عوارض ناشی از مصرف محصولات تراریخته

محصولات تراریخته سلامت مواد غذایی ژن‌های کلروپلهستی دستکاری ژنتیکی برنج تراریخته

آزمایش های ژنتیکی مختلفی بر روی مواد غذایی و میوه های مختلف صورت می گیرد که این کار با دنبال دستکاری ژنتیکی برای ابداًح خواص و برخی از ویژگی های محصولات مختلف هست، اما محصولات تراریخته عوارض سلامتی زیادی دارد.
گزارش‌هایی از کشت پنهانی محصولات تراریخته و ورود آنها به سبد غذایی ایرانی‌ها گزارش انجام گرفته هست

در حالی که در دو دهه گذشته در جهان یک تریلیون محصول تراریخته مصرف انجام گرفته و گزارشی از پیامدهای منفی آن روی مصرف کنندگان گزارش نانجام گرفته اما برخی در ایران معتقدند که مصرف این محصولات در ایران سبب رانجام گرفت بیماری اوتیسم، آلزایمر و دیابت انجام گرفته و حتی می‌تواند موجب افزایش بیماری سرطان شود.

زهرا دهستانی: «تراریخته یا ارگانیگ؟» این سوالی هست که به تازگی به انتخاب‌ غذایی خانوار ایرانی افزوده انجام گرفته هست. واژه تراریخته برای زیادی از آقام غریب هست و درکش برای آنها آنقدر دشوار که سبب هراسشان انجام گرفته هست. اما گزینه برتر برای انتخاب محصولات غذایی در افکار عمومی، محصولات گیاهی ارگانیک هست، محصولاتی که به واسطه شایعاتی که از مضرات گیاهان تراریخته در فضای مجازی منتشر انجام گرفته چنان برتری در میان آقام یافته که به طور قطع به یکی از انتخاب‌های سبد غذایی آنها بدل انجام گرفته هست. دو واژه «ژن» و «سرطان» از زمانی که پای تراریخته به ادبیات عمومی و رسانه‌‌‌ای ایران باز انجام گرفته متداوم آن را همراهی کـــرده هست. انتقال ژن‌های دستکاری انجام گرفته به انسان و سرطان‌زا بودن این محصولات یکی از مواردی هست که آقام را از انتخاب این محصولات گریزان می‌کند. اما به رهستی آیا این محصولات سرطان‌زا هستند یا امکان انتقال ژن‌ آنها به انسان وجود دارد؟

 

علیرغم اینکه واژه تراریخته و ارگانیک در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیاد پر رنگ هست اما زیادی از آقام که مخاطبان پلن‌های رویدادی و گزارش‌های تلویزیونی یا پست‌های تلگرامی و اینستاگرامی هستند، هنوز تعریف واضح و دقیقی از محصولات ارگانیک و تراریخته ندارند. بر طبق تحقیقات به عمل آمده دانشگاهی، بخش قابل توجهی از آقام «تراریخته» را محصولی می‌دانند که دارای ژن هستند. ژن برای زیادی از آقام یک واژه ترسناک هست در حالی که هیچ موجود خانومده‌ای نیست که ژن نداشته باانجام گرفت. با یک جست‌وجوی ساده می‌توان فهمید که رنگ چشم‌های انسان یا بوی گل یک گیاه نتیجه آرایش ژنتیک آنها هست.

 

«دستکاری ژنتیکی» شاخص دیگری در تعاریف عامه از تراریخته هست که بعضا به دلیل قابل فهم کـــردن آنچه که در تراریخته‌ اتفاق می‌افتد توسط برخی از کارشناسان در رسانه‌ها به آقام منتقل انجام گرفته هست. واژه‌ای با بار منفی که در نظر عموم آقام گیاهان و محصولات تراریخته را محتمل به ایجاد سرطان در بدن انسان کـــرده هست. در مقابل برخی از مهندسان ژنتیک اما معتقدند که نباید برای تعریف تراریخته از واژه دستکاری هستفاده کـــرد دلیل که این واژه در ادبیات فارسی از آشفتگی و نادانی در خلق یک تغییر حکایت دارد و بهتر هست برای تعریف تراریخته از واژه «دستورزی» هستفاده کـــرد، دلیل که مهندسی ژنتیک به صورت آگاهانه ساختار ژنی گیاه را تغییر می‌دهد تا مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری‌های گیاهی بهبود یابد، عملکـــرد گیاه بالا رود و بهره‌وری کشاورزی افزایش یابد. اما تغییر واژه دست‌کاری به دست‌ورزی چقدر می‌تواند ذهن آشفته آقام را برای ورود محصولات تراریخته به سبد غذاییشان آرام کند؟

