سندرم کوتارد یا خودآقاه پنداری علل نشانه ها تشخیص و درمان

سندرم کوتارد یا سندرم کورپس ( سندرم آقاه متحرک ) یک اختلال روانی هست که در آن بیماران توهم هایی را تجربه می کنند که آنها آقاه اند، وجود ندارند،فسادپذیر هستند و یا ارگان های حیاتی خود را از دست داده اند ! سندرم آقاه متحرک یا سندرم خودآقاه پنداری یک اختلال عصبی غیر رایج هست که در آن بیماران توهم ها یا باورهای غلطی را قبول می کنند که آنها آقاه اند.در برخی موارد آنها حتی می توانند بوی گوشت پوسیده را هستشمام کنند.این وضعیت را به سادگی می توان با نظریه ” انکار خانومدگی ” توجیه کـــرد.این علائم گاهی می تواند با احساس گناه ، اضطراب و منفی همراه باانجام گرفت.به علاوه برخی بیماران ممکن هست توهمات جاودانگی داشته باشند !

سندرم کوتارد,سندرم خودآقاه پنداری,سندرم آقاه متحرک

سندرم کوتارد یا خودآقاه پنداری در ابتدا توسط جول کوتارد در سال ۱۸۸۰ با عنوان ” هذیان های منفی ” توصیف انجام گرفت.مطالعات نشان داده هست که این بیماری در افراد مسن تر که دارای افسردگی نیز هستند،شایع تر می باانجام گرفت؛همچنین ممکن هست در بیماران مبتلا به اختلالاتی نظیر اسکیزوفرنی، اختلالات دوقطبی، آسیب مغزی، آتروفی مغزی، اختلالات تشنج، افسردگی، تومور مغزی، سکته مغزی، میگرن و در بیماران مبتلا به اختلالات توهمی رخ دهد . لازم به ذکر هست این سندرم بر روی خانومان تاثیر گذار تر از آقاان هست.

اگرچه علت دقیق آن مشخص نانجام گرفته هست اما آسیب در ناحیه پیشانی و قسمت جلویی و اطراف آن در نیمکره رهست مغز با این بیماری مرتبط هست. برخی بیمارانی که از ” سندرم آقاه متحرک ” رنج می برند،از گرسنگی آقاه اند زیرا آنها خودشان را از غذا محروم کـــرده و فکر می کـــردند قبلاً آقاه اند. این بیماران همچنین تمایل به خودکشی و آسیب رساندن به خودشان را دارند.

وضعیت بیمار بر اساس علائم نخستیه مشخص می شود.آزمایشات نیز برای تشخیص بیماری های مرتبط و یا رد آن ها مورد هستفاده قرار می گیرند.درمان سندرم کوتارد در حال حاضر با داروهای ضد افسردگی ،داروهای ضد روان پریشی و داروهای تثبیت کننده خلق و خو انجام می شود .طبق گزارشات، درمان با ضربه الکترونیکی تشنج آور موثر تر از هستفاده از دارو به تنهایی هست.

سندرم کوتارد,سندرم خودآقاه پنداری,سندرم آقاه متحرک

علل و فاکتورهای خطرساز سندرم کوتارد

سندرم کوتارد به دلیل آسیب در پیشانی و نیمکره رهست مغز اتفاق می افتد اما علت دقیق ایجاد آن هنوز مشخص نیست،با این حال مطالعات نشان می دهد بخاطر آسیب به این بخش ها این سندرم ایجاد می شود.

عوامل خطرساز مرتبط با سندرم کوتارد ( سندرم آقاه متحرک ) :

همانطور که نقل کرد انجام گرفت،در افراد مسن که اختلالات افسردگی نیز دارند رایج تر هست.

با سایر اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلالات دوقطبی و زوال عقل همراه هست.

با سایر شرایطی که بر روی مغز تاثیر می گذارند مانند آتروفی مغزی، تومورهای مغزی، اختلالات تشنج، آسیب مغزی، میگرن، بیماری پارکینسون و سکته مغزی.

همچنین این سندرم می تواند در اثر واکنش نامطلوب یک دارو ایجاد شود . آسیکلوویر و سایر داروهای ضد ویروس که در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه هستفاده می شود.

نشانه ها و علائم سندرم خودآقاه پنداری یا کوتارد

سندرم کوتارد,سندرم خودآقاه پنداری,سندرم آقاه متحرک

افراد مبتلا به سندرم کوتارد ، باور دارند که آقاه اند.بیماران مبتلا به سندرم آقاه متحرک در مراحل ابتدایی احساس اضطراب مبهمی دارند.این بدان معنی هست که آنها اعتقاد دارند آقاه اند ، وجود خارجی ندارند و فسادپذیر هستند ( حتی می توانند گوشت پوسیده ببویند ) یا فکر می کنند اندام های حیاتی خود را از دست داده اند؛در مقابل ، برخی دیگر از بیماران فکر می کنند واقعا جاودانه هستند !

