روش های تسکین آلرژی فصلی

آلرژی و حساسیت فصلی معمولا در فصول پاییز و زمستان تانجام گرفتید می شود به همین دلیل آگاهی از روش های کنترل و تسکین علائم آلرژی زیاد حیاتی هست.در این مقاله دکتر سلام شما را با روش های تکسین آلرژی آشنا می نماید.
اگر آلرژی فصلی داشته باشید می‌دانید که چقدر زجرآور هست. عطسه، سرفه، خارش چشم‌ها، گرفتگی بینی و دردهای سینوسی؛ همه‌ی این‌ها علائمی هستند که می‌توانند غیرقابل تحمل هم بشوند. احتمالاً داروهای زیادی را امتحان کـــرده‌اید تا از انجام گرفتت علائمتان بکاهید، اما شاید هم از مصرف دارو خسته انجام گرفته باشید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد با راه حل‌های تکمیلاً طبیعی هم می‌توانید علائم آلرژی فصلی‌تان را تخفیف بدهید.

داروهای تجویزی و غیر تجویزی زیادی برای مبارزه با علائم شبه سرماخوردگی تب یونجه، رینیت آلرژیک یا آلرژی فصلی ساخته انجام گرفته هست. اما برخی از این داروها، عوارضی دارند. اگر عملکـــرد آنتی‌هیستامین را بدانید می‌توانید بفهمید آنتی‌هیستامین‌های طبیعی چگونه می‌توانند در فصل آلرژی به شما کمک کنند.

آلرژی شما، واکنش سیستم ایمنی‌تان نسبت به موادی بی‌ضرر هست. این مواد چه گرد و خاک و چه گرده‌ها، با سلول‌های موجود در مخاط بینی، دهان، حلق، ریه، معده و روده‌هایتان تماس برقرار کـــرده و ترشح هیستامین‌ها را دربر دارند. هیستامین پروتئینی هست که موجب علائم مربوط به آلرژی می‌شود. آنتی‌هیستامین‌ها، فعالیت هیستامین را مهار می‌کنند در نتیجه واکنش آلرژیک شما متوقف می‌شود.

زیادی از داروهای آلرژی به‌عنوان آنتی‌هیستامین عمل می‌کنند اما غذاها و عصاره‌های گیاهی نیز هستند که تأثیراتی مشابه بر تولید هیستامین می‌گذارند.

۱٫ گخانومه
گخانومه گیاهی معروف در طب سنتی هست که آنتی‌هیستامینی طبیعی نیز می‌تواند باانجام گرفت. در مطالعه‌ای ۵۸ درصد از افراد دریافتند با هستفاده از گخانومه، علائم آلرژیکشان تسکین پیدا کـــرده و ۶۹ درصدشان به این گیاه، امتیازی بهتر از دارونما دادند. این افراد روزانه ۳۰۰ میلی‌گرم گخانومه مصرف کـــرده بودند.

۲. کوئرستین

گخانومه گیاهی معروف در طب سنتی هست که آنتی‌هیستامینی طبیعی نیز می‌تواند باانجام گرفت. در مطالعه‌ای ۵۸ درصد از افراد دریافتند با هستفاده از گخانومه، علائم آلرژیکشان تسکین پیدا کـــرده و ۶۹ درصدشان به این گیاه، امتیازی بهتر از دارونما دادند
کوئرستین، آنتی‌اکسیدانی هست که در پیاز، سیب و سایر میوه‌ها وجود دارد. مطالعات گوناگونی، تأثیرات آنتی‌هیستامین کوئرستین را ثابت کـــرده‌اند. یک پژوهش نشان داد کوئرستین حتی می‌تواند با کاهش واکنش التهابی در راه‌های هوایی، عوارض جانبی آلرژی بر سیستم تنفسی را کاهش بدهد. می‌توانید کوئرستین را به صورت مکمل آن تهیه کنید یا اینکه غذاهای سرشار از کوئرستین مصرف کنید.

۳. بروملائین
بروملائین ترکیبی هست که معمولاً در آناناس وجود دارد اما شما می‌توانید فرم مکمل آن را هم مصرف کنید. نقل کرد می‌شود بروملائین در درمان بیماری‌های تنفسی و التهاب‌های ناشی از آلرژی مؤثر هست.

۴. ویتامین C
ویتامین C، آنتی‌هیستامینی طبیعی هست که به آسودهی می‌توانید پیدایش کنید! ویتامین C در زیادی از میوه‌ها و سبزی‌ها به وفور وجود دارد و مکمل آن هم موجود هست. ویتامین C به دلیل اینکه هیچ عوارضی ندارد و غیر سمی هست، درمان بی‌خطری برای آبریزی بینی و سایر علائم ناخوشایند آلرژی فصلی محسوب می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند روزانه دست‌کم ۲ گرم ویتامین C مصرف کنید تا بهترین نتیجه را از خواص آنتی‌هیستامین آن بگیرید.

تایمی آلرژی آزارتان می‌دهد، رهایی از علائم آن نانجام گرفتنی به نظر می‌رسد. اما می‌توانید با درمان‌های طبیعی و مراقبت از خودتان در برابر آلرژن‌ها، شرایط بهتری برای خودتان ایجاد کنید. فراموش نکنید که هرتعداد منابع غذایی آنتی‌هیستامین‌ها، بی‌خطر هستند، اما نوع مکمل آن‌ها مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا نیستند، بنابراین قبل از مصرف، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

منبع/تبیان

نوشته روش های تسکین آلرژی فصلی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.