شیردادن به کودک حتی پس از گذراندن دوره نوزادی

تحریریه گروه ترجمه تعاون پرتال

 

تایمی نوزادتان برای نخستین بار سینه‌تان را به دهان می‌گیرد، بلافاصله احساس ارتباط محکمی با او پیدا می‌کنید، اما ممکن هست ندانید که چه زمان باید کودک‌تان را از شیر بگیرید.

شیر مادر فواید زیادی برای کودک دارد و اگر بدانید بدنتان بهترین منبع تغذیه‌ای برای کودک‌تان هست، مسلماً او را از شیر خود، به ویژه ماه‌های نخست خانومدگی‌اش، محروم نخواهید کـــرد.

شما به عنوان مادر از اینکه بتوانید بهترین تغذیه را برای کودک خود فراهم کنید، زیاد لذت می‌برید و دوست دارید تا زمانی که امکان دارد، به این روش تغذیه کودک خود ادامه دهید.

اما سرانجام زمانی از راه می‌رسد که باید تصمیم بگیرید آیا باز هم به شیر دادن او ادامه دهید و یا دیگر او را از شیر خود جدا کنید.

سامانتا کرامپتون، متخصص شیردهی، توصیه می‌کند که تغذیه شش ماه نخست خانومدگی کودک، باید فقط با شیر مادر انجام شود و سپس در کنار شیر مادر، مکمل‌های غذایی نیز وارد پلن غذایی شوند.

به صورت حتم لازم نیست، کودک هنگام خوردن غذاهای جامد، از شیر مادر جدا شود. زیرا با وجود اینکه نیازهای تغذیه‌ای او تغییر می‌کنند اما این تصمیم گیری تکمیلاً شخصی هست.

همچنین کارشناس شیردهی دیگری، به نام لورا سی یس، معقتد هست ادامه به شیر دادن کودک می‌تواند روابط بین مادر و کودک را محکم‌تر کند.

فواید شیردهی طولانی مدت

تحقیقات انجام انجام گرفته در سازمان جهانی بهداشت، نشان می‌دهد شیر مادر خطر مرگ‌های ناشی از بیماری‌های عفونی را در دو سال نخست خانومدگی کودک، به طور قابل توجهی پایین می‌آورد.

متخصصان شیردهی کودک معتقدند که شیر مادر منبع تغذیه‌ای با ارزشی هست که می‌تواند کودک را از ابتلا به بیماری‌های گوناگون محفوظ نگهدارد.

همچنین مطالعات نشان داده هست، هر چه مادر به کودک خود زمان افزایشی شیر بدهد، احتمال اینکه کودک باهوش‌تر شود، زیاد زیاد هست.

مغز در دو سال نخست خانومدگی زیاد از هر زمان دیگر رانجام گرفت می‌کند و چربی‌های موجود در شیر مادر برای این امر زیاد عالی و منحصر به فرد هستند.

از فواید فیزیکی شیر مادر می‌توان به بهبود دید، کاهش خطر عفونت گوش و بهبود عملکـــرد سیستم ایمنی بدن اشاره کـــرد.

به صورت حتم شیردادن برای خود مادر هم فوایدی دارد. از خطر ابتلا به سرطان رحم، تخمدان و سینه در مادر نیز کهسته می‌شود.

در واقع شیر دادن به کودک به مدت ۳ سال یا افزایش، از خطر ابتلا به سرطان سینه تا ۹۴ درصد می‌کاهد.  دانستن فواید شیر مادر معمولاً باعث شیر دادن طولانی مدت می‌شود.

اگرچه نیاز کودک‌تان به شیر شما به مرور کاهش پیدا می‌کند اما سیستم ایمنی بدن او مدام قوی‌تر انجام گرفته و در عین حال در او امنیت احساسی برقرار می‌شود.

کودکتان هنوز هم بخش اعظمی از مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق شیر شما به دست می‌آورد و در برابر بیماری‌ها، ایمن‌تر انجام گرفته و حتی هنگام بیماری، سریع‌تر بهبود می‌یابد.

ارتباط شما و فرخانومدتان زیاد عمیق‌تر انجام گرفته و اگر شاغل باشید، شیر دادن به شما کمک می‌کند که از نظر روحی و احساسی، به سرعت از حالت یک خانوم شاغل به حالت یک مادر درآیید.

کریستل پلسیس، روانشناس خانواده معقتد هست که شیر مادر نه تنها مواد مغذی به کودک می‌رساند، بلکه به او آرامش هم می‌دهد و باعث می‌شود با مادر خود احساس صمیمیت زیادی کند.

مضرات شیردهی طولانی مدت

کریستل پلسیس می‌گوید، اگرچه شیر دادن به کودک، فوق العاده هست اما برخی از تحقیقات نشان داده هست که شیر دادن به کودکی که ۲ سالگی خود را پشت سر گذاشته، موجب پوسیدگی دندان‌های او می‌شود.

در واقع هر قدر مادر پس از ۲ سالگی به کودک خود، شیر بدهد، دندان‌های کودک را افزایش در معرض پوسیدگی قرار می‌دهد.

بنا به اعتقاد ویلیام بوون، هستادی از دانشگاه مرکز پزشکی روچستر نیویورک، در واقع شیر انسان، ویژگی‌های تخریب کنندگی کمی برای دندان‌ها دارد، اما اتفاقی که هنگام شیر دادن پس از ۲ سالگی می‌افتد، مربوط به جنبه فیزیکی آن هست که این موضوع حتی هنگام شیردادن با بطری نیز صادق هست.

او توضیح می‌دهد که بزاق دهان به از بین بردن باکتری‌ها کمک می‌کنند، اما تایمی کودک در حال مکیدن سینه مادر هست، دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند و جلوی رسیدن بزاق به دندان‌های او را می‌گیرد.

بنابراین بهتر هست از ۲ سالگی به بعد، دادن شیر مادر متوقف شود.

همچنین کودک مرتب باید نزد دندانپزشک برده شود. برخی از پزشکان نیز معتقدند شیر دادن به کودک پس از ۲ سالگی، ممکن هست در اشتهای کودک نسبت به غذای جامد تداخل ایجاد کند و او به غذاهای جامد، علاقه تعدادانی نشان ندهد.

اما در این زمینه هنوز شواهد علمی کافی در دست نیست.

 

نوشته شیردادن به کودک حتی پس از گذراندن دوره نوزادی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.