمولا کیسه نامیده می شود. هنگامی که جوان هستید، این تورم ممکن هست به علت واکنش های آلرژیک، بیماری یا تجمع زیاد از حد مایع در بدن باانجام گرفت.

 

– همانطور که سن بالا می رود، دلایل دیگری برای ایجاد پف و تورم زیر چشم وجود دارد. اثر گرانش بر روی بافتی که به آرامی کلاژن و کشش را از دست می دهد می تواند سبب افتادگی بافت شود. این شامل چربی زیر بافت چشم هست.

– چربی تجمع کـــرده در اطراف چشم ها از آنها محافظت می کند. با افزایش سن، چربی ممکن هست از غشای حاوی آن به طور تکمیل فرار کند، و به این ترتیب چربی در زیر چشم کاهش می یابد و سبب ایجاد کیسه می شود. با این حال، در تحقیقات اخیر منتشر انجام گرفته در Neurophysiology بالینی، دانشمندان احتمال دیگری را برای رسوب چربی زیر چشم کشف کـــردند. جراحان پلهستیک از کالیفرنیا دریافتند که این چربی نیست که غشا با سن فرار کـــرده باانجام گرفت، بلکه بدن زیاد از حد چربی در ناحیه چشم ایجاد کـــرده و کیسه ها را ایجاد می کند. 

 

– مکانیزم دقیق تجمع چربی زیر چشم ممکن نیست تکمیلا درک شود، اما پزشکان خطر تشکیل کیسه های زیر چشم را با افزایش سن تشخیص داده اند. اگر چه ممکن هست فکر کنید خواب کم و هستآسوده کم به افزایش اندازه کیسه های زیر چشم منجر می شود اما هیچ اثبات علمی در این خصوص وجود ندارد. با این حال، کمبود خواب باعث انجام گرفتت پف زیر چشم می شود به خصوص در هنگام صبح.

چگونه از سیاهی زیر چشم خلاص شویم؟

اگر چه معمولا این سیاهی ها بی ضرر هستند، ممکن هست بخواهید اثر آن ها را تا حد ممکن کاهش دهید. تعداد گزینه ای وجود دارد که می توانید هر روز برای کمک به کاهش چربی و تغییر رنگ در زیر چشم خود انجام دهید. هر کدام از این گزینه ها معقول خواهند بود، اما بسته به شرایط ممکن هست برای همه معقول نباشند. قبل از انتخاب گزینه های جراحی، از این هستراتژی ها برای کاهش اثرات هستفاده کنید. اگر جراحی را انتخاب می کنید، باید بدانید که انتخاب های نامعقول روزانه ممکن هست باعث بروز هیپرپيگمانتاسيون یا پف کـــردن اطراف چشم ها می شود.

اجتناب از مالاندن چشمهای 

پوست زیر چشم شما نازک هست و با افزایش سن الهستیسیته و کلاژن خود را از دست می دهد و ممکن هست مستعد به نشت خون باانجام گرفت. همه این عوامل به تشکیل دایره های تیره زیر چشم کمک می کنند و هنگامی که پوست را مالش می دهید، بدتر می شود. از مالاندن چشم اجتناب کنید.

آلرژی را مدیریت کنید

آلرژی می تواند باعث خارش و آبریزش چشم ها شود. این ممکن هست باعث مالاندن ناحیه حساس شود و باعث افزایش پف اطراف چشم می شود.

تغییر روش خوابیدن 

آیا بر روی شکم می خوابید؟ گرانش باعث می شود مایع در دور چشمان شما جمع شود و فشار وارده روی پوست صورت منجر به افزایش چین و چروک پوست می شود. سعی کنید بر روی پشت خود بخوابید. بر روی زیاد از یک بالش نخوابید. زیرا بالشت زیاد باعث می شود گردن و پشت شما تغییر کند.

