رینیت آلرژیک در کودکان

دکتر برکتین؛ متخصص کودکان و نوزادان

 

رینیت آلرژیک یا آلرژی بینی، یک اختلال التهابی مخاط بینی هست که با احتقان و پری‌ بینی، ترشح بینی و خارش مشخص انجام گرفته و اغلب با عطسه و یا تحریک چشم‌ها همراه هست.

در این کودکان احتمال بروز آسم در سنین بزرگسالی دو برابر سایر کودکان هست، در افزایش کشورها در طی تعدادین دهه گذشته شیوع این بیماری افزایش یافته هست.

شایع‌ترین زمان بروز بیماری اواخر دوران کودکی هست و شیوع آن معمولا بین ۲۰-۴۰ درصد تخمین زده می‌شود.

فاکتورهای مستعد کننده آلرژی

برخی از فاکتورهای مستعدد کننده ابتلا به رینیت آلرژیک عبارتند از تاریخچه فامیلی از آلرژی، مصرف سیگار توسط مادر حتی قبل از زایمان و بخصوص قبل از سن یک سالگی شیرخوار، مواجه زیاد با آلرژن‌ها در منزل، در برخی مطالعات اگر والدین مبتلا به آلرژی بوده و شیرخوار با زایمان سزارین متولد انجام گرفت این خطر افزایش یافته هست.

شیردهی طولانی مدت با شیر مادر حتی اگر به صورت انحصاری نباانجام گرفت برای پیشگیری از این بیماری کمک کننده هست.

عامل اصلی پایان عوامل اشکال رینیت آلرژیک،‌ آلرژن‌های هستنشاقی هست، این بیماری ممکن هست متناوب یا پایدار بوده و از نظر علائم نیز ممکن هست خفیف متوسط و یا انجام گرفتید باانجام گرفت.

علائم خفیف

در صورتی که علائم خفیف باانجام گرفت خواب کودک طبیعی بوده و فعالیت‌های روزانه هیچ تغییری نیافته و در مدرسه کودک مشکلی ایجاد نمی‌شود.

آما در موارد آلرژی انجام گرفتید فعالیت‌های روزانه و مدرسه کودک مختل انجام گرفته و کودک دچار اختلال خواب می‌شود.

در آب و هوای معتدل، گرده‌های داخل هوا در زمان‌های متفاوت تظاهر می‌یابد درختان در بهار، چمن‌ها در اوایل تابستان و علف‌ها در اواخر تابستان گرده‌افشان می‌کنند.

در آب و هوایی معتدل کپک‌ها و قارچ‌ها تنها در فصل تابستان، اما در آب و هوای گرم در پایان طول سال در بیرون از ساختمان وجود دارند.

علائم آلرژی‌های فصلی، معمولا با شروع سرما قطع می‌شود.

باید دقت نمود که در آلرژی‌های پایدار، اغلب آلرژن در داخل ساختمان مسئول بیماری هست ، مثلا گردوغبار خانه، پوسته حیوانات، سوسک‌های حمام.

شایع‌ترین آلرژن‌ها

یکی از شایع‌ترین آلرژن‌هایی که در سال‌های اخیر مطرح انجام گرفته هست گربه و سگ هستند که حتی گاهی آلرژی ناشی از گربه ممکن هست بر روی لباس فرد صاحب گربه مانده و به درون‌ محیط‌هایی بدون گربه مثل مدرسه یا مهد کودک حمل شود.

علائم بالینی رینیت آلرژیک اغلب نادیده گرفته می‌شود یا بطور اشتباه به عفونت‌های تنفسی ربط داده می‌شود.

کودکان بزرگتر مرتبا بینی خود را تخلیه می‌کنند اما کودکان کوچک‌تر افزایش خرخر می‌کنند یا بینی خود را بالا می‌کشند.

خارش بینی موجب شکلک در آوردن، پیچاندن بینی و با انگشت زدن به بینی می‌شود که خود ممکن هست باعث خون دماغ شود.

در کودکان مالش مکرر بینی باعث کاهش خارش انجام گرفته و به طور مختصر راه هوایی را باز می‌کند.

تشخیص رینیت آلرژیک براساس علائم بالینی بیمار، بدون وجود عفونت تنفسی و اختلالات ساختمانی بینی هست.

عوارض

عوارض این بیماری شامل احتقان مکرر بینی، خارش، عطسه، ترشع شفاف بینی و تحریک چشم‌ههست، علائم بیماری معمولا با تماس افزایش با ماده‌ی آلرژن افزایش می‌یابد.

این کودکان ممکن هست حس بویایی و چشایی خود را از دست داده و همچنین احتقان بینی که به ویژه در شب‌ها افزایش می‌شود، باعث تنفس دهانی، خرخر، احتقان خواب و تحریک پذیری می‌شود.

