دوشنبه هر هفته «روز کتابخوانی» در مهدکودک‌ها خواهد بود

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کـــرد روزهای دوشنبه هر هفته به عنوان «روز کتابخوانی» در مهدکودک‌ها تعیین می‌شود.

با هم با نخستین روز مهرماه ۱۳۹۶ خانومگ آغاز سال تحصیلی در مهدکودک ایران مهر پایتخت با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر سازمان بهزیستی کشور نواخته انجام گرفت.

دوشنبه‌های هر هفته «روز کتابخوانی» اعلام انجام گرفت

در این مراسم شیوه‌نامه اجرایی دوشنبه‌های کتابخوانی در مهدکودک‌های سراسر کشور، به امضا رسید؛ همچنین «خانومگ کتابخوانی» در مهدکودک‌های سراسر کشور هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی جدید نیز نواخته انجام گرفت.

علی ربیعی(وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در حاشیه این مراسم بیان داشت: از یک سال گذشته با وزارت ارشاد جلساتی داشتیم و پلن‌ریزی‌هایی انجام انجام گرفت و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای امضاء کـــردیم که بر اساس آن روزهای دوشنبه به عنوان «روز کتابخوانی» در مهدهای کودک تعیین انجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه توصیه می‌شود همه پدرها و مادرها هفته‌ای یک روز در منزل کتابخوانی داشته باشند، بیان داشت: کودکان باید با کتاب آشنا شوند. خواندن و نوشتن و کتاب موجب ارتقای سطح سواد در ابعاد مختلف می‌شود. کتاب نوعی سبک خانومدگی هست، کتاب نوعی شیوه ارتباط کودکان با مسائل جامعه خود محسوب می‌شود، به صورت حتم قطعا نسلی که کتاب‌های دهستان رهستان و چارلز دیکنز را خوانده‌اند با نسلی که مرتب کارتون نگاه می‌کنند و به طور انفرادی با گوشی‌های موبایل گیم می‌کنند تفاوت خواهند داشت.

 

روز کتابخوانی

 

بچه‌ها باید بوی کتاب را حس کنند

وی افزود: نیکو هست که پدر و مادرها برای فرخانومدان خود کتاب بخوانند و کتاب را هدیه بدهند. بچه‌ها باید بوی کتاب را حس کنند. برای آنکه کودکان با مفاهیم روز فرهنگی آشنا شوند تدوین و چاپ کتاب‌های تعلیمی را در دست داریم. امیدواریم رویه کتابخوانی از مهدهای کودک شروع شود و تا پایان دانشگاه ادامه داشته باانجام گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: در مهد کودک های روستاها نیز اقداماتی انجام داده‌ایم. در روستا مهدها یک وعده غذای گرم برای سلامت جسمانی کودکان توزیع می‌کنیم؛  قرار انجام گرفته هست توزیع و روخوانی یک وعده کتاب همراه با غذای گرم برای سلامت روح کودکان هم داشته باشیم.

 

روز کتابخوانی

 

کتابخوانی به ساختن انسانی سالم و شکل گرفتن مهارت‌های درست اجتماعی کمک می‌کند

عباس صالحی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) در ادامه این مراسم گفت: مساله کتابخوانی یکی از دغدغه‌های عمومی کشور هست. در کنار نشر کتاب، دانش‌افزایی و مهارت‌افزایی، یکی از دغدغه‌های جدی، فاصله‌ای هست که میان کتاب و جامعه افتاده هست.

وی افزود: طرح مشترکی با سازمان بهزیستی از تعدادی قبل در دستور کار قرار گرفت. معاونت فرهنگی وزارتخانه نشست‌هایی با این سازمان داشت و قرار انجام گرفت در قالب تفاهم‌نامه‌ای پایان مهدهای کودک سراسر کشور یک روز خود را در هفته به کتابخوانی اختصاص دهند که بر این اساس دوشنبه هر هفته «روز کتابخوانی» خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کـــرد که کتابخوانی به عنوان یک مساله اجتماعی نه تنها باعث تولید دانش و مهارت‌افزایی می‌شود بلکه به ساختن انسانی سالم و شکل گرفتن مهارت‌های درست اجتماعی کمک می‌کند.

 وی گفت: زیاد حیاتی هست که کتابخوانی از سنین نخستیه کودکی در وجود افراد جامعه نهادینه شود.  فرخانومدان ما باید از ابتدا احساس کنند که با کتاب، انسان بهتر و سالم‌تری خواهند بود.

 

نوشته دوشنبه هر هفته «روز کتابخوانی» در مهدکودک‌ها خواهد بود اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.