آرایش خود را به آرامی پاک کنید 

پاک نکـــردن آرایش در طول شب باعث افزایش حساسیت بافت چشم می شود. اما هر شب مالش چشم برای پاک کـــردن آرایش چشم باعث ایجاد آسیب و التهاب مویرگی در اطراف چشم می شود و حتی باعث تیره تر انجام گرفتن دایره های اطراف چشم می شود. از پاک کننده معقول آرایش چشم هستفاده کنید. یک مرطوب کننده نیکو یا روغن نارگیل نیز گزینه نیکوی هست.

مصرف الکل را کاهش دهید

الکل آب را دفع می کند و آب داخل پوست را خارج می کند. اگر به طور تصادفی شروع به مالیدن چشمانتان کنید، خطر آسیب به ناحیه افزایش می یابد. اگر الکل مصرف می کنید، قبل از رفتن به رختخواب حدود ۵۶ تا ۶۴ اونس آب بنوشید. ممکن هست به نظر برسد الکل حاوی مایع هست اما باعث کم آبی پوست می شود.

محافظت از چشم 

هنگام خارج انجام گرفتن از منزل از عینک های آفتابی هستفاده کنید. آنها به محافظت از چشم و پوست ظریف اطراف چشم خورشید کمک می کنند. به دنبال UV 400 یا ۹۹ تا ۱۰۰ درصد جذب UV باشید. لنزهای بزرگتر را انتخاب کنید تا اطراف چشم و پوست را محافظت کنند. رنگ لنز قدرت محافظت UV را نشان نمی دهد.

کاهش یا ترک سیگار

سیگار کشیدن سرعت از دست دادن کلاژن از پوست را افزایش می دهد و باعث افزایش کیسه های اطراف چشم می شود. سیگار کشیدن یک اعتیاد قوی هست. ممکن هست روش Techniques Freedom Emotional (EFT) به کاهش میل و افزایش میزان موفقیت شما کمک کند. فرایند یادگیری و هستفاده آن در منزل آسان هست.

کاهش آلودگی هوای داخل محیط بسته 

آلودگی هوا یکی از محرک های اصلی و آزاردهنده چشم هست. اکثر افرادی که در ایالات متحده کار می کنند و خانومدگی می کنند تقریبا ۹۸ درصد تایم خود را در منزل یا محیط بسته داخل می گذرانند. بنابراین پاکی هوای داخل ساختمان  حیاتی هست.

از درمان صحیح چشم هستفاده کنید

ناحیه اطراف چشم به نیکوی به درمان های آرام بخشی که باعث کاهش پف اطراف چشم می شوند پاسخ می دهند. 


درمان گودی و سیاهی دور چشم

تغییراتی می توانید انجام دهید تا دایره های تیره زیر چشم خود را کاهش دهید. بعضی ها آسان هستند و دیگران کمی دشوارتر هستند. با این حال، نتیجه به صورتی خواهد بود که صبحگاه خسته به نظر نرسید. در این جا ده روش برای رهایی سریع از گودی و سیاهی دور چشم پیشنهاد انجام گرفته هست.

۱-    روغن بادام

درمان خانگی سیاهی دور چشم

روغن بادام ترکیب طبیعی فوق العاده ای هست که برای شفاف سازی پوست دور چشم زیاد سودمند هست. هستفاده منظم از روغن بادام گودی دور چشم را پاک می کند. علاوه بر روغن بادام، می توانید از روغن ویتامین ای نیست برای حذف گودی ها و سیاهی های دور چشم هستفاده کنید.

۱٫    پیش از خواب، مقداری روغن بادام بر روی گودی دور چشم بخانومید و به آرامی ماساژ دهید.

۲٫    روغن پایان شب بر روی پوست بماند.

۳٫    صبح روز بعد روغن را با آب سرد بشویید.

۴٫    این مراحل را هر روز انجام دهید تا زمانی که سیاهی دور چشم محو شود.

۲-    خیار

خیار و سیاهی دور چشم

خیار باعث شفافیت پوست می شود. همچنین تاثیر آرامش بخشی دارد. 

–    یک خیار تازه را به قطعات ضخیم تقسیم کنید و آن را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. قطعات را به مدت ده دقیقه بر روی سیاهی پوست قرار دهید. سطح را آب بشویید. این کار را روزی دوبار به مدت یک هفته یا افزایش انجام دهید.