 

محصولات تراریخته سلامت مواد غذایی ژن‌های کلروپلهستی دستکاری ژنتیکی برنج تراریخته

 

مصرف یک تریلیون وعده غذایی تراریخته در جهان

آمارهای جهانی می‌گویند در دو دهه گذشته یک تریلیون وعده غذای تراریخته در دنیا مصرف انجام گرفته و ۷۰ درصد دام‌ها از این محصولات تغذیه انجام گرفته‌اند و ۱۸ میلیون کشاورز به دلیل مزایای محصولات تراریخته به کشت این محصولات روی آورده‌اند. موج هستقبال از محصولات تراریخته سبب انجام گرفته تا در سال گذشته سطح زیر کشت این محصولات در دنیا به ۱۸۵.۱ میلیون هکتار برسد.

هم اکنون ۷۸ درصد سویا، ۶۴ درصد پنبه، ۲۶ درصد ذرت و ۲۴ درصد کلزا در سطح جهان به شیوه تراریخته کشت می‌شود. در حال حاضر محصولات تراریخته در ۸ کشور آسیایی کشت و در همه کشورهای این قاره و جهان مصرف می‌شوند. از سوی دیگر هم اکنون ۱۹ کشور از ۲۸ کشوری که از این فناوری در تولید محصولات زراعی بهره‌مند انجام گرفته‌اند جزو کشورهای در حال توسعه هستند.

گرچه به نقل کرد مسئولان در ایران محصولات تراریخته کشت نمی‌شود و کشت آنها نیازمند دریافت مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست و وزارت بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی هست اما گزارش‌هایی از کشت پنهانی این محصولات و ورود محصولات تراریخته به ایران گزارش می‌شود.

 

سویا، ذرت و سیب‌زمینی از محصولاتی مورد مناقشه در زمینه تراریخته در ایران هستند. برخی از مخالفان تراریخته می‌گویند که از بعد از آزاد انجام گرفتن مصرف این محصولات تراریخته بیماری‌هایی نظیر اوتیسم، آلزایمر و دیابت در ایران رانجام گرفت چشمگیری داشته هست. برنج تراریخته اما یکی از محصولاتی هست که زیر ذره بین منتقدات قرار گرفته هست. محصولی که از زمان تغییر ریهست سازمان حفاظت محیط زیست و نگاه مثبت عیسی کلانتری به این محصولات موج انتقادها را دو تعدادان کـــرده هست.

عیسی کلانتری به صورت حتم تشخیص سلامت و ناسالم بودن این محصول را به وزارت بهداشت واگذار کـــرده و این وزارتخانه نیز سلامت برنج تراریخته را تایید کـــرده هست.

 

ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت در این باره نقل کرد هست: «موضوع محصولات تراریخته یک موضوع جهانی هست و با توجه به اینکه مصرف مواد غذایی بشری دچار کمبود انجام گرفته‌اند روندی در کل دنیا وجود دارد که به سمت ابداًح نژاد محصولات رفته‌اند. کار وزارت بهداشت اطمینان از سلامت هر محصول غذایی هست که در کشور تولید انجام گرفته و یا وارد می‌شود. بر این اساس اطمینان می‌دهم که هر محصولی که به طور قانونی در بازار موجود هست از نظر هستانداردهای سلامتی تاییدیه وزارت بهداشت را دریافت کـــرده هست. حال درباره محصولات تراریخته این بررسی‌ها با دقت افزایشی انجام می‌شود.»

 

محصولات تراریخته سلامت مواد غذایی ژن‌های کلروپلهستی دستکاری ژنتیکی برنج تراریخته

 

او همچنین درباره سلامت برنج تراریخته نقل کرد هست: «آزمایش‌هایی بر روی این محصول انجام انجام گرفته و نتیجه آن را اعلام کـــرده‌اند. آنطور که من شنیده‌ام این محصول مشکلی نداشته هست.»

