دلیل کودک خود را لوس می کنیم؟

تحریریه گروه ترجمه تعاون پرتال

 

اگر در حال لوس کـــردن فرخانومدتان هستید، خیلی آسوده از رفتارهای آنها متوجه خواهید انجام گرفت. آنها در برابر شما و بزرگسالان دیگر رفتار گستاخانه‌ای خواهند داشت.

همچنین با اطرافیان خودسلطه جویانه عمل کـــرده و می‌خواهند همه چیز برای آنها باانجام گرفت. علاوه بر این، کودکان لوس به شما پاسخگو نبوده و دستورات و قوانین تان را زیر پا می‌گذارند.

افزایش مواقع اگر از خرید یک اسباب گیم جدید یا هر چیز لذت بخش دیگر امتناع کنید، با گریه، جیغ و داد و همچنین لگد زدن به زمین و در و دیوار مواجه خواهید انجام گرفت.

در ضمن، هنگامی که کودکان لوس پا به دوران نوجوانی می‌گذارند، به مشکلاتی چون خود خواهی مفرط، عدم توانایی در کنترل رفتار خویش، اضطراب و افسردگی زیاد از نوجوانان دیگر مستعد هستند و با بروز چنین رفتارهایی می‌توانید متوجه شوید که کودک‌تان را لوس کـــرده‌اید.

متخصصان پرورش کودکان و نوجوانان بر این باورند که اگر والدین زیاد از حد به فرخانومدان خود توجه کنند و همه چیز را در اختیار آنان قرار دهند، کار به جایی می‌رسد که فرخانومدان شان دیگر با هیچ چیزی راضی نخواهند انجام گرفت.

اما اگر والدین دست از لوس کـــردن فرخانومدان خود بردارند، نه تنها کاهش از رفتارهای کودکان خود ناامید می‌شوند، بلکه آنها را برای برخورد معقول با مسائل خانومدگی شان آگاه می‌کنند.

به صورت حتم یاد دادن اینکه کودکان  در فردا چگونه از پس خانومدگی خود برآیند زیاد دشوار هست. بنابراین، چاره کار چیست و از کجا باید شروع کـــرد؟

در ادامه روش‌هایی ارائه انجام گرفته هست که با هستفاده از آنها می‌توانید اوضاع را کنترل کنید.

۱- برای خاتمه دادن به لوس کـــردن کودک تان، تصمیم قاطع بگیرید

باید متعهد شوید که از لوس کـــردن فرخانومدتان دست می‌کشید. حتی اگر این کار را نصفه و نیمه هم اجرا کنید، بهتر از هیچ هست.

تجربه نشان می‌دهد که هرگاه والدین در انجام ماموریت جدید خود، مصمم باشند، روند بهبود رفتاری در کودکان شان تسریع می‌یابد.

مثلا روی کودک ۱۰ ساله ای که از بدو تولد لوس انجام گرفته، نیازی نیست ۱۰ سال کار معکوس صورت گیرد تا رفتارش ابداًح شود.

زیرا، کودکان باهوش بوده و دوست دارند که در راه درست قرار بگیرند؛ بنابراین، بهبود رفتار آنها زیاد طول نخواهد کشید.

۲- تهدیدهای توخالی را با دستورالعمل‌های شفاف، کوتاه و آرام عوض کنید

زمانی که والدین مدام کودکان در حال گریه خود را با الفاظی مثل «بس کن! این دیگه آخرین باره!» تهدید می‌کنند، در واقع به آنها یاد می‌دهند که والدین خود را نادیده بگیرند.

زیرا کودکان می‌دانند که بعد از کلی نق زدن و اهمیت ندادن به حرف پدر و مادر، سرانجام به خوهسته خویش می‌رسند. توصیه روانشناسان به والدین در اینگونه مواقع، گفتن جمله «منظورت از انجام این کارها چیست؟»

به فرخانومدشان می‌باانجام گرفت. این جمله موثر بوده و باعث می‌شود که در ادامه، والدین مجبور به داد و فریاد زدن بر سر کودکان خویش، نشوند.

علاوه بر این، سر مسائل معمول مانند مسواک زدن، خاتمه دادن به گیم رایانه‌ای و یا رفتن به رختخواب، به هیچ وجه درگیر توضیح اضافی و یا چانه خانومی بی‌انتها با کودکان خود نشوید.

زیرا، فرخانومدان شما به اندازه کافی باهوش هستند که اهمیت بهداشت فردی و یا سر موقع خوابیدن را بفهمند؛ بنابراین، نیازی نیست که این موارد را هزاران بار برای آنها یادآوری کنید.

۳- نظم دایمی ایجاد کنید و عواقب آن را توضیح دهید

«دوصد نقل کرد چون نیم کـــردار نیست.» بنابراین، به صحبت کـــردن غیر موثر خاتمه داده و پیامدهای سفت و دشواری را بنا کنید.

مثلا اگر کودک شما در مسواک زدن اهمال می‌کند، به جای تهدید کـــردن، خوردن شکر و شیرینی‌های مورد علاقه وی را به مدت یک روز ممنوع کنید.

