عوارض جانبی هستفاده از آنتی بیوتیک ها در طولانی مدت

عوارض مصرف زیاد انتی بیوتیکآنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که برای درمان عفونت های باکتریایی مورد هستفاده قرار می گیرند اما هستفاده طولانی مدت می تواند باعث عوارض جانبی مانند مشکل گوارشی، مقاومت دارویی و غیره شود.

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که معمولاً پزشکان برای درمان بیماری های مختلف تجویز می کنند این داروها می توانند در آزمایشگاه تولید شوند یا به طور طبیعی توسط میکروارگانیسم های دیگر تولید شوند آنتی بیوتیک ها با مهار رانجام گرفت باکتری ها کار می کنند آنها معمولاً برای ۷ تا ۱۴ روز تجویز می شوند با این حال، در موارد خاص، به ویژه در بیماری های درازمدت، توصیه های طولانی مدت هستفاده از آنتی بیوتیک ها هست که معمولاً با عوارض جانبی مختلف همراه هست به همین دلیل زیاد حیاتی هست که تأمین کننده خدمات سلامت و درمان شما عوارض جانبی مصرف طولانی مدت و همچنین جوانب مثبت آن را در نظر می گیرد.

عوارض جانبی هستفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت

۱٫ آنتی بیوتیک ها می توانند به مشکلات گوارشی منجر شوند

در زیادی از بیماران که درمان با آنتی بیوتیک را دریافت می کنند مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، هستفراغ، سوء هاضمه، نفخ و یا اسهال ایجاد می شود یکی دیگر از عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک های طولانی مدت، فقدان اشتها هست امکان درد شکم نیز وجود دارد به طور کلی این عوارض جانبی خفیف تا متوسط هستند و خودشان به تنهایی حل می شوند با این حال، در موارد انجام گرفتید مشکلات گوارشی ناشی از هستفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیکها، باید به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باانجام گرفت.

۲٫ آنتی بیوتیک ها می توانند تاثیر منفی بر ایمنی داشته باشند

همانطور که نقل کرد انجام گرفت آنتی بیوتیک ها نه تنها باکتری های بد، بلکه باکتری های نیکو بدن انسان را نیز از بین می برند این بدان معنی هست که آنتی بیوتیک ها، به ویژه برای دوره های طولانی مدت، تاثیر منفی بر فلور طبیعی روده دارند سیستم ایمنی بدن به انجام گرفتت به تعادل بین باکتری های نیکو و بد وابسته هست هرچقدر دیگر آنتی بیوتیک ها را افزایش مصرف کنید احتمال ایجاد عفونت افزایش می شود زیرا فلور روده معمولی تخریب می شود.

۳٫ آنتی بیوتیک ها می توانند خطر بیماری های متابولیک را افزایش دهند

فلور روده نرمال نقش کلیدی در سلامت کلی دارد یکی از عوارض جانبی هستفاده از آنتی بیوتیک های طولانی مدت، تخریب فلور روده ای طبیعی هست که نقش حیاتیی در توسعه اختلالات متابولیکی و بیماری های التهابی ایفا می کند قرار گرفتن در معرض طولانی مدت آنتی بیوتیک ها مرتبط با دیابت، سندرم متابولیک، چاقی و غیره هست

۴٫ آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ را افزایش می دهد

تعداد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ روز به روز در حال رانجام گرفت هست محققان بر این باورند که برای این خطر بالاتر از دیابت نوع ۱، ارتباط بین هستفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها و توسعه دیابت، یک بیماری خودایمنی وجود دارد.

۵٫ آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به عفونت مخملی واژن شوند

آنتی بیوتیک ها نه تنها با فلور طبیعی سیستم دستگاه گوارش مواجه می شوند بلکه با فلور باکتری طبیعی واژن نیز مواجه می شوند یکی از عوارض جانبی هستفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت، ایجاد عفونت مخمر واژینال هست.

۶٫ آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به زخم ها، تنخست و زخم های دهان شوند

هستفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به زخم، تنخست و زخم های دهان به علت کاندیدیازیس یا تورم دهانی شود.

