محصولات موثر در تقویت مو

دکتر محمدحسین صالحی سورمقی، متخصص گیاهان دارویی،‌ در پاسخ به سوال گزارشگر «خانومدگی‌آنلاین» در مورد محصولات موثر در تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو، بیان کـــرد: «در سال‌های اخیر ثابت انجام گرفته هست که در بین ویتامین‌ها، ویتامین‌های گروه B یا B- کمپلکس می‌توانند نقش حیاتیی در مسائل پوست و مو داشته باشند.

بنابراین منابع حاوی آنها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به صورت حتم خیلی از مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم، دارای انواع ویتامین‌ها هستند، ولی دسته‌ای از آنها مقدار افزایشی از ویتامین‌های گروه B  دارند.

به عنوان نمونه یکی از منابع زیاد غنی در طبیعت از نظر ویتامین B، قرص‌های مکمل غذایی مخمر هست که بسته‌بندی‌های آنها در داروخانه‌ها یافت می‌شود. میزان مصرف آنها می‌تواند ۳ یا ۶ یا ۹ عدد در روز باانجام گرفت.

اگرچه به شکل قرص درآمده‌اند، ولی اینکه می‌گوییم ۹ عدد، عدد زیادی نیست، چون به عنوان مکمل غذایی مصرف می‌شوند».

وی افزود: «دومین محصول، محصول سبوس برنج هست. در ایران سبوس برنج وجود دارد. برخی از افراد از دمکـــرده آن هستفاده می‌کنند.

اما به این شکل خیلی موثر نیست، زیرا سبوس برنج سفت هست و ویتامین آن داخل سلول‌ها می‌باانجام گرفت. برای اینکه این ویتامین واقعا به بدن‌مان برسد، بهتر هست آنها را پودر کنیم تا ویتامین‌ها به آسودهی بتوانند از سلول‌هایی که شکسته انجام گرفته‌اند بیرون بیایند.

بنابراین بهتر هست سبوس را پودر کنیم. این پودر را می‌توانیم مثل نمک یا شکر روی مواد غذایی بریزیم.

همچنین می‌توانید روی مثلا ۵ تا ۱۰ گرم سبوس یک لیوان آب بریزید و بگذارید ۳-۴ دقیقه بجوانجام گرفت (نه افزایش، تا ویتامین‌ها از بین نروند). بعد می‌توان آن را صاف کـــرد و صاف کـــرده را مصرف نمود.

دکتر صالحی در ادامه اظهار داشت:‌ »همچنین می‌توان از قرص‌های مولتی ویتامین که B کمپلکس هم هستند، هستفاده کـــرد.

اما برای تقویت مو، ماساژ مو زیاد حیاتی هست. زیرا با ماساژ پوست سر مو، غذا‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به تحریک دلیل گردش خون، بهتر صورت می‌گیرد و بنابراین مو مقداری تقویت می‌شود.

بهتر هست گاهی این ماساژ با روغن‌هایی مثل روغن بادام یا روغن زیتون و یا روغن نارگیل (که معقول‌تر هست) باانجام گرفت.

روغن نارگیل از قدیم برای این منظور هستفاده می‌انجام گرفته، مثلا در مناطقی مثل هندوستان که هستفاده خیلی افزایشی از روغن نارگیل دارند و موهای بلند و قوی هم دارند، شاید مربوط به روغن نارگیل باانجام گرفت.

بنابراین ماساژ دادن با روغن نارگیل می‌تواند اثرات مثبتی داشته باانجام گرفت.

همچنین شانه کـــردن تعدادین نوبت در روز به خصوص با شانه‌های چوبی که پوست سر و خونرسانی تحریک شود، موثر هست.

در دهه‌های اخیر، از شانه‌های پلهستیکی هستفاده می‌شود که به علت ایجاد الکتریسته، خیلی معقول نیستند، ولی از قدیم از شانه‌های چوبی هستفاده می‌انجام گرفته و چوب خاصیت پلهستیک و ایجاد الکتریسیته را ندارد.

مجدد در سال‌های اخیر، برس‌ها و شانه‌های چوبی ساخته انجام گرفته‌اند که از نوع پلهستیکی خیلی معقول‌تر هستند.

رعایت این تعداد نکته می‌تواند تا حدودی در تقویت و رانجام گرفت مو و جلوگیری از ریزش مو  موثر باانجام گرفت».

 

 

برای دیدن فایل ویدیویی مصاحبه با جناب آقا دکتر محمدحسین صالحی سورمقی در مورد بهترین گیاهان دارویی برای رانجام گرفت مو این مکان کلیک کنید.

 

نوشته محصولات موثر در تقویت مو اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.