قند خون بالا چه عوارضی را به همراه دارد؟

عوارض قند خون بالا عوارض دیابت چه رابطه ای میان آپنه و دیابت وجود دارد ابتلا به دیابت و افسردگی

کسانی که فشار خون و چربی خون بالا دارند و همچنین بی تحرکی، بیماری های قلبی و عروقی دارند باید سالانه غربالگری از نظر دیابت انجام دهند. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض ناشی از ابتلا به دیابت پرداخته ایم. توصیه می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

دکتر سید‌محسن خوش‌نیت ، فوق‌تخصص غدد داخلی با بیان اینکه علت بی‌رویدادی افراد از دیابت این هست که این بیماری علائمی ایجاد نمی‌کند‌، گفت: چون تصور آقام بر این هست باید عطش داشته باشند، در حالی که این علائم مربوط به زمانی هست که قند خون بالای ۳۰۰-۲۵۰ باانجام گرفت. تایمی قند خون ۱۸۰-۱۵۰ میلی گرم هست فرد ممکن هست علامتی نداشته باانجام گرفت، اما عوارض قند خون بالا در این شرایط ایجاد می‌شود.

وی در خصوص عوارض قند خون بالا افزود: این عوارض شامل چشمی، کلیوی، قلب و عروق و اعصاب اندام‌ها می‌شود. دیابت باعث کاهش شنوایی،اختلال خواب و آپنه، اضطراب، افسردگی و کبد چرب می‌شود. این بیماری مرگ و میر ناشی از بعضی سرطان‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

این فوق تخصص غدد داخلی با تاکید بر اینکه فرد گیاهخوار نیز مصون از دیابت نیست، گفت: فرد گیاهخوار به علت زمینه ژنتیک، بی‌تحرکی، چاق انجام گرفتن و سایر علل مثل سندرم تخمدان (PCOD) ممکن هست مستعد ابتلا به دیابت باانجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه اگر قند خون کنترل انجام گرفته نباانجام گرفت، عارضه چشمی اتفاق می‌افتد، افزود: به صورت حتم در دیابت نوع ۲ زمان شروع بیماری را نمی‌دانیم و بیماری بی‌سرو‌صدا شروع می‌شود. پس در بدو ورود بیمار، معاینه چشم او باید انجام شود. اما دیابت نوع یک، پر سرو صدا شروع می‌شود و نخستین معاینه چشمی باید پنج سال بعد از شروع دیابت باانجام گرفت،به صورت حتم معاینه چشمی سالانه هم باید انجام شود.

خوش نیت ادامه داد: در افزایش موارد عارضه چشمی اگر ایجاد شود برگشت ناپذیر هست، چون عارضه دیابت روی شبکیه چشم هست و فرد متوجه نمی‌شود. به صورت حتم با تزریق و لیزر درمانی می‌توان جلوی پیشرفت عارضه را گرفت .همچنین با کنترل قند خون، فشار خون، چربی خون و ترک سیگار می‌توان پیشرفت عارضه چشمی را کنترل کـــرد .

وی در خصوص عوارض کلیوی دیابت تصریح کـــرد: عوارض کلیوی در ۴۰ درصد بیماران مشاهده می‌شود بخصوص اگر فرد زمینه ژنتیک عارضه کلیوی داشته باانجام گرفت دچار دفع آلبومین در ادرار می‌شود .معمولاً وجود این ماده در مقادیر میکروسکوپی با آزمایش ادرار چک می‌شود.اما بتدریج کار کلیه مختل می‌شود. با آن که کراتینین بالا می‌رود،همچنان بیمار علامت ندارد. بعد فشار خون افزایش می‌یابد و ورم ایجاد می‌شود. به هرحال، بیماران دیابتی باید سالانه وضعیت کلیه خود را چک کنند.

عوارض قند خون بالا عوارض دیابت چه رابطه ای میان آپنه و دیابت وجود دارد ابتلا به دیابت و افسردگی

این فوق تخصص غدد داخلی با بیان اینکه افرادی که دیابت ندارند هر سه سال باید قند خون را چک کنند، گفت: آزمایش قند ناشتا بعد از هشت ساعت ناشتا بودن انجام می‌شود. اگر قند خون بالای ۱۲۵ باانجام گرفت تشخیص دیابت داده می‌شود به شرطی که مجدد تائید شود. توصیه می‌شود افراد چاق که عوامل خطر دیگر را هم دارند زیر ۴۵ سالگی تایمی به پزشک مراجعه می‌کنند از این نظر بررسی شوند.

وی در خصوص عوامل خطر دیابت که موجب افزایش آزمایش دیابت زیر ۴۵ سال می‌شود ، بیان کـــرد: اگر کسی فشار خون و چربی خون بالا، سابقه خانوادگی دیابت، بی تحرکی و بیماری‌های قلبی و عروقی، سابقه دیابت بارداری و سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOD) دارد باید غربالگری سالانه از نظر دیابت انجام دهد.

خوش نیت در پاسخ به این پرسش که برای پیشگیری از عوارض ناشی از دیابت چه اقدامی لازم هست؟، گفت: باید کنترل قند خون بنیکوی انجام شود .یعنی قند خون ناشتای وی کاهش از ۱۲۰-۱۱۵ باانجام گرفت. همچنین قند دو ساعت بعد از صبحانه یا بعد از هر وعده غذایی کاهش از ۱۶۰ باانجام گرفت و آزمایش هموگلوبین A1C کاهش از ۷ درصد باانجام گرفت. (هموگلوبین A1C معدل قند خون در یک الی سه ماه گذشته هست.)

این فوق تخصص غدد داخلی در پایان با اشاره به رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت اظهارداشت: رژیم غذایی فرد نباید جدا از رژیم غذایی خانواده باانجام گرفت. غذاهای سالم باید کم چرب و سرخ نکـــرده باشند. چربی‌های مفید در غذا باانجام گرفت .روغن حیوانی کاهش بخورند. روغن نباتی مایع مثل کلزا و زیتون مصرف کنند.

منبع: ایسکا نیوز

نوشته قند خون بالا چه عوارضی را به همراه دارد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.