رحم دو شاخ چیست؟ – سلامت بانوان تعاون پرتال

 رحم دوشاخ چیست؟

اگر رحم شما دوشاخ باانجام گرفت، به این معنی هست که رحم شما به شکل قلب می باانجام گرفت. رحم اندامی در بدن خانوم هست که جنین را حفظ می کند. شکل رحم در هنگام بارداری حیاتی هست زیرا بر نحوه قرار گرفتن جنین در رحم تاثیر می گذارد. بی نظمی های رحم نسبتا غیر معمول هست. حدود ۳ درصد از خانومان با نقص در اندازه، شکل یا ساختار رحم متولد می شوند. رحم دو شاخ یکی از رایج ترین انواع ناهنجاری رحم هست.

انواع ناهنجاری های رحم ( رحم دوشاخ، تک شاخ و ….)

برخی از خانومان دارای اختلال مادرزادی دستگاه تناسلی خانومان ( این مقاله را بخوانید: خانم ها با دستگاه تناسلی خود افزایش آشنا شوند) هستند که باعث می شود رحم به شکلی غیر معمول قبل از تولد تشکیل انجام گرفته باانجام گرفت. بسته به شکل رحم، خطرات سقط جنین یا زایمان زودرس ( چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟) در این موارد می تواند افزایش باانجام گرفت. ناهنجاری های رحم با نارسایی / بی کفایتی دهانه رحم مرتبط هست و منجر به زایمان زودرس می شود.

رحم دوشاخ (قلب شکل)

رحم دوشاخ  (Bicornuate uterus) شکل قلب هست. خانومان مبتلا به رحم دوشاخ هیچ مشکلی با بارداری ندارند، اما خطر سقط جنین و زایمان زودرس وجود دارد. همچنین رحم دوشاخ می تواند بر روی نحوه قرارگیری جنین در اواخر بارداری تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن هست سزارین توصیه شود.

رحم دو شاخ (قلب شکل)

رحم تک شاخ

داشتن رحم تک شاخ نادر هست. این بدان معنی هست که رحم شما نصف اندازه رحم طبیعی هست زیرا یک طرف قادر به رانجام گرفت نیست. خطر افزایش حاملگی خارج از رحم، سقط جنین یا زایمان زودرس وجود دارد. جنین ممکن هست در اواخر بارداری در موقعیت ناخوشایندی قرار بگیرد و زایمان سزارین توصیه شود. خانومان مبتلا به رحم تک شاخ باردار می شوند، اما شیوع رحم تک شاخ در خانومان نابارور بالاتر هست.

رحم تک شاخ

رحم دوگانه (دوتایی)

رحم دوگانه در دو قسمت تقسیم انجام گرفته هست که هر طرف دارای حفره خاص خود هست. به طور کلی، تکثیر بر روی رحم و دهانه رحم تاثیر می گذارد، اما می تواند بر مثانه، مجرای ادرار و مهبل نیز تاثیر بگذارد. خانومان مبتلا به رحم دوگانه هیچ مشکلی در بارداری ندارند و این مسئله تنها خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهد.

رحم دوگانه (دوتایی)

رحم سپتوم

رحم سپتوم دارای یک دیواره عضلانی هست که در مرکز به دو قسمت تقسیم می شود. گاهی اوقات دیوار فقط به سمت قسمت پایین رحم (قسمت زیرین) می رود و گاهی پایان راه پایین می آید. خانومان با رحم های سپتوم افزایش مشکل بارداری دارند. همچنین افزایش خطر ابتلا به سقط جنین در سه ماهه نخست و زایمان زودرس وجود دارد. در بعضی موارد در اواخر بارداری جنین در یک موقعیت نامعقول قرار می گیرد.

رحم سپتوم

رحم کمانی

رحم کمانی زیاد شبیه یک رحم طبیعی هست اما در بالای آن شیب دارد. رحم کمانی خطر ابتلا به زایمان زودرس یا سقط جنین در سه ماهه نخست بارداری را افزایش نمی دهد، اما خطر بروز سقط جنین در سه ماهه دوم را افزایش می دهد. در اواخر بارداری ممکن هست جنین در موقعیتی غیرمعمول قرار گیرد، بنابراین ممکن هست نیاز به سزارین داشته باشید.