یا مثلا اگر اسباب‌گیم‌هایش را جمع نمی کند، تعداد روزی آنها را دور از دسترس فرخانومد خود قرار دهید. احتمالا کودک‌تان گریه و زاری خواهد کـــرد، اما نباید با او با خشم و غضب برخورد کنید.

کودکان ما به محدودیت‌های منطقی نیاز دارند تا رانجام گرفت کنند، اما آنها نباید احساس طردانجام گرفتگی و درماندگی کنند و تصور نمایند دیگر والدین شان آنها را دوست ندارند.

۴- از کودک خود زیاد از حد حمایت نکنید

اگر دختر شما مدام دیر به مدرسه می‌رسد، سرخانومش کـــردن را متوقف کـــرده و بگذارید پیامد این سستی و اهمال همیشگی خود را ببیند.

انجام این کار، ساده به نظر می‌رسد، اما مشکل آنجا هست که اکثر والدین بلافاصله به حمایت از فرخانومدان خود شتافته و سعی در نجات او دارند.

بنابراین یادتان باانجام گرفت، فقط زمانی از کودک خود محافظت کنید که احتمالا خطری وی را تهدید می‌کند.

به عبارت دیگر، والدینی که به طور پیوسته سپر محافظتی به دور کودک خود می‌کشند، در روند رانجام گرفت وی اختلال ایجاد می‌کنند.

۵- برای فرخانومد خویش زیاد از حد خرید نکنید

زیادی از والدین بچه‌های خویش را غرق در اسباب گیم و هدایای مختلف کـــرده و آنها را ملزم نمی‌کنند که چیزی را با دست‌های خودشان بدست بیاورند.

در اصل، لوس کـــردن کودکان با انواع و اقسام اسباب گیم‌ها، لباس‌ها و ابزارهای الکترونیکی، آنها را از درک درس‌های حیاتی خانومدگی مثل پس انداز کـــردن برای خرید یک چیز با ارزش، محروم می‌کند.

به عبارت دیگر، اگر کودکان همه چیز داشته باشند، قدردان نخواهند انجام گرفت و اگر مجبور نباشند که صبر کنند، شکیبایی را هرگز یاد نخواهند گرفت.

۶- ثابت قدم باشید

علی‌رغم وجود اراده قوی در والدین برای لوس نکـــردن کودکان، موارد زیادی همچون خستگی، مسئولیت‌های خانومدگی و یا مشکلات خانوماشویی، باعث می‌شوند که پدر و مادر‌ها از خط خارج انجام گرفته و دستورالعمل‌های متخصصان کودک را دنبال نکنند.

این امر منجر می‌شود که هر کاری که تا حالا شده خراب انجام گرفته و همه چیز به نقطه نخست بازگردد. بنابراین در تعلیم‌های خود ثابت قدم باشید.

بچه‌ها از بدو تولد لوس نیستند؛ در واقع، آنها زمانی لوس می‌شوند که والدین محدودیت و قوانینی وضع نمی کنند.

روانشناسان کودک بر این باورند که دلایل  فراوانی وجود دارد در مورد اینکه دلیل والدین فرخانومدان خود را لوس می‌کنند.

مثلا، آنها نمی دانند چگونه نظمی ایجاد کنند که موثر باانجام گرفت یا اینکه آنقدر خسته کار و مسئولیت‌های خانومدگی هستند که حوصله انجام هیچ تلاشی در این زمینه را ندارند.

دسته ای دیگر می‌ترسند که به عزت نفس و اعتماد به نفس کودک خود آسیب برسانند و یا باعث ایجاد خشم و نفرت در کودکان خود شوند. برخی از والدین هم دوست دارند متداوم کودکان خود را شاد ببینند به همین دلیل دائما آنها را لوس می‌کنند.

تعاون پرتال امروز، هیچ متخصص کودکی از والدین نمی‌خواهد که برای پرورش کودکان به روش‌های دشوار‌گیرانه و غیر صمیمانه گذشته برگردند.

اما نکته این مکان هست که کودکان از پدر و مادر خود انتظار دارند نقش خود را به درستی ایفا کنند. آنها برای رانجام گرفت کـــردن، نیاز به محدودیت، نظم و قانون دارند.

گاهی اوقات ممکن هست آنها والدین خود را اذیت کنند تا به نتایجی دست پیدا کنند و رفتار طاقت‌فرسا و تخریب‌کننده‌ای با والدین خود خواهند داشت تا واکنش آنها را سنجیده و آستانه تحمل‌شان را بیابند.

بنابراین، والدین علی رغم داشتن رابطه‌ای دوستانه، نزدیک و صمیمی با کودکان خویش، باید نقش تربیتی خود را به درستی ایفا کـــرده تا فرخانومدان‌شان روابط معقولی در منزل، مدرسه، تیم‌های ورزشی و غیره با دیگر دوستان و افراد جامعه داشته باشند.   

 

نوشته دلیل کودک خود را لوس می کنیم؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.