مادرانی که دوقلو باردار هستند

دکتر سید علی کشاورز؛ متخصص تغذیه، در پاسخ به سوال رویدادنگار خانومدگی‌آنلاین در مورد بارداری‌های دوقلویی گفت: «تایمی که مادری تک قلو باردار هست، بر حسب وخانوم مادر، افزایش وخانوم معقول توصیه انجام گرفته و پلن غذایی بر اساس آن تنظیم می‌شود.

به عنوان مثال مادری که نمایه توده بدنی‌اش ۳۰/۱۸ تا ۲۵ هست، بر حسب سایز و هستخوان بندی‌اش نقل کرد می‌شود که افزایش وخانوم این مادر باید بین ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم باانجام گرفت.

تایمی مادر لاغر باانجام گرفت، یعنی BMI زیر ۳۰/۱۸ داشته باانجام گرفت، افزایش وخانوم مادر حداقل ۱۴ تا ۱۸ کیلوگرم باید باانجام گرفت.

اما مادری که اضافه وخانوم دارد، افزایش وخانوم مادر در دوران بارداری حدود ۹ کیلوگرم باید باانجام گرفت و در مادران چاق با BMI بالای ۳۰ و مخصوصا بالای ۳۵، مادر حداکثر می‌تواند ۷ کیلوگرم وخانوم اضافه کند».

وی افزود: «به طور کلی افزایش وخانوم مادر، چه ۷ کیلوگرم و چه ۱۸ کیلوگرم باانجام گرفت، عمده افزایش وخانوم باید در سه ماهه پایانی دوره بارداری باانجام گرفت.

چون ساختمان پایان ارگان‌های بدن جنین در سه ماهه پایانی تکمیل می‌شود.

اگر مادری به طور متوسط ۱۱ کیلوگرم افزایش وخانوم دارد، توصیه این هست که حداقل ۵ تا ۵/۵ کیلوگرم آن در سه ماهه پایانی باانجام گرفت».

دکتر کشاورز درمورد مادری که دوقلو باردار هست، گفت: «طبیعتا دریافت مواد مغذی افزایش خواهد بود.

مثلا اگر در نیمه دوم بارداری تک قلویی دریافت کلسیم به میزان ۱۲۰۰ میلی گرم توصیه می‌شود، در مادری که دوقلو باردار هست، این مقدار، حداقل باید ۱۵۰۰ میلی‌گرم باانجام گرفت و اگر به مادرانی که تک قلو باردارند، نقل کرد می‌شود در سه ماهه دوم ۴ واحد و در سه ماهه سوم ۵ واحد لبنیات مصرف کنند، در مورد خانومانی که دوقلو باردارند نقل کرد می‌شود در سه ماهه دوم ۵ واحد و در سه ماهه سوم ۶ تا ۷ واحد لبنیات دریافت کنند.

به صورت حتم در کنار دریافت لبنیات بالا اگر سبزی ومیوه کافی مصرف نکنند و تعادل بین کلسیم به پتاسیم و منیزیم برقرار نباانجام گرفت، کلسیم اضافه باعث گرفتگی عضله مادر می‌شود.

بنابراین ضمن افزایش دریافت پروتئین و همچنین لبنیات به خاطر دریافت کلسیم افزایش، مادر باید سبزی و میوه کافی هم دریافت کند».

این متخصص تغذیه اظهار داشت: «آنچه که حیاتی هست، وخانوم‌گیری مادر هست که حتی اگر مادری چاق باانجام گرفت و دوقلو باردار باانجام گرفت، انتظار می‌رود که افزایش وخانوم او بالای ۱۲ کیلوگرم باانجام گرفت و در حقیقت در بارداری‌های دوقلویی، نیاز سه نفر مطرح هست.

بنابراین افزایش وخانوم مادر در این دوره خیلی حیاتی و حیاتی هست.

پلن غذایی مادری که دوقلو باردار هست، در این دوران باید طوری تنظیم شود که ۱۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم را داشته باانجام گرفت و اگر مادر این مقدار را دریافت نمی‌کند، باید مکمل کلسیم به او داده شود.

ولی در کنار آن توجه به دریافت مقدار معقول پتاسیم و منیزیم از طریق سبزی و میوه حیاتی هست. اگر مادر در این دوران گرفتگی عضله پیدا کند یا باید دریافت سبزی و میوه او افزایش پیدا کند و یا قرص منیزیم و پتاسیم مصرف نماید تا جلوی گرفتگی که در هنگام خواب پیش می‌آید، گرفته شود.

باید توجه شود که در کنار افزایش وخانوم مادر، با سونوگرافی‌هایی که متخصص خانومان انجام می‌دهد، از رانجام گرفت معقول جنین مطمئن شویم».

 

برای دیدن فایل ویدئویی مصاحبه با جناب آقا دکتر سیدعلی کشاورز؛ متخصص تغذیه و رژیم درمانی، در مورد وخانوم مادر دوقلوها، باید تعداد کیلو اضافه شود؟، این مکان کلیک کنید.

 

نوشته مادرانی که دوقلو باردار هستند اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.