در سوگ از دست دادن نظریه‌پرداز برجسته سوادآموزی جهان

انجمن بین‌المللی سوادآموزی و پلن با من بخوان روز شنبه سوم فوریه ۲۰۱۸ انسانی بزرگ، معلمی تاثیرگذار و پشتیبانی خستگی‌ناپذیر، دکتر ویلیام تیل را از دست داد.

دکتر ویلیام تیل، پروفسور رشته تعلیم و پرورش و سوادآموزی، پژوهشگر و مدیر دانشگاه ایلینوی در مرکز سوادآموزی شیکاگو بود. مرکز سوادآموزی شیکاگو، مرکز خدمات عمومی و پژوهشی هست که در زمینه بهبود وضعیت تعلیم و پرورش و سوادآموزی در سطح محلی، ایالتی و ملی کار می‌کند. بخشی از وظایف دکتر ویلیام تیل در مرکز سوادآموزی شیکاگو مدیریت و هدایت پروژه‌هایی بود که بر سوادآموزی در خانواده‌های کم‌درآمد تمرکز دارند. در این پروژه‌ها خدماتی به این گروه از خانواده‌ها داده می‌شود تا به رانجام گرفت همه‌جانبه کودکان خود در سال‌های نخست خانومدگی و آماده کـــردن آن‌ها برای ورود به مدرسه کمک کنند.

ویلیام تیل از بانیان نظریه سواد شکوفایی در جهان هست که تاکید دارد سوادآموزی با تولد کودک باید آغاز شود و خانواده‌ها و مربیان با به‌کارگیری ادبیات کودکان می‌توانند به رانجام گرفت سوادی که در این دوره زمانی در کودکان شکفته می‌شود، یاری رسانند. یکی از پروژه‌های در جریان او، مدیریت و نظارت بر اجرای دیدگاه‌های پیشرفته سوادآموزی‌اش در هشت تعلیمگاه دولتی شیکاگو بوده هست. دکتر ویلیام تیل در دوران خانومدگی خود زیاد از ۱۵۰ نشریه تخصصی منتشر کـــرد و از نقل کردرانان برجسته‌ای به شمار می‌رفت که به‌عنوان نقل کردران اصلی در کنفرانس‌های ۲۵ کشور جهان شرکت داشت.

 

هستاد برجسته سوادآموزی

 

دکتر تیل که به سوادآموزی از راه ادبیات کودکان باور عمیق داشت به موضوع گسترش سواد شکوفایی در میان خانواده‌های کم‌درآمد و محروم در سراسر جهان زیاد حساس بود و تلاش می‌کـــرد که با انتقال تجربه‌های خود به کارشناسان و مربیانی یاری برساند که برای از میان برداشتن نابرابری در امر سوادآموزی در سراسر جهان تلاش می‌کنند. او به معنای واقعی در امر سوادآموزی یک راهنما و پیش‌گام بود.

دکتر ویلیام تیل در نقل کردرانی خود در کنفرانس انجمن بین‌المللی سوادآموزی در سال ۲۰۱۷ درباره اهمیت تعلیم گفت:

«هیچ چیز حیاتی‌تر از کاری نیست که ما به‌عنوان معلم یا مربی به کودکان یاری برسانیم تا مهارت‌های خواندن و نوشتن را با روشی نوین فراگیرند، تخیل، اندیشه‌ورزی و همدلی در آن‌ها تقویت شود تا بتوانند دوران بهتری را رقم خانومند.»

ویلیام تیل همواره همراه و پشتیبان رهستین پلن «با من بخوان» بود. او در نامه‌ای به داوران جایزه «ای بی آساهی» در سال ۲۰۱۶ نوشت: «با من بخوان پایانی ویژگی‌هایی را که داوران جایزه ای بی آساهی انتظار دارند دارهست. این پلن نشان داده هست که می‌تواند الگوی معقولی برای زیادی از کشورهای جهان باانجام گرفت.» همچنین انجمن بین‌المللی سوادآموزی ILA که ریهست آن را ویلیام تیل بر عهده داشت، از جمله سازمان‌های بین‌المللی هست که پلن با من بخوان را نامزد جایزه آسترید لیندگرن در سال ۲۰۱۸ کـــرده هست.

 

نوشته در سوگ از دست دادن نظریه‌پرداز برجسته سوادآموزی جهان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.