قرص رانیتیدین در بارداری+مقدار و نحوه مصرف

اکثر خانومان از بزرگ انجام گرفتن شکم در حاملگی هستقبال می کنند اما حاملگی نشانه های ناخوشایندی نیز ایجاد می کند. یک مشکل رایج، سوزش معده هست. سوزش معده اغلب در اواخر سه ماهه نخست بارداری شروع می شود و ممکن هست در دوران بارداری شما بدتر شود. این مشکل پس از زایمان باید برطرف شود، اما ممکن هست تعجب کنید که چه کاری می توانید انجام دهید تا سوزش معده برطرف شود. ممکن هست وسوسه شوید داروهای بدون تعاون پرتال مانند رانیتیدین مصرف کنید. 

چگونه بارداری منجر به سوزش معده می شود؟

در طول بارداری بدن شما هورمون پروژسترون افزایشی تولید می کند. این هورمون باعث شل انجام گرفتن دریچه بین معده و مری می شود. در افزایش موارد، دریچه بسته می ماند تا اسید در معده باقی بماند. اما تایمی شل می شود، مانند حاملگی، دریچه باز می شود و اسید معده را به داخل مری وارد می کند. این مسئله منجر به تحریک و سوزش معده می شود. با گذشت بارداری، رحم بزرگ می شود و به دستگاه گوارش شما فشار می آورد. این مسئله ممکن هست اسید معده را به مری شما وارد کند.

درمان سوزش معده در دوران بارداری

درمان سوزش معده

– مصرف رانیتیدین در هر زمان در دوران بارداری ایمن هست. داروهای OTC رده های بارداری را ندارند، اما رانیتیدین در دسته ب قرار می گیرد. رده ب به این معنی هست که رانیتیدین برای جنین خطرناک نیست. با این حال، پزشکان معمولا رانیتیدین را برای خانومان باردار توصیه نمی کنند. آنها اغلب تغییر رژیم غذایی و یا عادت های دیگر را پیشنهاد می کنند. اگر این روش ها موثر نباانجام گرفت، ممکن هست دارو را پیشنهاد کنند.

– درمان نخستيه سوزش معده در دوران بارداري مصرف Sucralfate يا تجويز آنتی اسید OTC هست. آنتی اسیدها (شربت آلمینیوم ام جی) حاوی کلسیم هستند که در دوران بارداری ایمن می باشند. Sucralfate در معده عمل می کند و فقط مقدار کمی در جریان خون جذب می شود. این بدان معنی هست که خطر آن برای جنین زیاد کم هست. اما اگر این داروها اثر نداشته باشند، پزشک ممکن هست یک مسدودکننده هیستامین مانند رانیتیدین را پیشنهاد کند.

آیا مصرف رانیتیدین در بارداری خطر دارد؟

– یک مطالعه در سال ۱۹۹۶، ۱۷۸ خانوم را که در معرض آنتاگونیست های گیرنده های هیستامین ۲ قرار داشتند، با گروه دیگری از ۱۷۸ خانوم که چنین وضعیتی نداشتند را مقایسه کـــردند. هر دو گروه سابقه حاملگی، سابقه مصرف الکل و مصرف سیگار داشتند. در گروهی که قرص می خوردند، ۷۱ درصد از خانومان رانیتیدین مصرف می کـــردند و بقیه از نوع دیگر H2RAs مصرف می کـــردند. بین دو گروه در مورد سقط جنین های انتخابی یا خودبه خودی، زایمان زودرس (چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟)، ناهنجاری های مادرزادی و وخانوم هنگام تولد تفاوتی وجود نداشت.

– مطالعه دیگری انجام انجام گرفته هست که در آن ۹۰۹ خانوم در هنگام درد زایمان ۱۵۰ میلی گرم خوراکی رانیتیدین هر ۶ ساعت برای جلوگیری از سندرم مندلزون دریافت کـــردند. نتایج با گروه کنترل که شامل ۳۷۸ خانوم بودند که تحت درمان با قلیایی متعارف قرار گرفتند مقایسه انجام گرفت. شواهدی مبنی بر بروز مشکلات افزایش یا خونریزی جفتی در گروه رانیتیدین مشاهده نانجام گرفت. این مطالعه نتایج مشابهی را برای سلامت نوزادان بین دو گروه نیز نشان داد.

– مطالعات حیوانی هیچ مدرکی از آسیب جنینی حتی پس از تجویز دوز ۱۶۰ بار افزایش از آنچه توصیه می شود برای انسان نشان نداده هست. افزایش مطالعات برای تعیین ایمنی رانیتیدین در مراحل بعد حاملگی، بخصوص در سه ماهه سوم انجام انجام گرفته هست. با این حال، به علت هستفاده از آن در دوره های نخست و دوم، پیامدهای ناخوهسته گزارش نانجام گرفته هست. مطالعه ای که بین سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۲ انجام انجام گرفت، هیچ ارتباطی بین نقایص زایمان و هستفاده از رانیتیدین در سه ماهه نخست نشان نداد.

