شایع‌ترین علت بروز کیست در خانومان هسترس هست

کیست‌های کمپلکس کیست خوش‌خیم کیست تخمدانی بروز کیست در خانومان هسترس و کیست

هسترس و فشارهای عصبی نیز می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار در بروز کیست تخمدانی در میان خانومان باانجام گرفت که به صورت حتم نوع کیست بر اثر عملکـــرد تخمدان ممکن هست خوش خیم و یا بد خیم باانجام گرفت که در این مقاله شما را با انواع کیست تخمدانی آشنا می نماییم.

هسترس، شایع‌ترین علت بروز کیست در خانومان/ مبتلایان به کیست‌های تخمدانی شنا نکنند
رویدادگزاری فارس: هسترس، شایع‌ترین علت بروز کیست در خانومان/ مبتلایان به کیست‌های تخمدانی شنا نکنند
جراح و متخصص خانومان با اشاره به اینکه هسترس، شایع‌ترین علت بروز کیست در خانومان و دختران جوان هست، گفت: مبتلایان به کیست‌های تخمدانی باید میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند.

الهام السادات هاشمیان نایینی در گفت‌وگو با رویدادنگار بهداشت و درمان رویدادگزاری فارس، با اشاره به اینکه کیست تخمدان امروزه یکی از مشکلات شایع در بین خانومان و دختران جوان هست، گفت: کیست تخمدان در حقیقت بزرگ انجام گرفتن قسمتی از بافت تخمدان هست که می‌تواند در اکثر مواقع، یک کیست خوش‌خیم و یا کیست هورمونی باانجام گرفت.

وی گفت: اکثر کیست‌ها پس از تعداد ماه از بین می‌رود. با این حال کیست مکرر و عودکننده تخمدان در دوران پیش از یائسگی و در خانومان دچار اختلال‌های هورمونی مشاهده می‌شود. معاینات دوره ای خانومان تنها راه آگاهی از وجود و درمان این کیست‌ها هست.

هاشمیان نایینی گفت: تخمک در سیکل قاعدگی در کیسه‌ای به نام فولیکول رانجام گرفت می‌کند که داخل تخمدان قرار دارد. این فولیکول یا کیسه در اکثر موارد باز می‌شود و تخمک را آزاد می‌کند. اما اگر فولیکول باز نشود، مایع داخل آن تشکیل کیست می‌دهد.

وی افزود: در مواردی ممکن هست، تخمک‌گذاری انجام نشود و این فولیکول تخمدان به اندازه ی بالاتر از ۳۰ میلی‌متر برسد که در این صورت به آن کیست ایجاد می‌شود. به طور معمول این کیست‌های هورمونی با گذشت ۶ تا ۸ هفته بدون درمان دارویی یا با هستفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری، درمان می‌شوند و از بین می‌روند. در حقیقت می‌توان گفت ۹۰ درصد کیست‌ها در خانومان جوان، کیست‌های هورمونی هست که در اثر اختلال عملکـــرد تخمدان به وجود می‌آیند.

این جراح و متخصص خانومان با بیان اینکه کیست تخمدان اغلب علامتی ندارد گفت: با این حال در صورت بزرگ انجام گرفتن کیست علائمی مانند: ورم کـــردن یا نفخ کـــردن شکم، دفع دردناک، درد لگن قبل از سیکل قاعدگی یا در طول عادت ماهانه، آمیزش دردناک، درد کمر یا ناحیه ران، حساسیت و دردناک بودن سینه‌ها و یا حالت تهوع و هستفراغ بروز می کند.

هاشمیان نایینی گفت: ۱۰ درصد موارد، ممکن هست کیست‌های تومورال باشند که نیاز به تداخل جراحی داشته باشند. معمولا به این کیست‌ها، کیست‌های مرکب یا کمپلکس اطلاق می‌شود. این کیست‌ها معمولا در سونوگرافی، دارای تیغه هستند و ممکن هست داخل آنها مایع وجود نداشته باانجام گرفت. یکی از کیست‌های کمپلکس، کیست‌های آندومتریوزی هست که ممکن هست خون داخل کیست باانجام گرفت و در خانومان جوان، دیده می‌شود.

وی گفت: اگر این کیست‌ها بالای ۳ سانتیمتر باشند، به درمان دارویی هم پاسخ نمی‌دهند و تداخل جراحی نیاز دارد. در بعضی از مواقع، ممکن هست این کیست‌های کمپلکس یا مرکب یک کیست بدخیم باشند.

هاشمیان نایینی اضافه کـــرد: به همین جهت هست که معمولا برای این کیست‌های کمپلکس یا مرکب تداخل جراحی در نظر می‌گیرند که اگر احیانا کیست بدخیم باانجام گرفت، در مراحل زودتری تشخیص داده شود و مورد درمان قرار بگیرد تا تاثیری در بقای عمر بیمار نگذارد.

وی گفت: خانومانی که کیست تخمدان دارند و دارو مصرف می‌کنند، باید از حرکات ورزشی جهشی و کششی، دوومیدانی، شنا، یوگا و نظیر آن پرهیز کنند. در واقع هر کاری‌که فشار به لگن بیاورد ممنوع هست.

هاشمیان نایینی در پایان گفت: افراد مبتلا به کیست‌های تخمدانی باید در پلن غذایی خود مصرف میوه و سبزیجات تازه و رژیم غذایی حاوی غلات و دانه‌های تکمیل سبوس‌دار را از یاد نبرند و تا حد امکان مصرف محصولات فرآوری انجام گرفته و پخته مثل انواع شیرینی، کیک و کلوچه، آبمیوه‌های مصنوعی مثل انواع ساندیس، نوشابه و نان‌های سفید را محدود کنند.

منبع/فارس

نوشته شایع‌ترین علت بروز کیست در خانومان هسترس هست اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.