مدیریت کآقارد

کمر درد می تواند علل زیادی از جمله تصادفات، کشش ها و آسیب داشته باانجام گرفت. دو نوع از مصدومیت های پشت، اسپوندیلولیستزی و رادیکولوپاتی گردنی می باانجام گرفت. هر دو دارای مجموعه علائم، علل، و درمان خود هستند.

ستون فقرات، از یک ستون متشکل از ۳۳ هستخوان و بافتی که از جمجمه تا لگن کشیده انجام گرفته،  ساخته انجام گرفته هست. این هستخوان ها، و یا مهره ها، در کنار هم قرار گرفته اند و سیلندر هایی برای بافت های عصبی ایجاد کـــرده اند که از نخاع محافظت می کنند. بین هر یک از مهره یک دیسک مهره ای و گروهی غضروف وجود دارد که بعنوان یک کمک فنر بین مهره عمل می کنند. انواع مهره ها عبارتند از:

 • مهره های گردن: هفت مهره قسمت بالای ستون فقرات را تشکیل می دهند .
 • مهره های قفسه سینه: ۱۲ هستخوان بین گردن و کمر
 • مهره های کمر: پنج تا از بزرگترین و قوی ترین مهره های واقع در کمر بین قفسه سینه و باسن
 • هستخوان خاجی و دنبالچه، هستخوان هایی در پایه ستون فقرات می باشند. هستخوان خاجی از پنج مهره به هم چسبیده ساخته انجام گرفته، در حالی که هستخوان دنبالچه از چهار مهره به هم چسبیده تشکیل انجام گرفته هست.

راهنمای تصویری علل و درمان های کمر درد


چه عواملی باعث کمر درد می شود؟

علل کمر درد می تواند پیچیده باانجام گرفت. برخی از علل کمر درد عبارتند از حوادث و سوانح، آسیب های عضلانی، و ورزشی.


چگونه درد تشخیص داده می شود؟

علاوه بر انجام شرح حال گیری و معاینه فیزیکی برای کمر درد شما، پزشکتان ممکن هست یکی از مطالعات تشخیصی زیر را پیشنهاد دهد:

 • اشعه ایکس، که می تواند برای ارائه جزئیات ساختار هستخوان در ستون فقرات مورد هستفاده قرار گیرد و بی ثباتی (مانند اسپوندیلولیستزی، پایین را ببینید)، تومورها و شکستگی را بررسی کند.
 • سی تی اسکن، که می تواند شرایط خاص مانند فتق دیسک و یا تنگی کانال نخاعی را شناسایی کند
 • اسکن MRI، که می تواند جزئیاتی را در مورد دیسک های کمر و ریشه های عصبی را فراهم کند. اسکن MRI اغلب برای پلن ریزی پیش از جراحی هستفاده می شود.

تعداد دیگری از مطالعات تصویربرداری و الکتریکی نیز ممکن هست برای شناسایی مشکلات کمر مورد هستفاده قرار گیرند، و برخی از تزریقات برای مقاصد تشخیصی و همچنین برای تسکین درد هستفاده می شوند.


انواع آسیب کمر

دو نوع اصلی از مصدومیت عبارتند از:

 • اسپوندیلولیستزی: این لغزش مهره هست که در اکثر موارد، در پایه ستون فقرات رخ می دهد. اسپاندیلولیسیس، نقص یا شکستگی یک یا هر دو بخش بالی شکل مهره ههست، می تواند منجر به لغزش رو به عقب، جلو، و یا روی هستخوان زیری مهره شود.
 • رادیکولوپاتی گردنی: رادیکولوپاتی گردنی، آسیب و یا اختلال در عملکـــرد عصب هست که در صورتی بوجود می آید که یکی از ریشه های عصبی در نزدیکی مهره های گردن فشرده شود. آسیب به ریشه های عصبی در ناحیه گردن می تواند باعث درد، ضعف، و از دست دادن حس در گردن، بازوها، شانه ها شود، بسته به جایی که ریشه های آسیب دیده در آن قرار دارد.

