شب کوری چیست و چگونه درمان می شود ؟ • سبك خانومدگي • همراه تعاون پرتال

فهرست سرفصل ها

تنها دید ضعیف در شب مشکل افراد مبتلا به شب کوری نیست، بلکه هنگامی که از یک محیط روشن به یک محیط کم نورتر می روند، برای تطابق دید، نیاز به زمان طولانی تری نسبت به افراد معمولی دارند. تباین و تقابل (کنترهست) دید نیز ممکن هست به میزان زیاد زیادی کاهش یابد.

شب کوری (Nyctalopia) عبارت هست از دید مشکل در هنگام تاریکی و شب. شب کوری یک اختلال بینایی هست، به طوری که دید در تاریکی یا شب، به صورت غیرعادی مختل می شود.

شب کوری چیست و چگونه درمان می شود ؟
شب کوری چیست و چگونه درمان می شود ؟

دلایل و علل ایجاد شب کوری

این مساله به دلیل کمبود “رنگدانه ارغوانی” یا “رودوپسین(rhobopsin)” سلول های هستوانه ای حساس به نور شبکیه، واقع در پشت چشم رخ می دهد. به طور معمول، شب کوری افزایش به علت یک بیماری چشمی به نام “التهاب رنگدانه ای شبکیه چشم” (pigmentosa retinitis) که یک بیماری ارثی هست، اتفاق می افتد.

علاوه بر این، رنگدانه ارغوانی چشم ممکن هست به دلیل کاهش میزان ویتامین A در پلن غذایی فرد، کاهش یابد. قرار گرفتن در معرض نور انجام گرفتید نیز ممکن هست موجب تخلیه ناگهانی ذخیره رنگدانه ارغوانی شود.

شب کوری ممکن هست در اثر بیماریهای چشمی مانند “التهابات شبکیه و مشیمیه” و “آب سیاه(گلوکوم)” نیز به وجود آید.

گزروفتالمی چیست ؟

گزروفتالمی (Xerophthalmia) فرم پیشرفته کمبود ویتامین A در چشمها هست که بافت ملتحمه چشم، خشک و غیر شفاف می شود.

در این بیماری چشمها زیاد از اندازه به نور حساس می شوند. علاوه بر این، تولید اشک به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و موجب می شود که چشمها رطوبت و لغخانومدگی طبیعی خود را از دست بدهند. این امر منجر به ایجاد زخم و عفونت در چشمها می شود.

روش های درمان شب کوری

۱٫ عینک بخانومید: هستفاده از عینک دارای پوشش ضدبازتاب نور باعث رسیدن نور افزایشی به چشم انجام گرفته و دید شبانه را بهتر می کند. اگر کمی نزدیک بین هستید و نیازی به زدن عینک به طور دائم ندارید، لااقل بعد از غروب آفتاب از آن هستفاده کنید. از نور زرد هستفاده کنید. بعد از ۶۰ سالگی، زیادی از آقام در نور زرد (دلیلغ معمولی) بهتر از نور دلیلغ های فلورسنت می بینند.

۲٫ دلیلغ کافی روشن کنید: اگر پزشک جدا انجام گرفتن شبکیه را در چشم شما تشخیص داده هست، به نور کافی، مخصوصاً هنگام مطالعه، نیاز دارید. در مراحل نخستیه بیماری، قرار دادن یک لامپ هالوژن در پشت سر، از روی شانه نور معقولی را فراهم می کند.

۳٫ نیکو بخورید: شواهد نشان داده هست که مواد مغذی کافی به کنترل گرفتاری هایی که باعث شب کوری می شوند کمک می کند. حیاتی ترین این مواد عبارتند از ویتامین های C,A و E، روی، و بتا کاروتن،که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

اگر پلنٔ غذائی شما شامل غلات سبوس نگرفته، میوه، و سبزیجات هست، بدنتان مواد کافی دریافت می کند. در غیر این صورت خوردن روزانهٔ کپسول مولتی ویتامین شاید لازم هست.

۴٫ شب رانندگی نکنید: رانندگی بعد از غروب آفتاب، مخصوصاً تایمی نور دلیلغ اتومبیل های روبه رو چشم را می آزارد، کار دشواری هست. در راههائی رانندگی کنید که نور دلیلغ های مقابل در خارج از دید مستقیم شما قرار گیرند.

۵٫ عینک آفتابی بخانومید: در جاده ها، دو کیلومتر قبل از رسیدن به تونل، عینک آفتابی بخانومید تا چشمتان آسوده تر به تاریکی داخل تونل عادت کند. به محض ورود به تونل، عینک را بردارید.

مواد مغذی کافی به کنترل گرفتاری هایی که باعث شب کوری می شوند کمک می کند

چه تایم به پزشک مراجعه کنیم؟

– قدرت دید در نور ضعیف به طور ناگهانی مشکل انجام گرفته یا بدتر می شود.

– رانندگی یا کارهای دیگر در شب هنگام در اثر انعکاس نور مشکل انجام گرفته هست.

– شب ستاره هائی را که دیگران می بینند، نمی بینید.

منابع:aftabir.com

mardomsalari.com

درمان شب کوری در طب سنتی

راهکارهی طب سنتی برای درمان این بیماری عبارتند از:

  • لیمو: مصرف لیمو برای درمان این بیماری زیاد مفید هست. به این منظور میتوانید سبزی جعفری را با لیمو مصرف کنید که برای جبران کمبود ویتامین آ مفید هست.
  • عسل: از دیگر راههای درمان این بیماری غرغره آب عسل روزی تعداد بار هست.
  • دل گوسفند: آن را کباب کـــرده، میل کنید و آبی که از آن می چکد را گاهی به چشم بکشید. برای درمان این بیماری موثر هست.
  • یونجه: این گیاه دارای ویتامین آ فراوان بوده و برای معالجه شب کوری زیاد مفید خواهد بود.
  • مصرف غذاهای حاوی ویتامین آ: این ویتامین به مقدار زیاد در روغن ماهی، جگر، کره و میوه های روغنی مثل سیر، پیاز، غلات، اسفناج، جوانه گندم، انواع کلم، مرکبات، شلغم و میوه های خشک یافت میشود. لازم به ذکر هست با وجود مزایای فراوان مصرف ویتامین آ، لیکن زیاده روی و افراط در مصرف آن، عوارض خیلی انجام گرفتیدی را به همراه خواهد داشت و از دسته ویتامین هایی هست که مصرف زیاد از اندازه آن در بدن عوارضی مانند کاهش اشتها، پوست خشک، سر دردهای انجام گرفتید، پوسته پوسته انجام گرفتن پوست و بزرگیکبد را به همراه خواهد داشت و ایجاد مسمومیت میکند.

loading…

***

loading…

نوشته شب کوری چیست و چگونه درمان می شود ؟ • سبك خانومدگي • همراه تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.