علائم سال نخست و دوم، علل و درمان های رایج و غیر معمول

اوتیسم چیست ؟

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

اوتیسم یک بیماری عصبی پیچیده هست که شامل اختلالاتی در تعامل اجتماعی ، رانجام گرفت کلامی و مهارت های ارتباطی هست که با رفتارهای دشوار و تکراری همراه هست. اوتیسم یک اختلال مغزی هست که توانایی فرد برای برقراری ارتباط با دیگران و نقل کرد گفتن با آن ها را محدود می کند. اوتیسم ابتدا در کودکان کم سن و سال دیده می شود که طیف خفیف تا انجام گرفتید را در بر می گیرند.

اختلالات طیف اوتیسم ( ASDs ) از هر ۶۸ کودک بر روی یک کودک تاثیر می گذارد و جالب توجه هست که احتمال ابتلا پسرها به اوتیسم ۵ برابر دختران هست.

نشانه های اوتیسم

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

پیش از اینکه یک کودک به سن ۳ سالگی برسد، برررسی های دقیق می توانند نشانه های اوتیسم را تشخیص دهند. برخی از کودکان به طور نرمال تا ۱۸-۲۴ ماهگی رانجام گرفت می کنند و سپس مهارت های شان متوقف می شود و یا از بین می رود. نشانه های اختلالات طیف اوتیسم ( ASD ) می تواند شامل موارد زیر باانجام گرفت :

حرکات تکراری

اجتناب از برقراری ارتباط چشمی یا تماس فیزیکی

تاخیر در یادگیری صحبت کـــردن

تکرار کلمات یا عبارات ( اکولالیا )

احساس ناآسودهی با ایجاد تغییرات جزئی

در نظر داشته باشید که این علائم ممکن هست در کودکان بدون اختلالات طیف اوتیسم ( ASD ) نیز رخ دهد.

نشانه های نخستیه اوتیسم : سال نخست

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

حتی نوزادان نیز زیاد اجتماعی هستند، بنابراین ممکن هست نشانه های اوتیسم را در نحوه تعامل نوزاد با جهانش مشخص کنند. در این سن، یک کودک مبتلا به اوتیسم ( ASD ) ممکن هست :

به صدای مادر توجه نکند.

به نام خودش واکنشی نشان ندهد.

به چشمان دیگران نگاه نکند.

لبخند نخانومد یا به علامت های دیگران پاسخ ندهد.

نوزادانی که مبتلا به اوتیسم نیستند، می توانند این رفتارها را نیز داشته باشند، اما بهترین کار این هست که هرگونه نگرانی داشتید با پزشک خود تماس بگیرید.

نشانه های نخستیه اوتیسم : سال دوم

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

نشانه های اوتیسم در سن دو سالگی کودک، قابل توجه تر هست. در حالی که سایر کودکان نخستین حرف های خود را به کار می برند و به چیزهایی که می خواهند، اشاره می کنند ؛ کودک مبتلا به اوتیسم به این مسائل تکمیلاً بی اعتنا خواهد بود. علائم اوتیسم عبارتند از :

هیچ کلمه ای تا ۱۶ ماهگی نمی گویند.

تا ۱۸ ماهگی تظاهر به انجام گیم نمی کنند.

عبارات دو کلمه ای تا دو سالگی به کار نمی برند.

مهارت های کلامی خود را از دست می دهند.

هنگامی که بزرگسالان به اشیایی همانند هواپیمایی که در آسمان در حال پرواز هست، اشاره می کنند، هیچ علاقه ای از خود نشان نمی دهند.

سایر علائم و نشانه ها

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

افراد مبتلا به اوتیسم گاهی ممکن هست علائم فیزیکی نظیر مشکلات گوارشی مانند یبوست و مشکلات خواب داشته باشند. عضلات بزرگی که برای پیاده روی و کوهنوردی مورد هستفاده قرار می گیرند، ممکن هست در کودکان هماهنگی ضعیفی داشته باشند. حدود یک سوم افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند، تشنج نیز دارند.

چگونه اوتیسم بر مغز تاثیر می گذارد ؟

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

اوتیسم بر روی قسمت هایی از مغز اثر می گذارد که احساسات، ارتباطات و حرکات بدن را کنترل می کنند. در سالهای کودکی، برخی از کودکان مبتلا به ASD دارای سر و مغز بزرگ و غیر معمولی دارند که ممکن هست به علت مشکلات رانجام گرفت مغز باانجام گرفت. محققان امیدوارند راهی برای تشخیص اوتیسم از طریق اسکن مغز پیدا کنند.