رحم کمانی

علائم داشتن رحم دوشاخ چیست؟

خانومان با رحم دو شاخ با آن متولد می شوند، اما ممکن هست تا زمانی که سونوگرافی یا سایر آزمایش های تصویربرداری انجام دهند متوجه آن نشوند. زیرا اغلب رحم دوشاخ علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. از سوی دیگر، برخی از خانومان مبتلا به رحم دو شاخ علائم زیر را گزارش می دهند:

اگر رحم شما دو شاخ باانجام گرفت، پایان عمر به همین شکل خواهد بود، بنابراین هر گونه علائم بالقوه ممکن هست برای شما عادی باانجام گرفت.

آیا با رحم دوشاخ، بارداری امکانپذیر هست؟

– رحم به شکل قلب احتمالا باروری (بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای افزایش باروری) شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد. در واقع، مطالعات نشان داده هست که داشتن یک رحم دو شاخ، احتمال بارداری خانوم را کاهش نمی دهد. اما برخی تحقیقات قدیمی نشان می دهد که این اختلالات در خانومان نابارور شایع تر هست.

– رحم دوشاخ خطر سقط جنین (بخوانید: راه های جلوگیری از سقط جنین، ۸ روش) را در دوران بارداری و زایمان افزایش می دهد. برخی از محققان معتقدند که این مشکلات به دلیل انقباضات نامنظم رحم یا کاهش توانایی رحم اتفاق می افتند.

– آمارهای متفاوتی در خصوص تعداد خانومانی که این مشکلات را تجربه می کنند وجود دارد. به عنوان مثال، یک گزارش نشان می دهد که شیوع سقط مکرر در خانومان مبتلا به نقص رحم بین ۱٫۸ تا ۳۷٫۶ درصد هست.علاوه بر این، نوزادان متولد انجام گرفته از مادران با رحم دوشاخ، شانس افزایشی برای ایجاد نقایص مادرزادی نسبت به نوزدان متولد انجام گرفته از مادران سالم دارند. در واقع این خطر در یک مطالعه چهار برابر افزایش بود.

– اگر رحم شما دوشاخ باانجام گرفت، بارداری شما به عنوان خطر بالا درمان می شود. دکتر شما با دقت بارداری شما را کنترل خواهد کـــرد. آنها ممکن هست سونوگرافی مکرر را انجام دهند تا موقعیت کودک شما را بررسی کنند. جنین ممکن هست در موقعیت نشسته قرار گیرد، یعنی ممکن هست پاها قبل از تولد رو به پایین باانجام گرفت. شما ممکن هست نیاز به آزمایش اضافی داشته باشید و احتمال زایمان سزارین (بخوانید: مزایا و خطرات سزارین) افزایش می یابد.

علت داشتن رحم دوشاخ چیست؟

رحم دو شاخ یک اختلال مادرزادی هست. این اتفاق زمانی می افتد که رحم دختر به طور طبیعی رانجام گرفت نمی کند. کانال های ویژه فقط با بخشی از هم مخلوط می شوند که منجر به جداسازی دو قسمت بالایی یا شاخ رحم می شود. تایمی شاخها کمی کوچک می شوند، رحم به شکل قلب دیده می شود. اگر این مشکل را داشته باشید نمیتوانید از آن جلوگیری کنید و یا آن را متوقف کنید.

چگونه می توانم بفهمم که رحم دو شاخ دارم؟

بعید به نظر می رسد که علائم فیزیکی در اوایل بارداری وجود داشته باانجام گرفت. اگر رحم دوگانه (دوتایی) یا رحم دوشاخ داشته باشید، ممکن هست در اسکنهای معمولی شما دیده شود، زیرا به نظر زیاد متفاوت از رحم طبیعی هست. در موارد دیگر، به ویژه اگر اختلال انجام گرفتید نباانجام گرفت، بعید به نظر می رسد که اسکن بارداری معمولی این مشکل را نشان دهد. اکثر خانومان در هنگام بارداری از شکل غیرطبیعی رحم خود آگاه نیستند، اما ممکن هست بعضی از آنها قبلا پس از سقط جنین در سه ماهه نخست (سه یا افزایش)، یا مشکلات خانومانه مانند علائم خونریزی غیرطبیعی و یا خونریزی بین دوره ای متوجه این موضوع انجام گرفته باشند.

