سرگرمی های دورهمی که می توانید در شب یلدا انجام دهید

شب یلدا

در طول سال فقط یک شب داریم که زیاد طولانی و تاریک می باانجام گرفت و آن هم معروف هست به شب یلدا که آقام آن را از قدیم جشن می گیرند. در این شب خانواده ها و دوستان کنار هم جمع می شوند و مراسم این شب را برگزار می کنند و همچنین برای سرگرم انجام گرفتن در این شب گیم های را انجام می دهند تا در کنار یکدیگر لذت ببرند.

شب یلدا از آن شب‌های حیاتی ایرانی هست که خانواده‌ها و دوستان دور هم جمع می‌شوند و طولانی‌ترین شب سال را جشن می‌گیرند. معمولا رسم هست که شب یلدا، هندوانه، انار، آجیل و شیرینی بخورند و فال حافظ بگیرند. خیلی تایم‌ها هم این دور هم برای اینکه طولانی‌ترین شب سال را حسابی خاطره‌انگیز کنند، می‌روند سراغ گیم کـــردن؛ گیم‌های جمعی کم سروصدایی که خیلی‌هایشان آدم را یاد روزهای بچگی‌اش می‌اندازد.

آقا سر به دار

آقا سر به دار یا دار گیم، یک‌جور گیم حدس‌زدنی هست که فقط به قلم و کاغذ احتیاج دارد. گیمکن‌ها می‌توانند دو نفر یا افزایش باشند، اما حتما باید به دو گروه مساوی تقسیم شوند. گیم با کشیدن یک چوبه‌ی دار شروع می‌شود. یک گروه، کلمه‌ای را انتخاب می‌کنند و به تعداد حرف‌های آن، خط می‌کشند. گروه دوم، باید با حدس زدن حرف‌های صحیح کلمه، آن را پیدا کند. با هر حدس غلط، یکی از اعضای بدن آدمی که به دار آویزان انجام گرفته را می‌کشند و اگر تا رسم تکمیل آدمک کلمه درست پیدا نشود، گروه دوم گیم را باخته. آدمک سر به دار، نماد گروه باخانومده هست. یک کار بامزه که در این گیم می‌شود انجام داد، انتخاب کـــردن تم برای کلمه‌ههست؛ مثلاً اسم ورزشکاران، گیمگرها یا حتی شخصیت‌های کتاب هری پاتر!

نخ‌گیم

نخ‌گیم در رده‌ گیم‌های مهارتی طبقه‌بندی می‌شود. نحوه انجام گیم به این صورت هست که دو سر یک نخ بلند را به هم گره می‌خانومند و نفر نخست، با حرکاتی آن را بین دست‌هایش می‌پیچاند. برای ادامه گیم، دو گیمکن باید نخ را طوری از دست هم بگیرند که در هم گره نخورد و شکل‌های جدیدی بسازد.

