فواید هستفاده از گیاه آویشن

مصرف آویشن گیاه آویشن عصاره آویشن دمنوش آویشن خواص آویشن هستفاده از آویشن آویشن

آویشن یک گیاه سرشار از خاصیت های دارویی هست که هستفاده از آن برای مصارف درمانی توسط متخصصین طب سنتی پیشنهاد می شود. می توانید برای مقابله با آکنه، کاهش فشار خون، تسکین و توقف سرفه، تقویت سیستم ایمنی بدن و  تقویت‌ خلق‌وخو از این گیاه هستفاده کنید. بد نیست به هشداراتتان در مورد گیاه آویشن بیافزایید.

 


امروزه افزایش محصولات ارگانیک و طبیعی مراقبت از پوست حاوی آویشن هستند. با توجه به خاصیت‌های ضدقارچی و ضدعفونی‌کننده آویشن، این گیاه در تهیه دهان‌شویه‌ها نیز مورد هستفاده قرار می‌گیرد.

آویشن، یکی از گیاهان دارویی هست که در خانواده نعناع قرار می‌گیرد، اما تفاوتش با نعناع به‌آسودهی قابل تشخیص هست. دامنه هستفاده از آویشن واقعا وسیع و چشمگیر هست و تعداد گونه‌های آن هم به زیاد از ۴۰۰ گونه می‌رسد. مصریان بهستان از آویشن برای مومیایی کـــردن آقاگان و یونانیان بهستان هم از آن به‌عنوان بخور خوش‌بو هستفاده می‌کـــرده‌اند. امروزه دانشمندان، هشدارات زیاد زیادی درباره آویشن دارند و این گیاه دارویی به یکی از اجزای اصلی در پخت غذاها تبدیل انجام گرفته هست.

مقابله با آکنه

اگر از خریدن و هستفاده محصولات ضدآکنه خسته انجام گرفته‌اید و هیچ نتیجه‌ای از آن‌ها نمی‌گیرید، بهتر هست به آویشن توجه کنید. آویشن، خاصیت ضدباکتریایی ویژه‌ای دارد و به‌نقل کرد محققان در فردا می‌توان از آن به‌عنوان یکی از ترکیبات ضدآکنه هستفاده کـــرد.

کاهش فشار خون

یکی از گونه‌های آویشن که در افغانستان و پاکستان یافت می‌شود، Thymus linearis Benthنام دارد. محققان می‌گویند که عصاره این گونه آویشن، ضربان قلب را به‌طور چشمگیری در موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری فشار خون بالا، کاهش می‌دهد و همچنین قادر هست که کلسترول خون را پایین بیاورد. یکی از بهترین راه‌ها برای بهره‌مند انجام گرفتن از این فایده آویشن، هستفاده از آن به‌جای نمک در پخت غذاها هست.

مصرف آویشن گیاه آویشن عصاره آویشن دمنوش آویشن خواص آویشن هستفاده از آویشن آویشن

تسکین و توقف سرفه

عصاره آویشن که از برگ آن گرفته می‌شود، معمولا به‌عنوان نوعی درمان طبیعی برای مقابله با سرفه به‌کار می‌رود. یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ترکیب برگ‌های آویشن با پیچک، هم سرفه و هم سایر علائم برونشیت را تسکین می‌دهد. دفعه بعدی که به گلودرد و سرفه مبتلا انجام گرفتید، حتما چای آویشن بنوشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

دریافت همه ویتامین‌های مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی، آن هم به‌صورت روزانه، ‌واقعا کار دشواری هست. خوش‌بختانه، آویشن سرشار از ویتامین C هست و همچنین منبع نیکوی برای دریافت ویتامین A محسوب می‌شود. اگر احساس کـــردید که درحال مبتلا انجام گرفتن به سرماخوردگی هستید، مصرف چای آویشن می‌تواند به بهبودی سریع‌تر شما کمک کند. در کنار این‌ها، آویشن حاوی این عناصر نیز هست: مس، فیبر، آهن و منگنز.

خوش‌بوکننده

امروزه افزایش محصولات ارگانیک و طبیعی مراقبت از پوست حاوی آویشن هستند. با توجه به خاصیت‌های ضدقارچی و ضدعفونی‌کننده آویشن، این گیاه در تهیه دهان‌شویه‌ها نیز مورد هستفاده قرار می‌گیرد. آویشن حتی در تولید دئودورانت‌های طبیعی نیز کاربرد دارد.

تقویت‌کننده خلق‌وخو

عصاره آویشن معمولا برای عطردرمانی و کسب آرامش مورد هستفاده قرار می‌گیرد و این کاربرد زیاد از همه به نوعی ترکیب فعال در آویشن به نام کارواکرول ارتباط دارد. محققان در سال ۲۰۱۳ میلادی متوجه انجام گرفتند که کارواکرول، فعالیت‌های نورنی در مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علاوه بر افزایش احساس رضایت از خانومدگی، خلق‌وخوی افراد را هم تقویت می‌کند. پس هستفاده منظم از عصاره آویشن می‌تواند احساسات مثبت را زیاد کند و باعث بهبودی در وضعیت خلق‌وخو شود.

 

سلامتیسم

نوشته فواید هستفاده از گیاه آویشن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.