کودکان مبتلا، در معاینه بالینی از نظر ظاهر صورت اختلالات مختصری داشته، دندان‌های آنها ممکن هست به طور معقول روبروی هم قرار نگرفته باانجام گرفت، دهان کودک باز بوده و به صورت دهان تنفس انجام می‌دهد لب‌های کودک ترک خورده و خشک بوده و زیر چشم‌ها هاله کبود رنگی دیده می‌شود.

همچنین تورم چشم، خارش، اشک ریزش و پرخونی چشم‌ها نیز شایع هست. در معاینه بینی، ترشحات شفاف وجود داشته، غشای مخاط بینی متورم بوده و شاخک‌های متورم بینی نیز باعث انسداد مجرای بینی می‌شوند.

گاهی برای انجام یک معاینه بالینی دقیق و معقول هستفاده از قطره ضد احتقان موضعی لازم هست. ترشحات بینی که به صورت غلیظ یا چرکی یا بدبو باشند ممکن هست نشانه عفونت و یا گاهی وجود جسم خارجی (بخصوص در موارد ترشح یکطرفه) باانجام گرفت.

تشخیص این بیماری نیازمند شرح حال دقیق، شامل جزئیات محیط خانومدگی کودک، رژیم غذایی بیمار، تاریخچه‌ خانوادگی کودک از وجود حالات آلرژیک مثل اگزما، آسم و…، معاینه فیزیکی دقیق و ارزیابی‌های آزمایشگاهی می‌باانجام گرفت.

شرح‌حال و یافته‌های آزمایشگاهی سرنخ‌هایی را برای فاکتورهای محرک فراهم می‌آورد.

شرح‌حال و یافته‌های آزمایشگاهی شامل سرنخ‌هایی برای عوامل محیطی محرک فراهم می‌کند. علائم شامل عطسه، ترشح بینی، خارش بینی و احتقان می‌باانجام گرفت.

براساس نتایج آزمایشگاهی رینیت را به انواع گروه هایی که قبلا نقل کرد انجام گرفت تقسیم‌بندی می‌کنند.

برخی وضعیت‌های دیگر، نیز این بیماری را تقلید می‌کنند. مثل: رینیت عفونی، وجود اشکالات ساختمان از قبیل پولیپ بینی، انحراف بینی، تغییرات هورمونی، اختلالات واسکولینی، تومورها و…

عوارض: کودکان مبتلا به این بیماری علیرغم ظاهرشان دچار ناتوانی می‌شوند، آلرژی چشم و بینی خصوصیات مشترکی دارند.

سینوزیت مزمن یکی از عوارض شایع هست که گاهی با عفونت چرکی، اما اغلب با افزایش ضخامت مخاط سینوس‌ها مشخص می‌شود.

رینیت آلرژیک اگر همراه آسم باانجام گرفت، اغلب باعث تانجام گرفتید علائم آسم انجام گرفته و در صورتی که خود جداگانه مورد توجه قرار نگیرد و باعث دشواری درمان آسم می‌شود.

انسداد مجاری داخلی شنوایی و ترشح گوش میانی، بزرگی لوزه‌ها، عفونت مکرر گوش و توقف تنفس حین خواب از جمله سایر عوارض هست.

اختلالات تنفس حین خواب، باعث اشکال در خوابیدن و خستگی روزانه، سردرد و اشکال در یادگیری و همچنین کیفیت تحصیلی می‌شود.

درمان

پیشگیری موثر و معقول و تخفیف علائم دنبال اصلی و درمان هست. روش‌های اختصاصی برای کاهش تماس با آلرژن‌ها در محیط‌های سرپوشیده، خطر علائم را کاهش می‌دهد.

پوشاندن محل نفوذ آلرژن‌هایی مثل مایت از راه تشک و یا بالش کودک یکی از معقول‌ترین روش‌ههست.

روکش تخت‌خواب و بالش کودک باید هر هفته در آب داغ شسته شود. حذف حیوان خانگی تنها روش اجتناب از آلرژن حیوانی هست.

بستن درها و پنجره‌ها باعث کاهش تماس با آلرژن‌های خارجی می‌شود، هستفاده از فیلترهای هوای معقول، مقدار آلرژن‌های ناشی از کپک‌ها را کم می‌کند.

داروهای خوراکی مثل آنتی‌هیستامین‌ها علائم مثل عطسه، آبریزش و علائم چشمی را کاهش می‌دهد.

در زمان موارد خفیف، تجویز آنها زیاد کمک کننده هست، این داروها اغلب خوراکی هستند، اما برای مصارف موضعی مثل چشم و بینی به صورت قطره و اسپری نیز در دسترس هست.

سایر درمان‌های موضعی و یا خوراکی که در دسترس هست همگی نیاز به معاینه تجویز پزشک دارد.

 

نوشته رینیت آلرژیک در کودکان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.