كودكان خردسال و اختلالات روانی

تحریریه ماهنامه کودک سالم

 

تعداد كودكان پنج ساله و كوچك‌تر كه از داروهای اعصاب هستفاده می‌كنند، مرتباً در حال افزایش هست! علت رانجام گرفت بی‌رویه این كودكان، تأثیر این داروها هست.

آیا این داروها واقعاً تأثیری در روند بهبودی آنها دارد؟ از سال ۲۰۰۷ – ۲۰۰۱ تعداد كودكان ۵-۲ ساله در آمریكا كه از داروهای مربوط به روان و اعصاب هستفاده می‌كنند، دو برابر انجام گرفته هست.

گاهی اوقات به كودكان ۱۸ ماهه قوی‌ترین داروهای روانی داده می‌شود. پزشكان و متخصصان نگران عوارض ناشی از مصرف این داروها روی جسم و ذهن كودكان هستند.

یك دختر چهار ساله صبح از خواب بیدار می‌شود و در حالی‌كه هنوز خواب‌آلود هست باید از دارویی كه متداوم در این ساعت مصرف می‌كند، بخورد.

كپسول سفیدش را با مقداری آب می‌بلعد. اما این دارو باعث ایجاد برخی مشكلات در تكلم، افزایش وخانوم و حتی عدم توانایی‌اش برای راه رفتن انجام گرفت.

چه باور كنید و چه نكنید، كودكان نسل ما متاسفانه بلعیدن انواع قرص‌ها را حتی زودتر از زمان یادگرفتن بستن كفش‌های‌شان یاد می‌گیرند.

از هر هفتاد كودك پیش دبستانی،‌یك كودك از داروهای روان درمانی هستفاده می‌كند؛ مثل داروهای ضد افسردگی و برطرف كننده نوسانات خلقی.

عوارض داروها

زیاد از یك‌چهارم كودكان و نوجوانان در آمریكا از این داروها هستفاده می‌كنند؛ ولی سازمان غذا و داروی آمریكا مصرف این داروها را برای كودكان زیر شش سال توصیه نمی‌كند؛ دلیل كه باید تحقیقات گسترده‌تری روی این داروها و عوارض آنها، به خصوص در سیستم عصبی و مغز كودكان، انجام شود.

داروهای محرك، روند رانجام گرفت را كند می‌كنند داروهای ضد روان‌پریشی نیز باعث افزایش وخانوم و برخی اختلالات غدد درون‌ریز می‌شوند. اما با وجود پایان این عوارض باز هم پزشكان هستفاده از آنها را مخصوصاً در موارد انجام گرفتید، توصیه می‌كنند.

به عنوان والدین كودك، باید نسبت به داروهای مصرفی او محتاط باشید و جوانب احتیاط را رعایت كنید.

كمكم كن

در چنین مواقعی شما زیاد از هر كس دیگری فریاد «كمكم كن» فرخانومدتان را می‌شنوید. طبق تحقیقات انجام انجام گرفته از هر پنج كودك و نوجوان ۱۸-۱۳ ساله، یك نفر دچار برخی اختلالات روحی‌- روانی هست؛ مثل دلهره و نگرانی، نوسانات خلقی (دمدمی مزاج بودن)، مشكلات اخلاقی، افسردگی و. . . تعداد كودكان مبتلا به این مشكلات از نوجوانان كمتر هست؛ با این وجود، تعداد كودكان مشكل‌دار در پیش دبستانی‌ها و دبستان‌ها كم نیست، حالا در شرایطی كه هستفاده از داروهای مخصوص این اختلالات برای كودكان خردسال خطرناك‌تر از نوجوانان هست آیا باز هم می‌توان نسبت به عوارض آنها بی‌تفاوت بود؟

برخی از اختلالات حتی تشخیص داده نمی‌شوند؛ دلیل كه با مشاهده رفتارها و حركات كودكان خردسال و حتی كودكان نوپا ممكن هست همه چیز به نظر عادی برسد و ابداًً به ذهن هم خطور نكند كه مشكلی وجود دارد.

برخی از رفتارهای غیر عادی كه در بزرگسالان دیده می‌شود، ممكن هست در كودكان نیز بروز كند، با این تفاوت كه این رفتارها در كودكان زیاد عادی قلمداد می‌شوند. گریه كردن یك كودك خردسال می‌تواند نشانه افسردگی او باانجام گرفت؛

ولی اغلب ما افسردگی یك كودك سه ساله را دور از ذهن می‌دانیم. یك كودك افسرده معمولا از خودكشی حرف نمی‌خانومد، ولی در حین گیم كردن از موضوعاتی مثل بیماری و مریضی حرف می‌خانومد.

