دشمن پوست خود را بشناسید

دکتر محمد علی نیلفروش زاده؛ متخصص پوست و مو

 

پلن‌‌های مراقبت از پوست باید با شرایط آب و هوایی زمستان و عادت‌های رفتاری افراد در این فصل سازگار باشند.

افزایش افراد در زمستان ترجیح می‌دهند که حرارت وسایل گرمایشی را در خانه بالا ببرند و از دوش آب داغ برای گرم کـــردن بدن کمک بگیرند.

با اینحال، دوش آب داغ و هوای گرم و خشک داخل خانه ابداً برای مشکلات پوستی خاصی مانند اگزما و پسوریازیس معقول نیستند.

شاید فکر کنید که عواملی مانند هسترس، کاهش اثربخشی داروها و خود شرایط آب وهوایی زمستان، مشکلات پوستی شما را تانجام گرفتید می‌کنند، اما چنین تصوراتی نباید هیچ اختلالی در پلن‌‌های مراقبت از پوست ایجاد کنند.

دکتر امانوئل ماوراکیس، هستاد بیماری‌های پوست دانشگاه کالیفرنیا، در این مطلب، ما را با ۵ دشمن پوست‌های مبتلا به اگزما و پسوریازیس و موثرترین توصیه‌های زمستانی برای مراقبت از پوست‌‌های مبتلا به این بیماری‌ها آشنا کـــرده هست.

دشمن شماره ۱٫ خشکی هوا

دکتر ماوراکیس به این نکته حیاتی اشاره می‌کند که هستفاده از وسایل گرمایشی در زمستان، هم پوست را خشک می‌کند و هم رطوبت هوای خانه را کاهش می‌دهد.

راه حل:

مرطوب سازی پوست و افزایش رطوبت هوا در خانه

نخستین گام برای مراقبت از پوست در این فصل، افزایش رطوبت هوا و مرطوب سازی پوست بهطور منظم هست.

زمانی‌ که هوای سرد با هستفاده از وسایل گرمایشی به هوای گرم تبدیل می‌شود (همان اتفاقی که در زمستان و در محیط‌های بسته مانند خانه شاهدش هستیم) رطوبت نسبی هوا کاهش می‌یابد.

خشکی هوا در چنین شرایطی، پوست را خشک خواهد کـــرد و باعث التهاب و خارش پوستی خواهد انجام گرفت.

با توجه به همین نکته، باید از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا مانند بخور سرد و گرم برای برگرداندن رطوبت به هوای خانه هستفاده کنیم.

به صورت حتم دستگاه‌های مرطوب کننده هوا باید بطور منظم تمیز شوند و سطح رطوبت این دستگاه‌ها نیز در حد متوسط قرار داده شود.

پوست انسان‌ها در فصل زمستان، زیاد سریع‌تر از فصل‌های دیگر خشک می‌شود. پس مرطوب سازی پوست در زمستان باید جدیتر از فصل‌های دیگر انجام شود.

برای مرطوب‌سازی پوست بهتر هست با لوسیون‌‌های حاوی سرامید (مخصوصا در موارد ابتلا به اگزما) شروع کنید و بعد از کرم‌‌های مرطوب کننده زیاد چرب برای حفظ رطوبت در پوست کمک بگیرید.

بعد از حمام یا دوش نیز باید در همان دقایق نخستیه مرطوب سازی را انجام بدهید تا از خشک انجام گرفتن پوست جلوگیری کنید.

دشمن شماره ۲٫ آب داغ

قرار گرفتن پوست در معرض تماس با آب داغ خیلی سریع به خشکی پوست منجر می‌شود و این اتفاق بطور کلی برای افراد مبتلا به اگزما یا پسوریازیس مضر هست.

راه حل:

پرهیز از حمام یا دوش طولانی با هستفاده از آب داغ

با توجه به نکته فوق‌الذکر، دکتر ماوراکیس توصیه می‌کند زمان حمام یا دوش نباید افزایش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باانجام گرفت و ابداً نباید از آب داغ هستفاده کـــرد.

علاوه بر این، هستفاده کـــردن از روغن مرطوب کننده در حمام نیز مانع از کاهش رطوبت پوست می‌شود. بلافاصله بعد از بیرون آمدن از حمام نیز، باید از تعداد لایه مرطوب کننده هستفاده کنید.

فراموش نکنید این کارها زمانی به نتیجه مثبت منجر می‌شوند که حرارت آب را در حد متوسط حفظ کنید.

دشمن شماره ۳٫ افت ایمنی

با توجه به اینکه افراد مبتلا به پسوریازیس از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند سیکلوسپورین هستفاده می‌کنند، زیاد آسوده تر به ویروس‌های مختلف یا عفونت‌‌های باکتریایی مبتلا می‌شوند.

