راهنمای خرید لباس نوزادی – سلامت بانوان تعاون پرتال

راهنمای خرید لباس نوزادی

بین تغذیه، عوض کـــردن پوشک، آروغ زدن نوزاد و آرام کـــردن او، آخرین چیزی که می خواهید نگران آن باشید، لباس نوزاد هست که تایم زیادی برای تعویض آن صرف می کنید و گاهی باعث ناآسودهی نوزاد می شود. اما هنگامی که تعداد قانون ساده برای خرید لباس را بدانید، تعویض لباس آسوده تر می شود و به نوزاد آرام زیادی می دهد.

برای خرید لباس نوزادی چه نکاتی حیاتی هست؟ 

نکات حیاتی هنگام خرید لباس نوزاد

سایز معقول نوزاد

سایز لباس نوزاد در شرکت های مختلف متفاوت هست و شماره برچسب نشانگر این نیست که فرخانومد شما چطور باید رانجام گرفت کند.

لباس نوزادی، کودک نوپا:

 قد نوزاد و کودک

معقول برای سن

سایز

۶۲ سانتی متر

۰ تا ۳ ماه

۰-۳

۶۸ سانتی متر

۳ تا ۶ ماه

۳-۶

۷۴ سانتی متر

۶ تا ۹ ماه

۶-۹

۸۰ سانتی متر

۹ تا ۱۲ ماه

۹-۱۲

۸۶ سانتی متر

۱۲ تا ۱۸ ماه

۱۲-۱۸

 

رکابی، شورت و لباس زیر نوزاد:

 
قد نوزاد و کودک

معقول برای سن

سایز

۹۸ سانتی متر

۳ تا ۲ سال

۲-۳

۱۰۴ سانتی متر

۴ تا ۳ سال

۳-۴

 

 

کلاه نوزادی:

 
اندازه‌ی دور سر

معقول برای سن

سایز

۴۰ سانتی متر

۰ تا ۳ ماه

۰-۳

۴۳ سانتی متر

۳ تا ۶ ماه

۳-۶

 

 

 

پاپوش، جوراب و جوراب شلواری:


معقول برای سن

سایز

۰ تا ۶ ماه

۰-۶

۶ تا ۱۲ ماه

۶-۱۲

۱۲ تا ۲۴ ماه

۱۲-۲۴

۲۴ تا ۳۶ ماه

۲۴-۳۶

 

خرید تعداد کم

نیازی نیست به تعداد زیاد لباس نوزاد خریداری کنید زیرا نوزاد به سرعت رانجام گرفت می کند. همچنین تا زمانی که نوزاد به دنیا نیامده هست نمی توانید در خصوص سایز او نظر بدهید.

هنگامی که شک دارید

سایز بزرگ تر بخرید. نوزاد به سرعت رانجام گرفت می کند. می توانید آستین های نوزاد را تا بخانومید اتفاقی نمی افتد.

پارچه های نرم بخرید

نوزاد تازه متولد انجام گرفته پوست حساسی دارد. برخی از کارشناسان پارچه های پنبه ای را توصیه می کنند اما پارچه های پنبه ای ترکیبی نیز معقول هست. پارچه ارگانیک اغلب نرمتر از سایر پارچه ها هست، گرچه معمولا گرانتر هست. معمولا برچسب لباس، که هشدارات اندازه و شستشو روی آن ذکر انجام گرفته هست و پشت گردن چاپ می شود، باعث تحریک پوست می شود. اگر متوجه انجام گرفتید پشت گردن نوزاد قرمز انجام گرفته هست برچسب را جدا کنید.

به آسان و آسوده پوشیدن و در آوردن لباس توجه کنید

هنگامی که یک نوزاد پر سر و صدا دارید، دکمه ها خسته کننده هستند. زیپ و چسب خیلی بهتر هست. بعضی از شرکت ها زیپ های مغناطیسی تولید می کنند که از گیر کـــردن زیپ جلوگیری می کنند. لباس هایی بخرید که در قسمت گردن دکمه و در یقه کش داشته باشند؛ این لباس ها آسوده تن نوزاد می شوند و به سر او فشار نمی آورند.