–    روش دیگر مخلوط کـــردن آب خیار با آب لیمو (به مقدار یکسان) می باانجام گرفت. سپس با پنبه ترکیب را بر روی پوست قرار دهید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. این روش را هر روز به مدت حداقل یک هفته انجام دهید.

۳-    سیب زمینی خام

مواد طبیعی سفید کننده ای در سیب زمینی وجود دارد که باعث روشن انجام گرفتن سیاهی های دور چشم و رهایی از پف دور چشم می شود.

–    آب یک یا دو سیب زمینی را بگیرید. پنبه را آغشته به آب سیب زمینی کنید و روی چشم های بسته قرار دهید. آب سیب زمینی باید همان طور که پلک ها پوشانده، سیاهی دور چشم را نیز بپوشاند. بگذارید ترکیب ۱۵-۱۰ دقیقه بر روی پوست باانجام گرفت. سپس با آب سرد بشویید. این کار را روزی یک یا دوبار به مدت تعداد هفته انجام دهید.

–    به جای آب سیب زمینی می توانید از قطعات ضخیم سیب زمینی برای از بین بردن سیاهی دور چشم هستفاده کنید.

۴-    گلاب

گلاب تاثیر فوق العاده ای بر روی پوست دارد. گلاب باعث جوان انجام گرفتن پوست و آرامش چشم های خسته می شود. به دلیل خاصیت جمع کنندگی که دارد، تونر نیکوی برای پوست می باانجام گرفت. 

۱-    پنبه مخصوص چشم را تعداد دقیقه در گلاب قرار دهید.

۲-    پنبه آغشته را بر روی پلک های بسته قرار دهید.

۳-    بگذارید ۱۵ دقیقه بماند.

۴-    این کار را دو بار در روز به مدت تعداد هفته انجام دهید.

۵-    گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و سیاهی دور چشم

گوجه فرنگی باعث سفیدی و روشن انجام گرفتن پوست می شود.

–    یک قاشق چایخوری آب گوجه فرنگی را با نصف قاشق چایخوری آبلیمو مخلوط کنید. این مخلوط را آرام بر روی سیاهی چشم قرار دهید و بگذرید ده دقیقه بماند. سپس با آب بشویید. این مراحل را روزی دوبار به مدت تعداد هفته انجام دهید. هستفاده از آب گوجه فرنگی به تنهایی هم معقول هست.

–    همچنین می توانید یک لیوان آب گوجه فرنگی را همراه با نعناع، آبلیمو و نمک بخورید. برای دریافت بهترین نتیجه نوشیدنی را بلافاصله بعد از تهیه مصرف کنید. این نوشیدنی را روزی یک یا دوبار برای یک هفته مصرف کنید.

۶-    آبلیمو

ویتامین ث موجود در آبلیمو به از بین بردن سیاهی دور چشم کمک می کند. 

–    پنبه را به آب لیموی تازه آغشته کنید و دور چشم بمالید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند سپس بشویید. این کار را هر روز به مدت تعداد هفته انجام دهید.

–    همچنین می توانید با هستفاده از یک قاشق غذاخوری آب لیمو، دو قاشق غذاخوری پوره گوجه فرنگی، مقدار کمی آرد و پودر زردچوبه خمیری تهیه کنید. این خمیر را دور چشم بمالید. بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه آن را بشویید. این کار را هفته ای دو یا سه بار انجام دهید.

نکته: اگر آب لیمو باعث سوزش می شود از آن هستفاده نکنید.

۷-    روغن نارگیل

روغن نارگیل و درمان سیاهی دور چشم

ماساژ با روغن نارگیل روش طبیعی موثر دیگری هست که برای روشن انجام گرفتن سیاهی دور چشم هستفاده می شود. قابلیت مرطوب سازی آن باعث پوستی نرم و صاف می شود و از خطوط کوچک دور چشم و چروک جلوگیری می کند.

