دفع سموم از بدن با روش های خوراکی

کاهش کلسترول و فشارخون بالا سم زدایی از بدن دفع سموم از بدن تصفیه خون و پاکسازی کبد پاکسازی کبد پاکسازی بدن

برای پاکسازی کبد و دفع سموم از بدنتان می توانید از میوه ها و سبزیجات سالم کمک بگیرید. با پاکسازی بدن از مواد سمی در پیشگیری از بروز انواع بیماری ها در بدنتان نقش موثری خواهید داشت. مارچوبه، آووکادو، کلم بروکلی، چغندر، سیب، سیر، لیمو ، پیاز ، گریپ فروت و سبزیجات برگ سبز در این زمینه زیاد مفید و معقول هستند.


بدن ما روزانه با انواع ترکیبات سمی و مضر سروکار دارد که ممکن هست باقی‌مانده مواد تولیدانجام گرفته در بدن باشند یا از طریق ترکیبات شیمیایی خوراکی‌ها، آلاینده‌های هوا، داروها، مواد آرایشی و بهداشتی وارد بدن شوند. به‌طور طبیعی بدن انسان مجهز به مکانیسم پاک‌کننده‌ای هست که به‌طور مداوم خون را تصفیه می‌کند تا این ترکیبات مضر از بین بروند. کلیه‌ها، کبد، ریه و پوست حیاتی‌ترین اندام‌های پاک‌کننده هستند.

خوشبختانه دست طبیعت نیز در این‌باره سخاوتمند هست، به طوری که با مصرف خوراکی‌هایی که در این هفته به آنها خواهیم پرداخت، می‌توان به روند پاکسازی بدن و پیشگیری از بیماری‌ها کمک کـــرد.

 

۱٫ مارچوبه

مارچوبه درصدر خوراکی‌های با خاصیت پاک‌کنندگی بالا و دفع مواد سمی بدن قرار دارد. به صورت حتم علاوه بر این، یک سلاح ضدپیری قوی هست، از بدن در برابر ابتلا به انواع سرطان‌ها محافظت می‌کند، در حفظ سلامت قلب نقش دارد و خوراکی ضدالتهاب نیز محسوب می‌شود. براساس مطالعات، اسیدهای آمینه و مواد معدنی موجود در مارچوبه می‌تواند از سلول‌های کبدی در برابر سموم محافظت کند و تاثیر دیورتیک آن در پاکسازی کلیه‌ها و کبد اثبات انجام گرفته هست.

 

۲٫ آووکادو

به طور کلی، آووکادو برای سلامت مفید هست و از جمله خواص آن می‌توان به کاهش کلسترول و فشارخون بالا اشاره کـــرد. تحقیقات نشان می‌دهد آووکادو حاوی ترکیباتی هست که می‌تواند آسیب‌های کبدی را کاهش دهد. مصرف منظم آووکادو به حفظ سلامت کبد کمک می‌کند زیرا سرشار از ریزمغذی‌ههست و در تولید ماده‌ای به نام گلوتاتیون نقش دارد. این ماده برای دفع مواد سمی و عوامل سرطان‌زا از کبد ضروری هست. همچنین اسیدهای چرب غیراشباع آن کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد و به افزایش سطح کلسترول نیکو کمک می‌کند. به علاوه، آووکادو سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هایی هست که عملکـــرد مطلوب کبد و تسهیل متابولیسم چربی‌ها را نیز تضمین می‌کند.

کاهش کلسترول و فشارخون بالا سم زدایی از بدن دفع سموم از بدن تصفیه خون و پاکسازی کبد پاکسازی کبد پاکسازی بدن

۳٫ کلم بروکلی

رنگ سبز کلم بروکلی به‌دلیل مقدار فراوان کلروفیل آن هست. کلم بروکلی به‌عنوان منبع زیاد غنی فیبرها و آنتی‌اکسیدان‌ها با پاکسازی کبد از مواد سمی که می‌توانند زمینه‌ساز سرطان شوند، از عملکـــرد این اندام محافظت می‌کند. این عضو سبزیجات چلیپایی به دلیل مقدار بالای گلوکوزینولات‌ها منطقهت دارد که در دفع مواد سمی زیاد موثر هست. در واقع، تحقیقات زیادی ثابت کـــرده مصرف منظم این سبزیجات به پیشگیری از بعضی سرطان‌ها از جمله ریه، تخمدان، پروستات، پستان و کولون کمک می‌کند. کلم بروکلی همچنین سرشار از ویتامین E هست که تاثیر قابل‌توجهی در پیشگیری از سرطان کبد دارد.