ویژگی های علمی شامل افسردگی، احساس گناه، منفی بودن و عدم حساسیت به درد هست.بیماران همچنین ممکن هست معتقد باشند که فلج هستند و یا توهمات سمعی و بویایی دارند. 

افراد مبتلا به این اختلال نمی توانند چهره خود را تشخیص دهند و هیچ علاقه ای به خانومدگی اجتماعی و یا لذت را نشان نمی دهند.آنها متداوم پارانوئید یا به عیارت دیگر بدگمان هستند.آنها به خودکشی تمایل دارند و یا به خود آسیب می رسانند.آنها حس واقعی هستی را از دست می دهند و دیدگاه جهان را تحریف می کنند.

یامادا یک طبقه بندی برای سندرم کوتارد پیشنهاد داد و بر اساس علائم ، آن را به سه مرحله تقسیم کـــرد : مرحله رویش ، مرحله شکوفایی و مرحله مزمن.

مرحله رویش : در اين مرحله،بیمار ویژگی های خاصی از حالت افسردگی نشان می دهد،نگرانی انجام گرفتید از ناخوشی و ترس زیاد از حد از بیماری را دارد .

مرحله شکوفایی : در این مرحله، بیمار ویژگی های واقعی سندرم را نشان می دهد،یعنی توهم آقان یا جاودانه بودن؛ این مرحله با اضطراب و نگرانی همراه هست.

مرحله مزمن : در این مرحله،فرد افسردگی انجام گرفتید را به علت اختلالات عاطفی یا پارانویا نشان می دهد.

تشخیص سندرم کوتارد ( آقاه متحرک )

سندرم کوتارد بر اساس تاریخچه و علائم بیمار تشخیص داده می شود.تست ها برای حذف سایر شرایط و همچنین تشخیص بیماری های مرتبط هستفاده می شود.این آزمایشها عبارتند از:

آزمایش خون

سی تی اسکن

ام آر آی

اس پی ای سی تی ( مقطع‌نگاری رایانه‌ای تک‌فوتونی )

نوار مغز

درمان سندرم خودآقاه پنداری

سندرم کوتارد,سندرم خودآقاه پنداری,سندرم آقاه متحرک

این سندرم با داروهای ترکیبی و درمان الکترونیکی ، درمان می شود.درمان سندرم کوتارد شامل موارد زیر هست :

شناسایی و درمان عوامل خطرساز ؛ عوامل خطر برای سندرم کوتارد باید شناسایی و درمان شوند.

ضد افسردگی ، ضد روان پریشی و تثبیت کننده خلق ؛ این داروها برای درمان سندرم کوتارد هستفاده می شوند همانطور که برای سایر سندرم هایی که از طریق اختلالات روانی ایجاد می شوند ، نظیر : سندرم کاپگراس ، سندرم هستندال و سندرم فرگولی . بر اساس شرایط ، بیمار باید یا به صورت تک دارو و یا با داروی ترکیبی درمان شود . داروهای تثبیت کننده خلق برای بیماران دوقطبی تاثیرگذار تر هست.

درمان الکترونیکی ؛ در زیادی از موارد ثابت انجام گرفته هست که ترکیبی از درمان الکترونیکی ( ECT ) با داروها برای درمان یا کنترل بیماری در مقایسه با هستفاده از داروها به تنهایی ، موثرتر هست . ای سی تی شامل شامل قرار دادن الکترود در سر بیمار و ایجاد ضربه های کوچک هست.

 

برخی از بیماران با درمان به موقع بهبود می یابند و برخی دیگر بخاطر انجام گرفتت گرسنگی می میرند.برخی بیماران نیز تمایل به خودکشی دارند که باید از آنان مراقبت به عمل آورد.

حقایقی جالب درباره سندرم کوتارد ( خودآقاه پنداری )

برخی از موارد جالبی که درمورد این سندرم گزارش انجام گرفته هست را در زیر بخوانید :

یک خانوم ۵۳ ساله فیلیپینی شکایت کـــرد که مُرده هست،پس از اینکه او را به بیمارستان بردند؛درخوهست کـــرد که او را به سردخانه و در کنار سایر آقاگان ببرند. پس از پرسش تعداد سوال،او با نگرانی ابراز کـــرد که بهیاران سعی داشتند خانه او را بسوزانند.او همچنین از نا امیدی،انرژی کم،کاهش اشتها و اضطراب زیاد از حد شکایت داشت.جالب هست بدانید که وضعیت او به درمان با دارو پاسخ داد.

 

یک بیمار که پس از یک دوره بستری از ادینبورگ به آفریقای جنوبی برده انجام گرفته بود که پس از مرگ او را به جهنم برده اند.او معتقد بود بخاطر سپتیسمی ، ایدز یا مصرف زیاد از حد مواد مخدر آقاه هست.همچنین او معتقد بود روح مادرش با او همراه بوده هست.

نوشته سندرم کوتارد یا خودآقاه پنداری علل نشانه ها تشخیص و درمان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.