مافیا

مافیا، نبرد بین خیر و شر هست. نه، نترسید. ابداًً هم دشوار نیست. اتفاقا مافیا در سال‌های اخیر به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیم‌های دسته‌جمعی، پای ثابت حیاتیانی‌ههست. گیم مافیا حداقل باید هشت گیمکن داشته باانجام گرفت و در صورت افزایش تعداد گیمکن‌ها، تعداد نقش‌ها به همین نسبت افزایش می‌شود. در ابتدا، یک نفر به عنوان خدای گیم مشخص می‌شود و برای تعیین بقیه‌ی نقش‌ها، روی هفت تکه کاغذ هم‌اندازه، دو مافیا، چهار منطقهوند و یک کارآگاه را می‌نویسند. این کاغذها بین افراد طوری پخش می‌شود که هر کس فقط نقش خود را ببیند. برای شروع گیم، گیمکن‌ها طوری که همه بتوانند هم‌دیگر را ببینند می‌نشینند. خدا می‌گوید: «همه بخوابند» و پایان گیمکن‌ها باید چشم‌های خود را ببندند و سرشان را پایین بینداخانومد. بعد خدا می‌گوید: «مافیا بیدار شوند» و هر کسی که کاغذ مافیا را برداشته بود، باید چشم‌هایش را باز کند. اعضای مافیا در شب نخست هم را می‌شناسند و تا پایان گیم، هر شب یک نفر را به قتل می‌رسانند. آنها باید منطقهوند یا کارآگاه یا حتی یکی از خودشان را در سکوت تکمیل انتخاب کنند و او را به خدا نشان دهند. بعد از آن، خدا می‌گوید «مافیا بخوابند» تا اعضای تیم مافیا چشم‌هایشان را ببندند و بعد از آن، نوبت به کارآگاه می‌رسد. وظیفه‌ کارآگاه، شناسایی اعضای مافیهست و هر شب می‌تواند هویت یک نفر را از خدا سوال کند. اشاره مثبت خدا، به این معنی هست که شخص مورد اشاره کارآگاه، جزو تیم مافیهست. در مرحله بعدی گیم، صبح می‌شود و همه چشم‌هایشان را باز می‌کنند. روز با اعلام نام فرد به قتل رسیده آغاز می‌شود و در طول روز، منطقهوندان باید در مورد هویت اعضای تیم مافیا بحث و آن‌ها را شناسایی کنند. طبعا کارآگاه می‌تواند در این مرحله از هشدارات خود هستفاده کند و صحبت‌ها را جهت دهد. پس از کمی بحث و گفتگو، خدا برای حذف یکی از اعضای مظنون به عضویت در مافیا، رای‌گیری می‌کند و تعداد نفری که رای افزایشی آورده‌اند، باید از خود دفاع کنند. بعد از آن یک بار دیگر بین این افراد رای‌گیری می‌شود و در نهایت کسی که افزایشین رای را دارد، به عنوان مافیا حذف می‌شود. گیم مافیا تایمی پایان می‌شود که یا منطقهوندان بتوانند پایان اعضای مافیا را شناسایی کـــرده و به قتل برسانند، یا تعداد اعضای مافیا با تعداد منطقهوندان برابر شود. مافیا، گیم بحث و نقل کرد‌وری هست. خیلی‌ها آن را شبیه خانومدگی اجتماعی و سیهست می‌دانند، اما هر چه باانجام گرفت، گیم هیجان‌انگیزی هست که انجام آن به‌خصوص در طولانی‌ترین شب سال، لذت‌بخش هست.

شب یلدا

نقطه‌گیم

برای شروع نقطه‌گیم، گیمکن‌ها که می‌توانند دو نفر یا افزایش باشند، روی کاغذ نقطه‌هایی رسم می‌کنند. شکل گیم به این صورت هست که گیمکن‌ها به ترتیب نقطه‌ها را به هم وصل می‌کنند تا یک مربع تکمیل بساخانومد. هر کس که توانست آخرین ضلع مربع را رسم کند، می‌تواند به عنوان جایزه، یک خط اضافه هم بکانجام گرفت. در پایان گیم، کسی که افزایشین تعداد مربع را ساخته باانجام گرفت، برنده می‌شود.

صندلی‌گیم

صندلی‌گیم یک گیم گروهی هست که معمولا در جشن تولدهای بچه‌ها اجرا می‌شود، اما برای بزرگترها هم پلن بامزه‌ای می‌شود! گیم با تعدادی گیمکن و تعدادی هم صندلی شروع می‌شوند. تعداد صندلی‌ها باید یکی کاهش از تعداد گیمکن‌ها باانجام گرفت. صندلی‌ها را معمولاً به شکل دایره می‌چینند و گیمکن‌ها دور می‌ایستند. این مکان به یک نفر احتیاج هست که حوصله گیم نداشته باانجام گرفت! او باید یک موزیک بگذارد و گیمکن‌ها دور صندلی‌ها راه بروند. بعد از تعداد ثانیه، موزیک قطع می‌شود و در همان لحظه گیمکن‌ها باید سعی کنند روی صندلی بنشیند. کسی که نتواند برای خودش صندلی پیدا کند، از گیم حذف می‌شود. برای دور بعدی، یکی از تعداد صندلی‌ها کم می‌کنند و ماجرا همین‌طوری ادامه پیدا می‌کند تا فقط یک نفر از گیمکن‌ها باقی بماند. طبعا او برنده گیم هست.

نوشته سرگرمی های دورهمی که می توانید در شب یلدا انجام دهید اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.