دکتر حسین عسکری، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین درباره سرطان‌زا بودن محصولات تراریخته در مناظره‌ای در رویدادآنلاین گفت: خیلی علاقه‌مندم یک متخصص در حوزه ژنتیک پزشکی به من توضیح دهد که سرطان به لحاظ ژنتیک چطور رخ می‌دهد؟ من تاسف می‌خورم از این بحث که سرطان را به تراریخته پیوند می‌خانومند. متخصصان می‌گویند که اوزون سرطان‌زهست. دلیل؟ چون اوزون قادر هست که سازمان ژنتیک انسان را بشکند و دی‌ان‌ای انسان را خرد کند. بعد از آن سازمان ژنتیک انسان به نحوه دیگری به یکدیگر بچسبد و یک نو ترکیبی به وجود آورد. در گیاه تراریخته چه چیزی وجود دارد که قادر به شکستن ژن انسان باانجام گرفت؟ شما می‌توانید درباره ایجاد حساسیت در انسان‌ها به واسطه گیاه تراریخته صحبت کنید اما درباره سرطان‌زا بودن خیر.

اما آیا فرضیه انتقال ژن این گیاهان به انسان حقیقت دارد؟ عسکری معتقد هست که از لحاظ علمی این فرضیه غیر ممکن هست. عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در این مناظره بیان کـــرده: می‌دانید که انسان‌ و همه حیوانات ژن‌خوار هستند. مطالعه‌ای در این باره انجام انجام گرفته نشان میدهد یک گاو روزانه هزار میلیارد عدد کلروپلهست (همان واحد ژنتیکی در گیاهان که باعث ایجاد رنگ سبز میشود) می‌خورد. امروز میلیاردها سال از زمانی که گاو گیاه می‌خورد گذشته هست و ما هیچ گاو سبزی ندیده‌ایم. اما دلیل ژن‌های کلروپلهست به گاو منتقل نانجام گرفته هست؟ ما پایانی ژن‌های کلروپلهستی را ارزیابی و پایانی رده‌های جانوری از ستاره دریایی تا مار، انسان و موش را ردیابی کـــردیم و کوچک‌ترین شباهت‌های معنی‌داری را بین ژنهای کلروپلهست و ژنتیک این حیوانات پیدا نکـــردیم. با اینکه گاو سالیان درازی هست که علف می‌خورد اما خصوصیاتش شبیه به علف نانجام گرفته هست. مار سالیان سال هست که موش می‌خورد ولی صفاتش شبیه موش نانجام گرفته هست. سال‌ههست که انسان گوشت مرغ می‌‌خورد ولی گوشت مرغ به تنش اضافه نانجام گرفته هست. دلیل؟ چون هضم یک مفهوم ذاتی، دقیق و عام از کلمه‌ (Depolymerisation) هست. یعنی تایمی غذا در بدن هضم می‌شود پلیمرها شکسته می‌شوند. این پلیمرها برای آنکه به ژنوم انسان منتقل شوند باید فرآیند زیاد پیچیده‌ای را طی کنند. اما بدن انسان به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد که ژن‌ها منتقل شوند. به قدری این احتمال ضعیف هست که ابداً به هیچ عنوان نمی‌توان هستنادی درباره آن باز کـــرد.

او با اشاره به نتایج یک مقاله علمی در این باره بیان کـــرده هست: تایمی گیاه تراریخته‌ای به موش خورانده انجام گرفته در خون این حیوان «مایکرو ار.ان.ای» گیاه تراریخته وجود دارد. «مایکرو ار.ان.ای» یک سازه ژنتیکی هست که به آسودهی وارد جریان خون می‌شود. تایمی شما خیار می‌خورید «مایکرو ار.ان.ای» خیار وارد بدن می‌شود. اما این به معنی آن نیست که سلول بدن اجازه ورود آنرا به سلول بدهد و بعد آن را بیان ‌کند. به لحاظ علمی امکان انتقال ژن از طریق خوردن وجود ندارد. فراوان‌ترین پروتئین در عالم حیات پروتئینی هست به نام «روبیسکو» که در گیاهان وجود دارد. این پروتئین توسط دو ژن در گیاهان تولید می‌شود. این ژن‌ها می‌توانست که در طی قرنها به موجوداتی که آن را می‌خورند منتقل شود اما منتقل نانجام گرفته هست.

اگرچه پایان احتمالات مبنی بر انتقال ژن یا سرطان‌زا بودن این محصولات رد انجام گرفته و تا کنون مواردی از بروز مشکلات در مصرف‌کنندگان این محصولات دیده نانجام گرفته اما به اعتقاد محققان و متخصصان احتیاط شرط عقل هست و بهتر از محصولات تراریخته فرایند ارزیابی ریسک را طی کنند.

منبع/رویداد آن لاین

نوشته عوارض ناشی از مصرف محصولات تراریخته اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.