۱-    زیر چشم  را با مقداری روغن نارگیل مرغوب ماساژ دهید.

۲-    اجازه بدهید روغن تعداد ساعت بر روی پوست بماند سپس آن را بشویید.

۳-    این کار را روزی دو یا سه بار تا زمانی که نتیجه مطلوب را مشاهده کـــردید، انجام دهید. 

۸-    چای کیسه ای

چای کیسه ای و درمان سیاهی دور چشم

کافئین و آنتی اکسیدان موجود در چای برای رهایی از سیاهی دور چشم و پف زیر چشم مفید می باانجام گرفت زیرا رگ های خونی را منقبض کـــرده و از ماندن جریان خون در یک ناحیه جلوگیری می کند. جوهر مازو نیز باعث کاهش ورم و تغییر رنگ می شود.

۱-    دو عدد چای کیسه ای هستفاده انجام گرفته سبز یا سیاه را به مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید.

۲-    هر کیسه را بر روی یک چشم قرار دهید و بگذارید ۱۵-۱۰ دقیقه بماند.

۳-    چای کیسه ای را بردارید و صورتتان را بشویید.

۴-    این کار را روزی یک یا دو بار به مدت تعداد هفته انجام دهید.
نکته: مراقب باشید چای داخل چشم نریزد.

۹-    پرس سرد

پرس سرد در گودی و سیاهی دور چشم

پرس سرد رگ های زیر چشم را منقبض کـــرده و باعث کاهش پف و سیاهی دور چشم می شوند.

–    یک لیف را در آب سرد یا شیر سرد بخوابانید. سپس تعداد دقیقه بر روی پلک های بسته قرار دهید.

–    همچنین می توانید تعداد قالب یخ را در حوله ای نرم بپیچید و تعداد دقیقه زیر چشم قرار دهید. همچنین می توانید یک کیسه شن یخ زده، چای کیسه ای سرد یا قاشق سرد بر روی ناحیه زیر چشم قرار دهید.

–    این مراحل را روزی تعداد بار انجام دهید.

۱۰-    زردچوبه

زردچوبه خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد و باعث کاهس سیاهی دور چشم می شود. همچنین باعث نرم و هموار انجام گرفتن پوست دور چشم می شود.

۱-    دو قاشق چایخوری زردچوبه را با آب آناناس مخلوط کـــرده و خمیری سفت درست کنید. 

۲-    این خمیر را بر روی قسمت موردنظر قرار دهید.

۳-    بگذارید ده دقیقه بماند سپس آن را با پارچه ای نرم و مرطوب پاک کنید.

۴-    این کار را هر روز انجام دهید تا نتیجه مطلوب را مشاهده کنید. 

نکات اضافی درباره گودی و سیاهی دور چشم

–    به مقدار کافی بخوابید و هستآسوده کنید.

–    از مالاندن زیاد از حد چشم ها بپرهیزید زیرا باعث می شود رگ های دور چشم گشاد شوند و پوست زیر آن تیره تر دیده میشود.

–    پیش از خواب آرایش خود را پاک کنید. همچنین اگر احساس سوزش یا ناآسودهی در چشم دارید آرایش را پاک کنید.

–    کاهش در معرض نور خورشید باشید.

–    به مقدار کافی آب در روز بخورید.

–    برای جلوگیری از کیسه های تشکیل انجام گرفته زیر چشم به دلیل جمع انجام گرفتن مایعات در پلک پایینی، ارتفاع سر را با افزودن دو بالشت زیر سر هنگام خواب افزایش دهید.

–    به رژیم غذایی خود توجه کنید و موادغذایی سرشار از ویتامین های آ، ث و ای مصرف کنید.

–    سیگار نکشید و مصرف الکل و کافئین را محدود کنید. سیگار به سلول های پوست آسیب می رساند. الکل وکافئین باعث کم آبی بدن و ضعیف انجام گرفتن پوست حساس دور چشم می شوند. 

منبع: www.top10homeremedies.com

نوشته درمان گودی و سیاهی دور چشم اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.