علل اسپوندیلولیستزی

علل زیادی برای لغزش مهره وجود دارد. مهره ممکن هست از زمان تولد معیوب باانجام گرفت، یا ممکن هست از طریق آسیب یا شکستگی دچار مشکل شود. علاوه بر این، مهره می تواند با عفونت یا بیماری شکسته شود.

 علائم لغزش مهره

علائم لغزش مهره ممکن هست شامل موارد زیر باانجام گرفت:

 • درد پایین کمر
 • سفتی و دشواری عضلانی
 • درد در باسن
 • درد چرخشی در پایین پاها (به علت فشار بر ریشه های عصبی)
 • ضعف عضلانی

درمان های اسپوندیلولیستزی

اسپوندیلولیستزی با تقویت عضلات شکم و کمر حمایت کننده از طریق درمان فیزیکی مداوا می شود. هستامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر هستروئیدی مانند کتوپروفن، ایبوپروفن، موترین ویا ناپروکسن ممکن هست به تسکین درد کمک کند. تزریق هستروئید اپیدورال نیز ممکن هست موثر باانجام گرفت. برای بیمارانی که با وجود این درمان ها همچنان درد انجام گرفتید و ناتوانی دارند، گزینه هایی مانند لامینکتومی غیرتراکمی، روشی که در آن نخاع فضای افزایشی پیدا می کند (برای ارائه فضای افزایش برای اعصاب و ستون فقرات برای ایجاد ثبات در نخاع انجام می شود) ، با یا بدون جراحی فیوژن (آرترودز) مهره ها، و یا هستفاده از یک دستگاه کاشته انجام گرفته در بدن برای ایجاد ثبات در مهره در کمر در حالی که امکان حرکت طبیعی تر را فراهم می کند، وجود دارد.

علل رادیکولوپاتی گردنی

در رادیکولوپاتی گردنی، آسیب می تواند نتیجه فشار حاصل از محتوی دیسک کمر، تغییرات دژنراتیو در هستخوان، ورم مفاصل، و یا آسیب های دیگر باانجام گرفت که در ریشه های عصبی تحت فشار رخ می دهد. در افراد مسن، تغییرات دژنراتیو طبیعی در دیسک ها می تواند باعث فشار بر ریشه های عصبی شود. در افراد جوان، رادیکولوپاتی گردنی حاصل دیسک کمر هست. این محتودات دیسک سپس ریشه های عصبی را فشرده می کنند و باعث درد می شوند.

علائم رادیکولوپاتی گردنی

علامت اصلی رادیکولوپاتی گردنی دردی هست که به بازو، گردن، قفسه سینه، و / یا شانه گسترش می یابد. فرد مبتلا به رادیکولوپاتی ممکن هست ضعف عضلانی و / یا بی حسی یا سوخانوم سوخانوم انجام گرفتن در انگشتان دست و پا را تجربه کند. دیگر نشانه ها شامل عدم هماهنگی، به خصوص در دست هست.

درمان رادیکولوپاتی گردنی

رادیکولوپاتی گردنی ممکن هست با ترکیبی از داروهای ضد درد مانند هستامینوفن (تیلنول)، یا داروهای ضد درد غیر هستروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، کتوپروفن، ناپروکسن، و درمان های فیزیکی درمان شود. هستروئیدها ممکن هست به صورت خوراکی یا اپیدورال (به فضای اپیدورال که نخاع را احاطه کـــرده هست) تزریق شود. فیزیوتراپی ممکن هست شامل کشش ملایم گردن و تمرین، ورزش، و روشهای دیگر برای کاهش درد باانجام گرفت.

اگر فشرده سازی بر روی عصب به حدی باانجام گرفت که باعث ضعف حرکتی شود، جراحی ممکن هست برای کاهش فشار لازم باانجام گرفت.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته مدیریت کآقارد نخستین بار در تعاون پرتال پدیدار انجام گرفت.

نوشته مدیریت کآقارد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.