دکتر وحید عارفی دندانپزشک و متخصص بیماری های لثه

خیلی از افراد دارای لبخندهای لثه ای هستند که به آنها گامی اسمایل می گویند. که این مورد متداوم در زیبایی افراد خیلی تأثیر داشته هست و امروزه لیزرها می توانند بدون اینکه اشخاص مجبور باشند دندان ها را تغییر یا تراش دهند یا آسیبی بخانومند، برای اینکه بتوانند فضایی که از لثه موجود هست را برداشت کـــرد خیلی از این لثه های با ارتفاع بلند را به وسیله لیزر می توان کوتاه کـــرد و این یک روش زیبایی خیلی نیکو هست که امروزه هستفاده می شود و خیلی آسان هست.

تاریخچه لیزر در دندانپزشکی:

نخستین بار لیزر توسط تئودورمیمن درماه مه سال ۱۹۶۰ ساخته انجام گرفت و مقاله هایی در این رابطه در مجله نیچر چاپ انجام گرفت. لیزرهای نسل نخست کاربردهای در حد جراحی های بافت نرم پیدا کـــردند. همچنین تحقیقات لیزر های کم توان از سال های ۱۳۶۶ بعد از تحقیقات آندره مسترمجارستانی در فیلد دندان پزشکی نیز شروع انجام گرفت و جالب هست که همچنان ادامه دارد. در دهه هشتاد لیزرهای اربیوم فامیلی تحت عنوان نسل دوم لیزر های دندان پزشکی روی کارآمد که با توانایی برداشت بافت های دشوار دندانی و هستخوانی، سبب بازانجام گرفتن دریچه ی تازه دردندان پزشکی نوین انجام گرفت. تحقیقات و ساخت دستگاه های لیزر همچنان ادامه داشت تا آن جا که درعرض پنج سال اخیر زیاد از یک هزار مقاله در مجلات معتبر چاپ انجام گرفته هست و در واقع لیزر یک تکنولوژی منحصر به فرد در بهبود روند درمانی بیماران به حساب آید.

 

 

مزایای لیزر برای درمان مشکلات لثه:

  • زمان کوتاه‌تر برای درمان
  • عدم خون‌ریزی
  • عدم هستفاده از چاقوی جراحی
  • درمان در یک جلسه
  • بعد از درمان نیاز به مصرف مسکن نیست

 

کاربردهای لیزر در درمان مشکلات لثه‌ای:

  • افرادی که ایمپلنت دارند اما در ناحیه لثه دچار عفونت انجام گرفته‌اند با کمک لیزر می‌توانند این مشکل را درمان کنند.
  • خیلی از افراد دارای لبخندهای لثه‌ای هستند. امروزه لیزرها می‌توانند بدون تغییر یا تراش و بدون هیچ آسیبی به دندان‌ها ارتفاع لثه‌ها را کاهش دهند.
  • برای تغییر رنگ لثه‌ها و تبدیل آنها به حالت صورتی رنگ با لیزر می‌توان این کار را انجام داد.
  • در گذشته تایمی دندانی دچار شکستگی به‌خصوص به‌صورت طولی می‌انجام گرفت برای درمان از روش‌های جراحی زمانبر هستفاده می‌انجام گرفت و شخص مجبور بود حداقل به مدت یک هفته مراقبت‌های ویژه را انجام دهد. این روند درمان حدود دو تا سه هفته طول می‌کشید. اما امروزه با لیزر می‌توان در یک جلسه این درمان را انجام دهند.

 

 

 

 

ایمپلنت دندان:

امروزه تنها روشی که بدون آسیب به دندان‌های دیگر، دندان از دست رفته را جایگزین می‌کند عمل کاشت پایه دندانی یا ایمپلنت هست. کاشت دندان زمانی انجام می‌شود که یا دندانی از دست رفته و جای خالی آن باقی مانده هست یا امیدی برای نگهداری و مداوای دندانی وجود ندارد.
در واقع ایمپلنت آخرین گزینه محسوب می‌شود که به صورت حتم امروزه می‌تواند در صورتی که به نکات تخصصی در کارگزاری آن دقت شود و خود شخص در حفظ و نگهداری آن دقیق عمل کند، طول عمری زیاد از ۱۰تا ۱۵ سال داشته باانجام گرفت. طبق آخرین روش‌ها، امروزه می‌توان تنها در یک جلسه دندان از بین رفته و غیرقابل نگهداری را جایگزین و شخص را در همان جلسه با دندانی جدید و بدون تغییر ظاهری برای ادامه خانومدگی آماده کـــرد.

 

مزایای ایمپلنت دندانی:

در عین گران بودن درمان ، مزایایی همچون آسودهی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده ، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک افزایش شود. در صورت رعایت تکمیل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

با درمان ایمپلنت، دندانهای دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمیشوند.

پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل هستخوان قرار گرفته و هستخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمیرود. بنابراین فرم صورت، کاهش دستخوش تغییرات ناشی از از دست دادن دندان میشود.

به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان از سایر درمانهای جایگزین طولانی تر هست و در صورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.

 

 

درمان بیماری های لثه دکتر عارفی:

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثه با سابقه ۱۸ سال در این رشته، ایمپلنت و فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندانپزشکی عضوAAP آمریکا هست. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندانپزشکی عمومی، جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت به‌وسیله لیزرتراپی دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده هست. دوره نخستیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال ۱۹۹۳ فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته هستخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده هست.

 

نمونه درمان ها و جراحی های دندان دکتر وحید عارفی:

ساعت حضور در مطب:

روزهای زوج ۱۰ الی ۱۳:۳۰ صبح و ۱۵ الی ۱۹ عصر  

روزهای فرد: ۱۵ الی ۱۹ عصر به غیر از پنج شنبه ها

 

 آدرس: خیابان شریعتی- جنب حسینیه ارشاد -کوچه ارشاد- پلاک ۳- طبقه ۲ -واحد ۲۵

 

تلفن : ۰۲۱۲۲۸۹۴۲۴۶ – ۰۲۱۲۲۸۹۴۲۴۷

 

ارسال انجام گرفته در ۱۵ مهر ۱۳۹۶ توسط جناب آقا توکلی با موضوع رپرتاژ

نوشته دکتر وحید عارفی دندانپزشک و متخصص بیماری های لثه اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.