 

۴٫ چغندر

چغندر جزو سبزیجات زیاد مفید برای پاکسازی و تصفیه خون هست و عملکـــرد کبد را نیز بهبود می‌بخانجام گرفت. چغندر سرشار از ترکیباتی به نام متیونین و بتانین هست که حذف مواد سمی موجود در بدن و دفع اسیدهای چرب بیماری‌زای کبد را آسان می‌کند. بعضی از متخصصان تغذیه بر این باورند که رژیم پاک‌کننده حاوی چغندر موجب بهبود و تسهیل عملکـــرد گوارش و شادابی جسمی می‌شود. چغندر با وجود مقدار بالای فیبرها، آهن و پکتین جزو سبزیجات زیاد مفید برای تصفیه خون و پاکسازی کبد هست.

 

۵٫ لیمو

لیمو نقش موثری در پاکسازی دارد و به‌خصوص برای سم‌زدایی کبد موثر هست زیرا تولید صفرا را تحریک می‌کند. این منبع غنی ویتامین C، زمانی که در حال ناشتا به مصرف برسد، باعث تسهیل گوارش و عملکـــرد مطلوب روده‌ها می‌شود. همچنین به بدن کمک می‌کند از ترکیبات سمی و سرطان‌زا رها شود. لیمو مقدار زیاد زیادی الکترولیت نیز دارد که در خنثی کـــردن رادیکال‌های آزاد و دفع مواد زائد بدن، زیاد مفید خواهد بود.

 

۶٫ سیب

حتما شما هم این جمله را‌ بارها شنیده‌اید: «با خوردن یک سیب در روز نیازی به مراجعه پزشک نخواهد بود.» در واقع، سیب منبع زیاد غنی آب (۸۰درصد) و فیبرها (پکتین) هست که جذب چربی‌ها و قندها را طی فرایند هضم آسان می‌کند تا حذف مواد زائد نیز به نیکوی انجام شود. سیب با دفع ترکیبات سمی باعث پاکسازی کبد می‌شود و سطح کلسترول خون را نیز تنظیم می‌کند. این میوه سرشار از اسید مالیک نیز هست که در از بین بردن مواد سمی موجود در بدن، تاثیر فراوانی دارد. به صورت حتم بهتر هست سیب‌های ارگانیک مصرف کنید زیرا آفت‌کش و سموم شیمیایی ندارند.

 

۷٫ سیر

سیر خوراکی عالی سلامتی منبع غنی سلنیوم و آلیسین هست و چاشنی زیاد مفیدی برای پاکسازی بدن و درمان انواع عفونت‌ها محسوب می‌شود. به علاوه، ترکیبات سولفوریک دارد که تولید آنزیم‌های کبدی را آسان می‌کند تا عملکـــرد اندام‌ها بهبود یابد. سیر یک آنتی‌باکتری قوی هست که از ابتلا به عفونت‌ها نیز پیشگیری و به بازسازی سلول‌های آسیب‌دیده کبد کمک می‌کند. همچنین مقدار کلسترول و تری‌گلیسرید خون را کاهش می‌دهد که این ترکیبات فعالیت افزایشی به کبد تحمیل و عملکـــرد مطلوب آن را مختل می‌کنند.