غربالگری نخستیه برای اوتیسم

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

زیادی از کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم تا پیش دبستانی یا حتی مهد کودک تشخیص داده نمی شوند و ممکن هست کمک های لازم در سال های نخستیه را از دست بدهند. به همین دلیل دستورالعمل هایی برای غربالگری پایان کودکان در سن ۹ ماهگی برای تشخیص تاخیر در مهارت های پایه انجام می شود. معاینه های ویژه ASD در موارد زیر نیاز هست :

۱۸ ماهگی

۲۴ ماهگی

همچنین برای کودکانی که رفتارهای نگران کننده دارند و یا سابقه اوتیسم در خانواده آنها وجود دارد، مورد نیاز هست.

تشخیص اوتیسم : مشکلات گفتاری

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

در معاینات منظم، پزشک بررسی خواهد کـــرد که کودک شما چگونه به صدای شما، لبخند و یا حالت های دیگر واکنش نشان می دهد. پزشک بررسی می کند که آیا کودک مشکل یا تاخیری در صحبت کـــردن دارد یا خیر ؛ در صورتی که لازم باانجام گرفت، کودک شما را با یک متخصص گفتار درمانی آشنا خواهد کـــرد. همچنین ممکن هست یک آزمون شنوایی نیز مورد نیاز باانجام گرفت. در نهایت اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم صحبت خواهند کـــرد، اما آنها صحبت کـــردن را دیرتر شروع خواهند کـــرد.

تشخیص اوتیسم : مهارت های اجتماعی ضعیف

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

مشکل در ارتباط با افراد دیگر یکی از نشانه های حیاتی اختلالات طیف اوتیسم هست. یک روانشناس با تعلیم ویژه می تواند مشکلات اجتماعی را در سریع ترین زمان ممکن شناسایی کند. کودکان ممکن هست از ارتباط چشمی با افراد از جمله والدین شان، خودداری کنند. آن ها ممکن هست به دقت بر روی یک شی تمرکز کنند ؛ در حالی که دیگر افرادی که اطراف آنها هستند را برای مدت زیادی نادیده می گیرند. آن ها ممکن هست از ژست، حالت بدن و یا صورت برای برقراری ارتباط هستفاده نکنند.

تشخیص اوتیسم : ارزیابی

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

هیچ آزمایش پزشکی برای اوتیسم وجود ندارد اما آزمایشات ممکن هست به جهت جلوگیری از کاهش شنوایی، مشکلات گفتاری، مسمومیت از سرب و یا مشکلات رانجام گرفتی که به اوتیسم مربوط نمی شود، مفید واقع شوند. والدین ممکن هست نیاز به پاسخگویی به یک لیست از سوالات که دستورالعمل ابزار غربالگری نامیده می شود، برای ارزیابی رفتار و مهارت های ارتباطی کودک داشته باشند. درمان زود هنگام به طور ایده آل قبل از ۳ سالگی هست و می تواند تا حد زیادی رانجام گرفت کودک را بهبود بخانجام گرفت.

سندرم آسپرگر

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

افرادی که مبتلا به سندرم اسپرگر هستند، هوش پایین و یا مشکلات کلامی ندارند. در حقیقت، ممکن هست مهارت های کلامی پیشرفته ای نیز داشته باشند اما آنها می توانند از نظر اجتماعی بی دست و پا باشند و در درک نکات غیر کلامی همانند حالت چهره مشکل دارند. آنها ممکن هست به انجام گرفتت بر روی موضوعی که به آن علاقه دارند، تمرکز کنند اما در پیدا کـــردن دوست و برقراری ارتباط با آقام تعدادان نیکو عمل نکنند.

درمان اوتیسم : پلن های رفتاری

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

شناخت درمانی به طور گسترده برای کمک به کودکان مبتلا به ASD مورد هستفاده قرار می گیرد و آن ها یاد می گیرند که صحبت کنند و ارتباط برقرار کنند و از لحاظ فیزیکی پیشرفت کنند. این پلن های فشرده ” تحلیل کاربردی رفتار ( ABA ) ” نامیده می شود و فرد را نسبت به اقدامات مثبت تشویق می کند و از رفتارهای منفی او را دور می سازد.

روش دیگری که ” فلور تایم ” نامیده می شود، بر روی احساسات و مهارت های اجتماعی کار می کند. پلن TEACCH از کارت های تصویری و سایر نشانه های بصری برای بهبود مهارت های اجتماعی افراد مبتلا به اوتیسم هستفاده می کند.

درمان اوتیسم : تعلیم و پرورش

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

سیستم های مدارس ممکن هست خدمات ویژه ای برای کمک به یادگیری و رانجام گرفت کودک مبتلا به اوتیسم فراهم کنند. این کمک ها می توانند شامل گفتار درمانی و کار درمانی باانجام گرفت

درمان اوتیسم : دارو

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

هیچ درمان دارویی برای خود اوتیسم وجود ندارد، اما ممکن هست برای کنترل برخی علائم اوتیسم مفید باشند. داروهای ضد روانپریشی ممکن هست برای مشکلات رفتاری جدی تجویز شود. یکی از این داروها ریسپریدون می باانجام گرفت که تاییدیه FDA را نیز در کارنامه خود دارد و برای کمک به پرخاشگری، خود خانومی و کج خلقی در کودکان اوتیستیک مورد هستفاده قرار می گیرد.

