سندروم درد عضلانی فاسیایی ( درد عضله )

سندروم درد عضلانی فاسیایی (MPS) یک اصطلاح برای بیان درد عضلات هست. این اصطلاح به درد و التهاب بافت نرم بدن اشاره می­ کند.

سندروم درد عضلانی فاسیایی ( درد عضله ) یک وضعیت مزمن هست که روی فاسیاها (بافت همبندی که عضلات را می­ پوشاند) اثر می­ گذارد. این سندروم می ­تواند یک یا تعداد عضله را درگیر کند. در بعضی از موارد، ممکن هست ناحیه­ ای که فرد را در آن جا احساس می­کند، دقیقاً همان جایی نباانجام گرفت که فاسیا ملتهب انجام گرفته هست. (محل درد و التهاب با هم فرق دارند) این وضعیت را درد راجعه می­ نامیم.


چه چیزی باعث درد عضلانی فاسیایی می­ شود؟

این درد می ­تواند بع داز یک آسیب عضلانیبوجود بیاید و یا به دلیل فشار زیاد از حد برروی یک عضله خاص یا گروهی از عصلات، رباط ­ها و تاندون ­ها ایجاد شود. علل دیگر شامل:

  • آسیب رشته­ های عضلانی
  • حرکات تکرار شونده طولانی
  • کمبود فعالیت عضلات

علائم سندروم درد عضلانی فاسیایی ( درد عضله ) چیست؟

علائم این سندروم معمولاً مربوط به درد عضلانی با نقاط حساس به لمس هست. درد می ­تواند با فعالیت یا هسترس افزایش شود. به علاوه درد مربوط به سندروم عضلانی فاسیایی ناحیه ­ای، افراد مبتلا به اختلال همچنین از افسردگی، خستگی و اختلالات رفتاری رنج می­ برند.


تشخیص درد عضلانی فاسیایی چگونه هست؟

نقاط حساس به لمس با فشار وارد کـــردن برروی نواحی خاصی از بدن بیمار مشخص می­ شوند. در تشخیص سندروم MPS دو نوع نواحی حساس به لمس می ­توانیم داشته باشیم:

  • نقاط حساس به لمس فعال: یک ناحیه با حساسیت خیلی زیاد که معمولاً مربوط به عضلات اسکلتی هست و با یک درد ناحیه ­ای مرتبط هست.
  • نقطه حساس تاخیری (غیرفعال) : ناحی ه­ای هست که پتانسیل عمل کـــردن شبیه به نقاط حساس را دارد. این باعث ضعف عضلانی یا محدودیت حرکت عضلات می ­شود.

درمان سندروم درد عضلانی فاسیایی چیست؟

داروها مثل ضدالتهابی غیر هستروئیدی، هستامینوفن یا مخدرها ممکن هست برای تسکین این درد هستفاده شوند. داروهای مورد هستفاده برای خواب، افسردگی یا اسپاسم­ های عضلانی هم گاهی توصیه می­ شوند. درمان­ های غیر دارویی شامل:

  • درمان ­های فیزیکی (فیزیوتراپی)
  • تکنیک­ های اسپری و کشش عضلات: به این صورت هست که ابتدا با کمک اسپری­ های خنک کننده عضلات و نقاط حساس را سرد می­ کنیم و بعد تمرین­های کششی به عضلات می ­دهیم.
  • ماساژدرمانی
  • تزریق به نقاط حساس به لمس

در بعضی از موارد سندروم درد عضلانی فاسیایی مزمن، ترکیب درمان فیزیکی، تزریق به نقاط حساس به لمس و ماساژدرمانی کمک کننده خواهد بود.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته سندروم درد عضلانی فاسیایی ( درد عضله ) اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.