عوامل تانجام گرفتید کننده حمله‌های آسم

علائم آسم حمله های آسم بیماری آسم هسترس و آسم آسم در کودکان

آسم و تنگی نفس به دلیل آلودگی هوا و عوامل مختلفی ممکن هست پدید آید،یکی از دلایل عمده بروز آسم در عصر کنونی افزایش هسترس و فشارهای روانی ناشی از کار و تنش های خانوادگی هست که موجب تانجام گرفتید تنگی نفس می شود.

متخصص بیماری‌های کودکان با تأکید بر اینکه هوای‌آلوده‌ می‌تواند سبب بروز حمله‌های آسم و تانجام گرفتید آن شود‌، گفت: هسترس و فشارهای‌روانی، دستگاه دفاعی بدن را ضعیف می‌کند و از این راه سلامت فرد را مختل‌ می‌کند.

آزاده فهیمیان در گفت‌وگو با رویدادنگار بهداشت و درمان رویدادگزاری فارس، در ارتباط با آسم کودکان اظهارداشت: آسم یک بیماری التهابی مزمن مجاری هوایی هست که با نشانه‌هایی مانند تنگی‌نفس‌، همراه با خس‌خس و سرفه مشخص‌می‌شود‌.

وی با اشاره به آخرین پژوهش های انجام انجام گرفته در این باره گفت: پژوهش‌ها نشان‌می‌دهد که عوامل‌ژنتیک و فاکتورهای محیطی در بروز بیماری آسم دخالت دارند‌. در آسم آلرژیک درجه‌ای از اتوپی مطرح می‌شود که به‌علت آن افرادی با زمینه‌ی ارثی و مساعد گرفتار بیماری‌هایی مانند کهیر‌، درماتیت‌اگزمایی‌، رینیت آلرژیک و آسم می‌شوند. دانشمندان ژن این بیماری را در کروموزم‌های مختلف بدن ردیابی کـــرده‌اند که از آن جمله می‌توان به کروموزم‌های شماره ۵ و ۱۱ اشاره‌کـــرد.

فهیمیان با تاکید بر اینکه هوای‌آلوده‌ی منطقههای بزرگ و صنعتی می‌تواند سبب بروز حمله‌های آسم و یا تانجام گرفتید آن شود‌ گفت: هسترس‌های هیجانی و خستگی نیز می‌تواند سبب بروز و یا تانجام گرفتید‌کننده‌ی حمله‌های آسم باانجام گرفت‌.

این متخصص بیماری‌های کودکان اضافه کـــرد: پژوهش‌های متعددی که در خصوص عوامل روان‌شناختی در آسم انجام‌انجام گرفته، تأثیر هسترس و فشارهای روانی را در بروز آسم نشان‌داده هست‌. بررسی‌های متعدد در مراکز دانشگاهی نشان داده هست که هسترس را می‌توان یک محرک شایع آسم به‌شمار آورد. زیادی‌ از افراد با هسترس و فشارهای روانی احساس تنگی‌نفس، اضطراب، ترس و نگرانی می‌کنند و در‌صورت وجود زمینه‌ آسم در آنها‌، با حمله‌ی آسم رو‌به‌رو می‌شوند.

فهیمیان گفت: هسترس‌ها سبب بروز اختلال‌هایی به‌نام بیماری‌های روان‌تنی می‌شوند. اختلال‌های روان‌تنی، بیماری‌های جسمی هستند که هسترس و فشارهای روانی و هیجانی در بروز و انجام گرفتّت آنها تأثیر دارند‌.

این متخصص بیماری‌های کودکان بیان داشت: دستگاه‌های تنفسی، قلبی ـ عروقی، گوارشی‌، پوست و غدد‌درونی از جمله دستگاه‌های بدن هستند که در‌ برابر عوامل روانی و هسترس‌های انجام گرفتید آسیب‌پذیر هستند. آسم‌، نیز یکی‌از بیماری‌های دستگاه تنفس هست که می‌تواند با هسترس و فشارهای روانی بروز کند و یا تانجام گرفتید شود‌.

وی افزود: بدیهی هست کسانی‌که قدرت سازگاری کافی ندارند و یا از آگاهی لازم برای سازش معقول در خانومدگی بر‌خوردار نیستند، افزایش گرفتار بیماری‌های روان تنی می‌شوند‌.

این پزشک متخصص خاطرنشان کـــرد: هسترس و فشارهای‌روانی، دستگاه دفاعی بدن را نیز ضعیف و از این راه سلامت فرد را مختل‌می‌کند. پژوهش‌هایی که نقش عوامل محیطی، ژنتیک و هسترس‌های هیجانی را در بروز آسم بررسی‌کـــرده‌اند.

فهیمیان گفت: عوامل روان‌شناختی نقش زیاد حیاتیی در بروز و تانجام گرفتید بیماری آسم دارند و با ایجاد دور معیوب‌، آسم نیز اختلالات‌روانی مانند: اضطراب و افسردگی را دامن می‌خانومد. بدون تردید فشارهای خانومدگی و هسترس‌های هیجانی، حمله‌های آسم را در زیادی‌از افراد ایجاد و تانجام گرفتید می‌کند.

فهیمیان در پایان اضافه کـــرد: پژوهش‌ها بیانگر این هست که اگر چه ایجاد بیماری آسم به عوامل مختلف بستگی دارد‌، اما بدون تردید عوامل روانی و هیجانی و عاطفی‌ نیز عوامل زیاد حیاتی شروع حمله‌های آسمی به‌شمار می‌آیند.

منبع/فارس نیوز

نوشته عوامل تانجام گرفتید کننده حمله‌های آسم اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.