۷٫ آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به تغییر رنگ دندان شوند

یکی از عوارض جانبی هستفاده از آنتی بیوتیک ها، تغییر رنگ دندان به ویژه پس از هستفاده از تتراسایکلین هست این امر مخصوصاً زمانی هست که تتراسایکلین در دوران کودکی، نوزادان و کودکان زیر ۸ سال در طول زمان دندان های در حال رانجام گرفت مصرف شود این تغییر رنگ دندان دائمی و ذاتی هست هستفاده از تتراسایکلین در دوران بارداری حتی ممکن هست بر رانجام گرفت کودک در رحم، افزایش در نیمه دوم بارداری تاثیر بگذارد اگر تتراسیکلین در موارد دیگر هستفاده شود تغییر رنگ دندان برگشت پذیر، سطحی و بیرونی هست.

۸٫ آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به آلرژی شوند

واکنش های آلرژیک به آنتی بیوتیک ها رایج هست پنیسیلین و سفالوسپورینها مواردی هستند که عمدتاً باعث واکنش های آلرژیک از جمله موارد خفیف، متوسط و حتی تهدید کننده خانومدگی مانند شوک آنافیلاکتیک می شوند اگر یک واکنش آلرژیک انجام گرفتید به یک آنتی بیوتیک دارید باید کمک اورژانسی دریافت کنید با این حال، برای اکثر آقام، واکنش به آنتی بیوتیک ها با علائم و نشانه های زیر خفیف تا متوسط هست.
بثورات پوستی
کهیر
خس خس کـــردن
سرفه
حس تنگی در گلو

۹٫ آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به مقاومت شوند

اگر برای مدت زمان طولانی از آنتی بیوتیک ها هستفاده کنید به آسودهی می تواند مقاومت ایجاد شود به این معنی که یک آنتی بیوتیک خاص علیه یک باکتری خاص کار نمی کند این یکی از عوارض جانبی جدی هستفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت هست افزایش آنتی بیوتیک هایی که برای مدت طولانی از آنها هستفاده می کنید افزایش احتمال بروز مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد این باعث می شود که عفونت های خاص برای درمان زیاد مشکل باانجام گرفت.

۱۰٫ آنتی بیوتیک ها می توانند اثرات جانبی خاصی برای شما ایجاد کنند

قبل از هستفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی، اطمینان حاصل کنید که برچسب ها را می خوانید برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به عوارض جانبی خاصی شوند که ممکن هست شما تجربه کـــرده یا نداشته باشید به عنوان مثال، اگر شما تتراسایکلین مصرف می کنید ممکن هست حساسیت افزایشی به نور ایجاد کند از سوی دیگر، اگر شما در حال مصرف فلوروکینولون ها هستید ممکن هست تندینوپاتی ایجاد کند به همین علت، ابتدا باید با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید بنابراین دکتر شما می تواند تعیین کند که آیا شما می توانید از یک آنتی بیوتیک خاصی هستفاده کنید یا خیر. همچنین، فراموش نکنید که برای جلوگیری از تعاملات دارویی، هر دارو که ممکن هست از آن هستفاده کنید را ذکر کنید.

۱۱٫ آنتی بیوتیک ها می توانند به چاقی منجر شوند

افزایش آنتی بیوتیک هایی که برای درمان بیماری های مختلف هستفاده می کنید خطر ابتلا به چاقی را بالا می برند این امر مخصوصاً در صورتی هست که در طول دوران کودکی آنتی بیوتیک ها در مقادیر زیاد مصرف شوند.

۱۲٫ آنتی بیوتیکها با آسم مرتبط هستند

همانطور که نقل کرد انجام گرفت آنتی بیوتیک ها با مهار رانجام گرفت باکتری ها در بدن انسان، از جمله هلیکوباکتر کار می کنند هلیکوباکتر یکی از باکتری های ناخوهسته هست که می تواند سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد با این حال، هلیکوباکتر همچنین احتمال ابتلا به آسم را ۳۰٪ کاهش می دهد.
نتیجه
آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که همه ما در حال حاضر و پس از آن برای درمان مشکلات سلامتی مختلف هستفاده می کنیم با این حال، قبل از هستفاده از آنتی بیوتیک ها برای مدت زمان طولانی، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود مشورت کنید.
اطمینان حاصل کنید که آنتی بیوتیک ها را فقط برای درمان عفونت های باکتریایی مصرف کنید از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ویروسی هستفاده نکنید اجازه دهید بیماری های خفیف بدون هیچ گونه دارویی خودشان درمان شوند به این ترتیب شما از ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک جلوگیری خواهید کـــرد.
مقالات مرتبط

  تبليغات

نوشته عوارض جانبی هستفاده از آنتی بیوتیک ها در طولانی مدت اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.