در گفت‌گوی اختصاصی با آیت‌الله عالمی مطرح شد؛ تحسین از اقدام مردم شهرستان بهبهان در احیای «جاده ولایت»


آیت‌الله حسن عالمی از محققان «مسیر هجرت حضرت رضا(ع)» و عضو مجلس خبرگان رهبری از اقدام ارزشمند #مردم_شهرستان_بهبهان در احیای «#جاده_ولایت» تجلیل و قدردانی کرد.

وی گفت: این حرکت از مصادیق احیاء و تعظیم شعائر الهی است.

این استاد درس خارج حوزه‌های علمیه علمیه با اشاره به هجرت تاریخی حضرت رضا(ع) به خراسان افزود:  باید در این مراسمات رضوی، چرایی این سفر و مسأله غربت عجیب امام هشتم(ع) در آن دوران به درستی برای مردم بیان شود.

عالمی گفت: هجرت امام رضا(ع) یک هجرت سیاسی و برخلاف میل ایشان بود، که مأمون آن امام همام(ع) را می‌خواست در اوج غربت از این مسیر عبور دهد، ولی مردم در هر شهری که امام(ع) وارد می‌شد از ایشان استقبال می‌کردند.

این عضو برجسته مجلس خبرگان رهبری افزود: عظمت و اهمیت حدیث «#سلسله‌_الذهب» در نیشابور باعث شده است که محققان در طول تاریخ به دیگر حوادث مسیر و نحوه استقبال مردم اشاره چندانی نکنند.

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان به #طرح_احیای «#جاده_ولایت» از «مشهد شهدای شلمچه تا مشهدالرضا(ع)» اشاره کرد و گفت: در این زمینه دو توصیه دارم:

اول: قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) در هر شهری از این مسیر حتما دارای شناسنامه تاریخی باشند؛
دوم: ضمن برپایی باشکوه آیین‌های رضوی، از هرگونه خرافه و بدعت در این شعیره الهی نیز باید مواظبت نمود.

شایان ذکر است طرح احیای «جاده ولایت» از مشهدشهدای شلمچه(محل ورود حضرت رضا به ایران اسلامی) تا مشهدالرضا(ع) هم‌اکنون محل بحث گفتمانی بین نخبگان و متولیان امر احیای این جاده نورانی قرار گرفته است.

گفتنی است شهرهای خرمشهر، آبادان، بهبهان، ابرکوه و نیشابور در مناسبت سالروز میلاد، سالروز شهادت و (برخی نیز در) سالروز ورود حضرت رضا(ع) آیین‌های خاص رضوی دارند.



تصاویر و مستندات آیین رضوی در شهرستان بهبهان

http://uupload.ir/files/kofb_%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.