چه مقدار رانیتیدین در بارداری مجاز هست؟

مفدار و نحوه مصرف رانیتبدبن در باردارب

بطور میانگین در بارداری مجاز به هستفاده روزی دو عدد هستید. دوز قرص از یک فرد به فرد دیگر متفاوت هست و بسته به دنبال هستفاده، انجام گرفتت علائم و سابقه پزشکی مادر متفاوت هست. دوز معمول ۳۰۰ میلی گرم به صورت روزانه برای بزرگسالان می باانجام گرفت که معمولا برای خانومان باردار نیز ایمن می باانجام گرفت. دوزهای کاهش از ۷۵ میلی گرم و ۱۵۰ میلیگرم نیز در دسترس هستند. قبل از شروع هر دوز خاص با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه مصرف قرص رانیتیدین:

شما در دوران بارداری می توانید،  قرص رانيتيدين را روزي ٢ عدد يكي صبح و يكي شب بعد از غذا بخورید.  برای سوزش خفیف که زیاد اتفاق نمی افتد، می توانید ۷۵ میلی گرم از یک دارو را یک یا دو بار در روز مصرف کنید. اگر سوزش متوسط دارید، می توانید یک یا دو بار در روز ۱۵۰ میلیگرم رانیتیدین مصرف کنید. با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که دوز معقول برای شما چقدر هست.

رانیتیدین را زیاد از دو بار در روز مصرف نکنید. حداکثر دوز ۳۰۰ میلی گرم در روز هست. اگر سوزش معده (سوزش سر دل در بارداری) شما پس از دو هفته درمان با رانیتیدین برطرف نانجام گرفت، به پزشک خود بگویید. بیماری های دیگر نیز ممکن هست این علائم را ایجاد کند.

عوارض و تداخلات دارویی رانیتیدین

عوارض و تداخل دارویی رانیتیدین

اکثر آقام رانیتیدین را تحمل می کنند. اما این دارو می تواند عوارض جانبی ناخوهسته ای ایجاد کند. بعضی از عوارض جانبی رایج رانیتیدین ممکن هست ناشی از بارداری باانجام گرفت. این عوارض عبارتند از:

– رانیتیدین همچنین ممکن هست سرگیجه ایجاد کند. این عوارض جانبی خطرناک هست زیرا ممکن هست باعث شود بیفتید. اگر دچار سرگیجه هستید (سرگیجه نشانه چیست؟)، به پزشک خود بگویید. به ندرت، رانیتیدین ممکن هست عوارض جانبی جدی ایجاد کند. این عوارض شامل سطوح پلاکتی پایین هست. برای خونریزی پلاکت برای لخته انجام گرفتن مورد نیاز هست. با این وجود، هنگامی که مصرف دارو را قطع می کنید، سطح پلاکت به حالت عادی باز می گردد.

– برای جذب بعضی از داروها توسط بدن نیاز به اسید معده دارید. رانیتیدین سطح اسید را در معده کاهش می دهد، بنابراین می تواند با داروهایی که نیاز به اسید معده دارند، تداخل داشته باانجام گرفت. تداخل به این معنی هست که آنها برای درمان بیماری شما اثر نخواهند کـــرد. این داروها عبارتند از:

  •  کتوکونازول
  •  تتراکونازول
  •  ایندیناویر
  •  اتاخانوماویر
  •  نمکهای آهن

رانیتیدین چگونه کار می کند؟

رانیتیدین كاهش دهنده اسيد هست. این دارو برای از بین رفتن سوزش معده و گرفتگی معده ، که ممکن هست به دلیل خوردن یا نوشیدن غذاهای خاص و نوشیدنی ها باانجام گرفت، هستفاده می شود. علائم

عنصر فعال

چگونه کار می کند

ایمن بودن در بارداری

سوزش معده

رانیتیدین

مقدار اسید معده را کاهش می دهد

بله

 

– رانیتیدین قرصی هست که به صورت خوراکی مصرف می شود. ماده اصلی فعال در آن رانیتیدین هست. این قرص با دوز ۷۵ و ۱۵۰ میلی گرم در بازار موجود هست. 

 

– رانیتیدین متعلق به یک دسته از داروهایی هست که به عنوان مسدودکننده های هیستامین (H2) شناخته می شوند. با مسدود کـــردن هیستامین، این دارو باعث کاهش میزان اسید تولید انجام گرفته در معده می شود. این اثر از علائم سوزش معده جلوگیری می کند.


– رانیتیدین برای جلوگیری و درمان نشانه های سوزش معده از سوء هاضمه و اسید معده هستفاده می شود. قدرت تجویزی رانیتیدین برای درمان بیماری های جدی تر گوارش مورد هستفاده قرار می گیرد. این بیماری ها شامل زخم و بیماری ریفلاکس گوارشی می باانجام گرفت.

– این دارو حالت تهوع (قرص دمیترون برای چیست) را برطرف نمی کند، مگر اینکه حالت تهوع به طور مستقیم به سوزش معده مربوط باانجام گرفت. 

 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

 

نوشته قرص رانیتیدین در بارداری+مقدار و نحوه مصرف اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.