از طرفی درمان كودكان خردسال كه به اختلالات روحی – روانی دچارند زیاد هزینه‌بردارتر از بزرگسالان هست. تعداد متخصصان روانپزشكی كودكان انگشت‌شمار هست.

تایمی‌كه مشكل كودك توسط پزشك تشخیص داده می‌شود، والدین دچار شك و تردید می‌شوند كه شاید پزشك اشتباه كرده باانجام گرفت. برخی پزشكان قبل از شروع جلسات روان درمانی، هستفاده از دارو را تجویز می‌كنند.

آیا رفتارها و احوالات كودك من طبیعی هست؟

قضاوت و تشخیص رفتارهای غیر طبیعی و طبیعی در كودكان خردسال زیاد دشوار هست گاهی اوقات بزرگ‌ترها (پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها) برخی رفتارها را در كودكان عادی می‌دانند و مرتباً به شما می‌گویند كه بروز این رفتارها در این مقطع سنی عادی هست.

مثلاً تایمی كه فرخانومدتان ناخن‌هایش را می‌جود، آنها این رفتار را زیاد عادی تلقی می‌كنند كه معمولا در این سنین برای زیادی از كودكان پیش می‌آید، اما درمان اختلالات روانی و رفتاری در كودكان هر چه زودتر انجام ‌شود بهتر هست.

كج‌خلقی‌ها و بداخلاقی‌ها در كودكان خردسال می‌تواند ریشه در تاخیر تكلم یا تجربه یك هسترس جدید مثل دعوا و مشاجره والدین و یا آغاز زمان رفتن به مدرسه داشته باانجام گرفت.

اگر شما در اثر كج‌خلقی‌های فرخانومدتان هر چه را می‌خواهد، به او بدهید، او یاد می‌گیرد كه كج‌خلقی موثر هست و در این موارد نتیجه می‌دهد. اگر كودك‌تان افزایش از سه سال دارد؛ بهتر هست او را با شیوه مقابله‌ با كج خلقی آشنا كنید، مثلا آرام كردن عضلات را یكی پس از دیگری به او یاد بدهید.

اگر فرخانومدتان نمی‌‌تواند حتی لحظه‌ای هم در یكجا آرام بگیرد (مثلا به اندازه شنیدن یك قصه كوتاه یا خوردن غذا به مدت پنج دقیقه) در این‌گونه مواقع قبل از شام او را بیرون ببرید تا هوای تازه بخورد و كمی هم تحرك كند.

تلویزیون را خاموش كنید تا بتواند روی كتابی كه برایش می‌خوانید و یا غذایی كه می‌خورد، متمركز شود.

اگر این رفتارها و بیقراری‌ها روی توانایی یادگیری او اثر می‌گذارند و حتی خواب شبانه فرخانومدتان را تحت‌تأثیر قرار داده هست و شب‌ها نیز نمی‌تواند بخوابد، به پزشك مراجعه كنید.

دخترتان دوستانش را گاز می‌گیرد و یا آنها را كتك می‌خانومد. به صورت حتم این رفتار در زیادی از كودكان خردسال بروز می‌كند آنها از این طریق ناآسودهی و عصبانیت خود را بروز می‌دهند؛ زیرا نمی‌‌توانند لغت معقولی برای آن بیابند به فرخانومدتان بگویید كه اگر این رفتار از او سر بخانومد، اسباب‌گیم مورد علاقه‌اش را از دست می‌دهد یا نمی‌تواند آن كاری را كه دوست دارد، انجام دهد.

به او یاد بدهید كه هنگام عصبانیت، از روش‌های غیر فیزیكی برای بیان احساسش هستفاده كند. اگر بروز این رفتار در فرخانومدتان زیاد انجام گرفته و به پرخاشگری‌های هر روزه تبدیل انجام گرفته هست، به پزشك مراجعه كنید.

فرخانومدتان تقریباً‌از هر چیزی می‌ترسد. افراد جدید، مكان‌های جدید، حیوانات، تاریكی و… پایان این موارد به نگرانی‌ها و تشویش‌های او می‌افزایند.

در این شرایط با لحنی مطمئن و آرام با فرخانومدتان صحبت كنید تا حس اطمینان و آرامش به او نیز سرایت كند. به او بفهمانید كه می‌توانید ترسش را درك كنید.

تصویر ها جذابی از موقعیت‌هایی كه باعث ترس فرخانومدتان می‌شود را به او نشان بدهید.

گاهی اوقات او را به مكان‌های جدید ببرید و به او فضای كافی بدهید تا از احساساتش با شما حرف بخانومد. اگر ترس‌های فرخانومدتان طولانی‌مدت انجام گرفته‌اند و روی سایر توانایی‌های او اثر گذاشته‌اند، به پزشك مراجعه كنید.

 

نوشته كودكان خردسال و اختلالات روانی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.