یکی از تحقیقات زیر برای بررسی رحم ارائه خواهد انجام گرفت: هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی یا سونوگرافی سه بعدی لگن:

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی ( عمل هیستروسکوپی چیست؟) شامل یک دوربین کوچک هست که از طریق دهانه رحم به داخل حفره رحم وارد می شود. برای انجام این کار، یک سیال برای افزایش حفره ی رحم هستفاده می شود. در طی این عمل، پزشک می تواند به شکل رحم و همچنین سایر اختلالات دیگر مانند فیبروم ها ( این مقاله را بخوانید: فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان)  و ضخامت پوشش رحم نگاه کند.

برخی از خطرات کوچک همراه با عمل تهاجمی وجود دارد که شامل خونریزی، عفونت و آسیب رسیدن به دهانه رحم می باانجام گرفت. پس از اپایان هیستروسکوپی، احساس دردهای پریودی و خونریزی طبیعی هست. از تامپون ها به علت خطر ابتلا به عفونت اجتناب کنید.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی ( عمل لاپاراسکوپی رحم و لاپاراسکوپی تخمدان را بهتر بشناسیم) ابزار فیبر نوری از طریق دیوار شکم به منظور مشاهده رحم وارد می شود.

سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از رحم هستفاده می کند.

همچنین پزشکان می توانند از تست های زیر برای تشخیص رحم دوشاخ هستفاده کنند:

  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
  • hysterosalpingogram

اغلب اوقات این شرایط در طول سونوگرافی در طول بارداری یا بررسی رحم تشخیص داده می شود. زیادی از خانم ها از اینکه رحم قلب شکل دارند شگفت زده می شوند. برخی از آنها پایان خانومدگی خود نمی دانستند این مشکل را دارند.

درمان رحم دوشاخ چگونه هست؟

– جراحی، که متروپلهستی Strassman نامیده می شود، گاهی می تواند برای ابداًح رحم دو شاخ در خانومان با سابقه سقط جنین هستفاده شود. در یک تجزیه و تحلیل، ۸۸ درصد از کسانی که متروپلهستی Strassman داشتند، حاملگی هایی را به پایان رساندند که با تولد موفق به پایان رسید. با این حال، اکثر خانومان نیازی به جراحی برای ترمیم رحم دو شاخ ندارند.

– انجام این عمل در خانومان مبتلا به رحم دوشاخ که ناباروری (بخوانید: ناباروری و طب باروری) را تجربه می کنند در جامعه پزشکی بحث انگیز هست. این به این دلیل هست که افزایش تحقیقات نشان می دهد که این وضعیت بر روی شانس زایمان خانوم تاثیر نمی گذارد.

– داشتن یک رحم دو شاخ احتمالا بر باروری شما تأثیر نخواهد گذاشت. این مسئله به مشکلاتی مانند سقط جنین و زایمان زودرس منجر شود، هرتعداد شما هنوز هم می توانید بارداری و زایمان موفقی داشته باشید.

– حیاتی هست که با یک تیم پزشکی نیکو که با دقت بارداری را کنترل می کنند، تحت درمان باشید. هر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید.

– بر روی رحم معمولا انجام نمی شود زیرا به ناباروری های بعدی مرتبط هست و خطر ابتلا به هرگونه زخم ( علت زخم دهانه رحم | درمان زخم دهانه رحم) را در طول حاملگی ایجاد می کند.

– اگر جنین شما در اواخر بارداری در یک موقعیت ناخوشایند قرار بگیرد سزارین ارائه می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.healthline.com , www.tommys.org

نوشته رحم دو شاخ چیست؟ – سلامت بانوان تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.