اگر فرد تشنج نیز داشته باانجام گرفت، ممکن هست داروهای ضد تشنج نیز برای او تجویز گردد. داروهایی که افسردگی را درمان می کنند گاهی تجویز می شوند. پاسخ کودک به داروها باید دقیقا تحت نظارت باانجام گرفت.

درمان اوتیسم : پردازش احساسات

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن هست به انجام گرفتت نسبت به حواس پنجگانه شنوایی، لامسه، چشایی، بینایی یا بویایی حساس باشند. این وضعیت شباهت زیادی به اختلال یکپارچگی حسی دارد ؛ به طور مثال آنها ممکن هست با به صدا درآمدن خانومگ مدرسه ناآسوده شوند. یک مطالعه کوچک که توسط محققان دانشگاه تمپل انجام انجام گرفته هست، نشان می دهد که کمک به بچه ها با تطبیق احساسات مختلف آنها، منجر به کاهش رفتارهای اوتیستیک و بهبود رفتارهای نیکو در آن ها می شود.

اوتیسم و تکنولوژی کمکی

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

حتی کودکانی که ارتباط غیر کلامی برقرار می کنند، با دستگاه های جدیدی که تصویر و متن را به کلمات گفتاری تبدیل می کنند، می توانند صحبت کنند. این تکنولوژی شامل دستگاه های جیبی و اپلیکیشن ها برای گوشی های هوشمند و کامپیوترها می باانجام گرفت.

اوتیسم و رژیم غذایی

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

مشکلات گوارشی در کودکان مبتلا به اوتیسم رایج هستند و حدود ۳۰ درصد از آنها ممکن هست مواد غیر غذایی نظیر خاک یا کاغذ بخورند! برخی والدین رژیم غذایی بدون گلوتن و کازئین را امتحان کـــرده اند. همچنین سایر تغییرات رژیم غذایی نظیر هستفاده از ویتامین B6 و منیزیم نیز مورد هستفاده قرار گرفته اند اما شواهد کافی برای مفید بودن یک رژیم غذایی وجود ندارد. یک پزشک باید رژیم های غذایی را نظارت کند تا از تغذیه نیکو آن اطمینان حاصل کند.

مطالعه کنید : ۵ رژیم غذایی برتر در سال ۲۰۱۸ به عقیده کارشناسان

درمان های غیر معمول

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

اینترنت مملو از درمان های غیر معمول اوتیسم برای والدینی هست که ناامید انجام گرفته اند. برای اینکه ببینید یک روش درمان ایمن و موثر هست، ابتدا آن را با تیم مراقبت سلامتی کودک خود بررسی کنید. انجمن اوتیسم آمریکا لیست نیکوی از سوالاتی دارد که والدین می توانند از ارائه دهندگان درمان های جدید یا غیر معمول بپرسند. برخی از این روش ها می توانند خطرناک باشند ؛ به طور مثال چنگاله درمانی یکی از این موارد محسوب می شود.

علت ابتلا به اوتیسم چیست ؟

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

دانشمندان علت دقیق بروز اوتیسم را نمی دانند اما از آنجا که در خانواده ها بروز پیدا می کند، ژنتیک احتمالاً نقش حیاتیی را در ایجاد این مشکل ایفا می کند. مصرف والپروئیک اسید یا تالیدومید در دوران بارداری، خطر ابتلای کودک به ASD را افزایش می دهد. اوتیسم در میان افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی مانند فراجایل ایکس ( سندرم ایکس شکننده ) و توبروز اسکلروزیس شایع تر هست. تحقیقات همچنان در حال انجام هست تا تاثیر مواد شیمیایی زیست محیطی و یا عفونت های قبل از تولد نیز بررسی شود.

واکسن باعث ایجاد اوتیسم نمی شود

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

علیرغم زیادی از مطالعات انجام انجام گرفته، ارتباطی بین واکسن و اوتیسم یافت نانجام گرفته هست.

اوتیسم در میان خواهر و برادران

اوتیسم چیست,درمان اوتیسم,بیماری اوتیسم

طبق یک مطالعه، افرادی که یک کودک مبتلا به اوتیسم دارند، ۱۹ درصد شانس بالاتری برای داشتن یک فرخانومد دیگر مبتلا به اوتیسم نیز دارند. اگر دو کودک مبتلا به اوتیسم باشند، حتی احتمال خطر برای برادر یا خواهر سوم به مراتب بالاتر می رود.

نوشته علائم سال نخست و دوم، علل و درمان های رایج و غیر معمول اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.