روماتیسم و آرتریت: تفاوت چیست؟

روماتیسمسردرگمی بین آرتریت و روماتیسم قابل درک هست اگر چه کلمه “روماتیسم” دیگر در فرهنگ لغت پزشکی نیست اما هنوز به صورت غیر حتمی برای توصیف علائم مشابه برای کسانی که هستئوآرتریت را تجربه می کنند هستفاده می شود.

هر دو روماتیسم و آرتروز به عنوان توصیفی برای علائم مختلف مانند درد مفاصل و التهاب هستفاده می شود.
در این مکان، دقیقاً همان چیزی را که توسط اصطلاحات “آرتریت” و “روماتیسم” به کار می رود روشن خواهیم کـــرد و این که چگونه دو اصطلاح مدرن دو شرایط متفاوت را توضیح می دهند: هستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید.
مطالب این مقاله:
تفاوت بین روماتیسم و آرتریت
دلیل ما “روماتیسم” را افزایش نمی گوییم؟
آرتروز مختصر هست
تفاوت بین آرتریت روماتوئید و هستئوآرتریت

حقایق سریع در مورد آرتریت و روماتیسم:

متخصصین پزشکی دیگر از کلمه “روماتیسم” هستفاده نمی کنند اما در زبان عمومی باقی مانده هست تفاوت های واقعی بین روماتیسم و آرتریت وجود ندارد.
آرتریت روماتوئید نوعی از بیماری خودایمنی هست (جایی که بدن به سلولهای خود حمله می کند.(
زیاد از ۵۰ میلیون آمریکایی با آرتروز خانومدگی می کنند.
زیاد از ۳۰۰،۰۰۰ کودک مبتلا به آرتروز در ایالات متحده خانومدگی می کنند.
علائم آرتریت روماتوئید و هستئوآرتریت اغلب با هم مخلوط می شوند اما برخی از تفاوت های اساسی دارند و نیاز به درمان های مختلف دارند.

تفاوت بین روماتیسم و آرتریت چیست؟

تفاوت عمده ای وجود ندارد حیاتیترین تفاوت این هست که اصطلاح روماتیسم دیگر ترجیح داده نمی شود.

دلیل ما “روماتیسم” را افزایش نمی گوییم؟

روماتیسم هنوز در فرهنگ لغت یافت انجام گرفته و به تعدادی از شرایط عضلات و مفاصل اشاره دارد پزشکان دیگر از این کلمه هستفاده نمی کنند فرهنگ لغت پزشکی Black می گوید: ” روماتیسم یک اصطلاح پزشکی منسوخ انجام گرفته هست که دیگر معنای معینی ندارد.”
واژه هایی شبیه به روماتیسم هنوز توسط متخصصین پزشکی هستفاده می شود برای مثال روماتوئید و روماتولوژی مجله معتبر آرتروز و روماتولوژی منبعی برای پزشکان در این زمینه هست روماتولوژیست ها پزشکانی هستند که در مدیریت بیماری های مفاصل و بافت همبند تخصص دارند.
هنگامی که غیر پزشکها از کلمه “آرتریت” هستفاده می کنند گاهی اوقات به هستئوآرتریت اشاره می کنند زمانی که از کلمه “روماتیسم” هستفاده می کنند اغلب به معنای آرتریت روماتوئید هستند.
اگر از اصطلاحات مدرن دقیق هستفاده کنید هیچ جایی برای سردرگمی وجود ندارد.