بنابراین ابتلا به بیماریهایی مانند آنفلوانزا در زمستان می‌تواند کنترل مشکلات پوستی را تا تعداد هفته با اختلال مواجه کند زیرا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی باید تا بهبود آنفلوانزا متوقف شود.

راه حل:

مراقبت از سلامت عمومی

حفظ سلامت عمومی در زمستان، یکی از راهکارهای حیاتی برای مراقبت از پوستهای مبتلا به پسوریازیس هست.

انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مختلف، مانند دریافت واکسن آنفلوانزا، حیاتیترین گام در رهستای حفظ سلامت عمومی در زمستان هست.

اگر احساس کـــردید به سرماخوردگی مبتلا انجام گرفته‌اید، افزایش هستآسوده کنید، مایعات زیاد بنوشید و حجم کارهایتان را به حداقل برسانید.

شستن دست‌ها بطور منظم، خصوصا بعد از دست دادن با دیگران، نیز یکی از نکات حیاتی برای سالم ماندن در فصل زمستان هست.

دشمن شماره ۴٫ کم خوابی و پرکاری

بعضی از افراد فکر می‌کنند هرچه کاهش بخوابند، می‌توانند به کارهای افزایشی در طول روز رسیدگی کنند و اساسا به هستآسوده زیاد نیازی ندارند.

اما این کار باعث افت سیستم ایمنی بدن می‌شود و به پوست آسیب می‌رساند.

تحقیقات علمی نشان می‌دهند هستآسوده کـــردن واقعا برای افراد دارای شخصیت نوع  A افرادی با شخصیت تیپ A، پرانرژی، پرخاشگر، مهاجم، جاه طلب، دشوار کوش، پرفعالیت و کم حوصله هستند که تمایل دارند در فعالیت‌های رقابت آمیز و مشاغلی که فشار زیادی به آنها می آورد شرکت کنند و مسوولیت‌‌های فراوانتری را متحمل شوند) دشوار هست.

با این حال، گروه دیگری از افراد به هستآسوده تکمیل برای تسکین هسترس نیاز دارند و در غیر این صورت، سریعا با تانجام گرفتید مشکلات پوستی (خصوصا اگزما و پسوریازیس) مواجه می‌شوند.

راه حل:

ورزش و خواب کافی

همه افراد، خصوصا افراد دارای شخصیت نوع A می‌توانند از طریق فعالیت‌های ورزشی به تمدد اعصاب دست پیدا کنند.

به صورت حتم در فصل زمستان، پرداختن به فعالیت‌‌های ورزشی در فضاهای باز متداوم امکانپذیر نیست.

بنابراین، بهتر هست خودتان را در این فصل به ورزش‌های خانگی عادت بدهید یا دستگاه‌هایی مانند تردمیل خریداری کنید.

هستآسوده و ورزش در کنار هم به تمدد اعصاب شما کمک می‌کنند و ۳ فایده حیاتی دارند؛ کاهش هسترس، بهبود وضعیت خواب و آرامش ذهن.

همه این نکات برای تقویت سلامت پوست ضروری هستند.

دشمن شماره ۵٫ هسترس و نوسانات خُلقی

زمستان با چالش‌های خاص خودش همراه هست و زیادی از افراد در این فصل با نوسانات خُلقی مواجه می‌شوند.

نوسانات خلقی انجام گرفتید و هسترس زیاد از حد کنار هم می‌توانند عفونت‌های پوستی (فولیکولیت) را افزایش بدهند، بثورات ناشی از اگزما را در سرتاسر پوست صورت پخش کنند، مشکلات ناشی از پسوریازیس را در سطح پوست سر تانجام گرفتید کنند و بطور کلی جوش‌های مختلفی در سطح پوست ایجاد کنند.

راه حل:

تکنیک‌‌های آرام سازی و مدیریت هسترس

به نقل کرد دکتر ماوراکیس، پوست افراد مبتلا به پسوریازیس در صورت وجود هسترس زیاد یا نوسانات خلقی انجام گرفتید، واکنش معقولی نسبت به روندهای درمانی نشان نمی‌دهد.

محققان هنوز در حال تحقیق درباره ارتباط بین احساسات بشری و وضعیت پوست هستند، اما تایید کـــرده‌اند چنین ارتباطی واقعا وجود دارد.

بنابراین، تلاش برای کنترل نوسانات خلقی و بحران‌های مختلف خانومدگی به تسکین مشکلات پوستی خاص مانند اگزما و پسوریازیس هم کمک می‌کند.

گاهی اوقات کارهای ساده‌ای مانند تلاش برای مثبت اندیشی، پیاده‌روی، مدیتیشن (آرام سازی) و در میان گذاشتن احساسات با همسر، والدین یا دوستان، به شما کمک می‌کند با هسترس انجام گرفتید مقابله کنید و مانع از تانجام گرفتید مشکلات پوستی در فصل زمستان شوید.

 

نوشته دشمن پوست خود را بشناسید اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.