 

۸٫ پیاز

پیاز علاوه بر ترکیبات مفید سیر مانند آلیسین حاوی مقدار افزایشی پتاسیم، فیبر، فلاونوئیدها و ترکیبات گیاهی هست که اسیداوریک را دفع و فعالیت کبد و لوزالمعده را تحریک می‌کند. از طرفی، پیاز فواید زیادی برای حفظ سلامت عمومی بدن دارد. به صورت حتم پیاز خام نسبت به پخته برتری دارد زیرا ریزمغذی‌های موثر در پاکسازی کبد و بهبود عملکـــرد آن حفظ می‌شود.

 

۹٫ گریپ‌فروت

گریپ‌فروت منبع گلوتاتیون؛ آنتی‌اکسیدانی قوی برای خنثی کـــردن رادیکال‌های آزاد و پاکسازی کبد هست. این ماده همچنین در دفع فلزات سنگین ناشی از آلاینده‌ها که ترکیبات سمی زیاد مضری برای بدن هستند نقش دارد. این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ههست، تولید آنزیم‌های پاک‌کننده کبد را آسان می‌کند و روند تصفیه طبیعی این اندام را افزایش می‌دهد. به علاوه، گریپ‌فروت حاوی فلاونوئیدی به نام نارینژینین هست که در حذف چربی‌ها نقش دارد.

کاهش کلسترول و فشارخون بالا سم زدایی از بدن دفع سموم از بدن تصفیه خون و پاکسازی کبد پاکسازی کبد پاکسازی بدن

۱۰٫ زردچوبه

زردچوبه یکی از شناخته‌انجام گرفته‌ترین و موثرترین خوراکی‌ها برای پاکسازی کبد هست. این ادویه بومی آسیا به بدن کمک می‌کند تا هضم و تغییر شکل چربی‌ها بهتر انجام شود. کورکومین، رنگدانه طبیعی موجود در زردچوبه هست که تولید گلوتاتیون S ترانسفراز را تحریک می‌کند. این آنزیم به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین ترکیبات پاک‌کننده کبد در بازسازی سلول‌های آسیب‌دیده کبدی نیز موثر هست.

 

۱۱٫ چای سبز

نوشیدن روزانه چای سبز به بدن کمک می‌کند مواد سمی و باقی‌مانده چربی‌ها را دفع کند و از طرفی میزان آب بدن را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد مقدار بالای کاتچین موجود در چای سبز با تسریع کاتابولیسم لیپیدها باعث تحریک کبد می‌شود. درنتیجه این نوشیدنی مانع از ذخیره انجام گرفتن چربی‌ها در کبد می‌شود. چای سبز در طولانی‌مدت درمان پیشگیرانه و موثری در برابر بیماری‌های کبدی دارد و دیده انجام گرفته خطر ابتلا به سرطان کبد در افرادی که چای سبز می‌نوشند، کاهش هست.

 

۱۲٫ سبزیجات برگ‌سبز

سبزیجاتی مانند کلم، اسفناج و کلم‌پیچ منابع غنی آنتی‌اکسیدان هستند و مقدار بالای کلروفیل آنها، ترکیبات سمی محیطی را جذب می‌کند، تولید صفرا افزایش می‌یابد، فلزات سنگین، ترکیبات شیمیایی و آفت‌کش‌ها خنثی می‌شود و در نتیجه کبد مجبور به فعالیت زیاد نخواهد بود. این خوراکی‌ها همچنین سرشار از ویتامین‌ها، فیبرها و مواد معدنی ضروری هستند. به صورت حتم کنار آنها باید به جعفری نیز اشاره کـــرد که عملکـــرد دیورتیک آن به کلیه‌ها کمک می‌کند تا عملکـــرد بهتری داشته باشند و مواد سمی افزایشی را از طریق ادرار دفع کنند. ریحان نیز در حذف مواد سمی جمع‌انجام گرفته در کبد و کلیه‌ها موثر هست و تاثیر مثبتی در بهبود عفونت‌ها و هضم دارد و مانند دیورتیک عمل می‌کند. گشنیز نیز سبزی دیگری هست که به خون کمک می‌کند تا دفع جیوه و سایر فلزات سنگین به آسودهی انجام شود.

 

هفته نامه سلامت

نوشته دفع سموم از بدن با روش های خوراکی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.