آرتروز مخفف هست

آرتریت به معنای “التهاب مفصلی” هست اما به عنوان جمله ای برای یک خانواده پیچیده از اختلالات اسکلتی عضلانی که شامل زیاد از ۱۰۰ بیماری یا شرایط مختلف هست هستفاده می شود.
بنیاد آرتروز، یک سازمان غیر انتفاعی در ایالات متحده، تخمین می خانومد که ۵۳ میلیون آمریکایی با آرتروز خانومدگی می کنند.
اگر چه تصویری که در هنگام بحث در مورد آرتروز به ذهن می آید یک فرد سالخورده هست آرتریت می تواند در هر سنی تاثیر بگذارد در واقع، دو سوم موارد آرتریت در بزرگسالان زیر سن ۶۵ سالگی یافت می شود و ۳۰۰،۰۰۰ کودک در آمریکا دارای آرتریت هستند.
دو از شایعترین نوع آرتریت، هستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید هست.
هستئوآرتریت چیست؟
هستئوآرتریت یکی از شایعترین انواع آرتریت هست این ناشی از سایش و پارگی در مفاصل هست علائم معمولاً به تدریج توسعه می یابد و شامل:
درد و یا سفتی مفاصل هست.
سفتی پس از هستآسوده که با حرکت بهبود پیدا می کند.
درد که پس از فعالیت یا در انتهای روز بدتر می شود.
غضروف از مفصل محافظت می کند و باعث می شود که از مالیدن هستخوان ها بر یکدیگر جلوگیری شود در هستئوآرتریت، این غضروف آسیب دیده و از دست می رود و به هستخوان ها اجازه می دهد تا دردناک شوند.
این ممکن هست به علت سوء هستفاده از یک مفصل خاص باانجام گرفت این هستئوآرتریت نخستیه نامیده می شود در موارد دیگر، هستئوآرتریت ممکن هست به علت شرایط پزشکی مانند چاقی باانجام گرفت در این موارد، آن به عنوان هستئوآرتریت ثانویه نامیده می شود با این حال گاهی اوقات علت هستئوآرتریت روشن نیست.
آرتریت روماتوئید چیست؟
آرتریت روماتوئید یکی دیگر از شایعترین نوع آرتریت هست این یک بیماری خودایمنی هست به این معنی که بدن بافتهای خود را به عنوان خارجی تشخیص می دهد و به آنها حمله می کند.
در سیستم آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی بدن به مفاصل و سایر قسمت های بدن حمله می کند و علائمی ایجاد می کند که اغلب شامل درد، خستگی و مفاصل گرم و متورم هست.

تفاوت بین آرتریت روماتوئید و هستئوآرتریت

هر دو هستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید در صبح بدتر می شوند.
آرتروز و آرتریت روماتوئید، شرایط جداگانه ای هستند.
هستئوآرتریت به علت سایش و پاره انجام گرفتن هست آرتریت روماتوئید به علت پاسخ ایمنی نامعقول هست.
همچنین در مواردی که بیماری ها در فرد به وجود می آیند اختلاف وجود دارد.
در این مکان تعداد راه وجود دارد که دو شرایط متفاوت هستند:
آرتریت روماتوئید احتمالاً بر روی مفاصل میانی انگشتان و مفاصل تاثیر می گذارد که انگشتان دست را به هم متصل می کند.
هستئوآرتریت افزایش احتمال دارد که مفصل را در پایه انگشت شست و آنهایی که در انتهای انگشتان قرار دارند تحت تأثیر قرار دهد.
آرتریت روماتوئید تمایل دارد تا متقارن باانجام گرفت به عبارت دیگر، اگر زانوی چپ تحت تاثیر قرار گیرد زانوی رهست نیز به طور کلی آسیب دیده هست.
هستئوآرتریت لزوماً متقارن نیست.
در هر دو هستئو آرتریت و آرتریت روماتوئید، مفاصل در صبح خشن و دردناک خواهد بود برای هستئوآرتریت، حدود ۲۰ دقیقه طول می کانجام گرفت اما برای آرتریت روماتوئید، این می تواند زیاد از ۴۵ دقیقه طول بکانجام گرفت.
شایان ذکر هست که ممکن هست که هستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید داشته باشند به عنوان مثال، فرد ممکن هست آرتریت روماتوئید در زانو و هستئوآرتریت خود را در هستخوان ستون فقرات داشته باانجام گرفت.
هستئوآرتریت باعث آرتریت روماتوئید نمی شود اما آرتریت روماتوئید می تواند سبب آسیب به مفصل شود.

افزایش بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای آرتریت | داروهای بیولوژیک، آسیب مفصل و آرتریت روماتوئید: آنچه شما باید بدانید | تغذیه در روماتیسم مفصلی

  تبليغات

نوشته روماتیسم و آرتریت: تفاوت چیست؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.