مطمئن شوید عوض کـــردن پوشک ساده باانجام گرفت

اکثر لباس های نوزادان در قسمت پوشک ( زمان تعویض پوشک نوزاد ) دکمه دارند. بعضی از لباس های نوزاد زیر گردن زیپ دارند و باز می شوند. طوری که بتوانید به آسودهی نوزاد را عوض کنید.

شلوارهای کشی و آسوده بخرید

ممکن هست شلوار لی آبی دکمه دار برای نوزاد کوچولو وسوسه انگیز باانجام گرفت. اما فقط در صورتی این شلوارها معقول هست که کمر کشی داشته باشند.

لباس های سرهمی دکمه دار برای نوزاد بخرید

این لباس ها هستفاده زیادی دارند و پس از این که پاره یا خراب انجام گرفتند می توانید آن ها را به عنوان دستمال گردگیری هستفاده کنید. 

نکات حیاتی در خصوص خرید لباس نوزادی

خرید لباس نوزاد

  • در سال های اخیر میلیون ها دست لباس به دلیل ناتوانی در دستیابی به هستانداردهای ایمنی برگشت خورند. 
  • هر چیزی که می تواند از لباس نوزاد بیرون بیاید، می تواند خطر خفگی داشته باانجام گرفت، از جمله دکمه ها، گل ها و قلاب ها. بنابراین بهتر هست لباسی برای نوزاد تهیه کنید که حاوی این چیزها نباانجام گرفت. مارک های مخصوص نوزاد از این نوع تزئینات اجتناب می کنند، اما اقلام خانگی، دست فروش ها و شرکت های کوچک ممکن هست از آن ها هستفاده کنند. اگر لباسی با تزئینات این گونه دارید، قبل از اینکه هر کدام از آنها را بپوشانید، از سفت بودن دکمه، گل و قلاب اطمینان حاصل کنید.
  • تسمه های گردن و بند های کمربند می توانند خطرساز باشند. گزارش مصرف کنندگان توصیه می کند که از لباسهای دارای این اقلام بپرهیزید.
  • در ۱۲ ماه نخست از لباس هایی که چنگک دارند بپرهیزید. همچنین از گلدوزی در قفسه سینه، به ویژه اگر در سمت چپ در برابر پوست قرار می گیرد، بپرهیزید. همه اینها می تواند باعث بروز خارش شود.
  • لباس های جدید اغلب حاوی مواد شیمیایی برای ایجاد چسبندگی هستند. قبل از پوشیدن لباس ها آن ها را بشویید.
  • اگر لباس نوزاد نخ و حلقه آویزان دارد آن را جدا کنید زیرا در انگشتان نوزاد گیر می کند و باعث زخم انجام گرفتن انگشت می شود.
  • کمیته ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده(CPSC)  اعلام می کند که لباس خواب تولید انجام گرفته برای اندازه های نوزاد ۹ ماهه تا ۱۴ ماه باید از پارچه های مقاوم در برابر شعله تولید شود تا نوزاد را در برابر سوختگی محافظت کند. برای کودکان ۹ ماه و بالاتر لباس خواب بزرگتر نخرید مگر این که مقاوم در برابر شعله باانجام گرفت. لباس خواب نوزادان ( تعداد توصیه برای نیکو خوابیدن نوزادان در شب) تا ۹ ماهگی از این قانون معاف هست (از آنجائیکه نوزادان تا قبل از این که راه بروند در معرض شعله قرار نمی گیرند). در ۹ ماهگی و پیش از آن، نوزادان باید در پتو، قنداق و یا کیسه خواب بخوابند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.babycenter.comامتیاز مطلب: ۱۰۰%


۱۰۰


نوشته راهنمای خرید لباس نوزادی – سلامت بانوان تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.