مراقبت پيش از بارداری برای افزايش بهبود كيفيت خانومدگی

مراقبت پيش از بارداری سلامت خانومان زایمان زودرس رانجام گرفت جنین حاملگي

سلامت قبل از زمان بارداری به منظور حفظ جنین و سلامت مادر زیاد حیاتی هست به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های پیش از بارداری سلامت نوزاد و مادر را ارتقا می دهد و باعث کاهش هسترس خانواده ها می شود.
به نقل گلستان ما به گرازش از نیلکوه، واحد سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان گالیکش با انتشار مطلبی به اهميت مراقبت‌های پيش از بارداری پرداخته هست.
بررسی موارد خطر به افزايش بهبود سلامتی فرد و دخالت‌های لازم در اين دوره صورت می‌گیرد. برای افزايش هشدارات و تغييرات رفتاری خانم‌ها و آقايان در سنين باروری مشاوره قبل از بارداری ضروری هست و موجب می‌گردد كه فرد حاملگی خود را با شرايط بهتری آغاز نمايد و خطراتی را كه موجب عوارض بد حاملگی می‌گردد در دوران قبل از بارداری ابداًح نمايد درنتیجه مشكلات آينده را برای سلامتی خود و فرخانومدش كاهش دهد.
بهبود سلامت قبل از بارداری موجب افزايش سلامت در دوران باردار انجام گرفته و درنتیجه پیش‌آگهی حاملگی را بهبود می‌بخانجام گرفت.
عده‌ای از خانم‌های در سنين بارداری از بیماری‌های مختلف مزمن رنج می‌برند و نيز در تماس با موادی هستند كه می‌توانند اثرات سوء روی بارداری آن‌ها داشته باشند و موجب سقط، مرگ نوازد ناهنجاری‌های مادرزادی و ديگر عوارض شوند.
بیماری‌هایی مانند آسم، بيماری قلبی، فشارخون، ديابت، اختلالات تيروئيد، چاقی يا افزايش وخانوم، پوسيدگی دندان و ديگر بیماری‌های دهان كه اين موارد منجر به پيدايش عوارض در مادر و نوزاد می‌گردد. رفتارهای پرخطر مانند سيگار كشيدن موجب كمبود وخانوم هنگام تولد می‌شود ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ايدز و مصرف مواد مخدر موجب عوارض سوء حاملگی می‌گردند.
سلامت دوران قبل از بارداری اهميت ویژه‌ای دارد زيرا بسياری از رفتارها و تماس‌هایی كه منجر به عوارض در تكامل و رانجام گرفت بعدی جنين می‌گردد بيشترين اثرات سوء را در اوايل حاملگی می‌گذارند كه قبل از مراجعه برای دريافت مراقبت بارداری هست و يا حتی شخص نمی‌داند كه حامله هست.
در هفته‌های نخست (۵۲ روز نخست بارداری ) تماس با الكل، تنباكو و ديگر داروها و عدم دريافت ویتامین‌های لازم ( اسيدفوليک ) و خطرات محل كار می‌تواند عوارض سوء روی تكامل جنين و نوزاد و عوارض سوء حاملگی برای مادر بگذارد.
اثرات مؤثر بسياری از دخالت‌ها برای كاهش عوارض سوء ثابت‌انجام گرفته‌اند كه شامل مصرف اسيدفوليك در كاهش نقايص سيستم عصبي كنترل معقول ديابت، واكسيناسيون برای سرخجه و هپاتيت، ترک سيگار و الكل هست .
ارتباط مستقيمی بين بهداشت دهان مادر و پیش‌آگهی حاملگی وجود دارد. کرم‌خوردگی دندان‌های مادر موجب افزايش خطر زايمان زودرس و كمبود وخانوم زمان تولد نوزاد می‌گردد.

مراقبت پيش از بارداری سلامت خانومان زایمان زودرس رانجام گرفت جنین حاملگي

اجرا مراقبت‌های پيش از بارداري شامل موارد زير هست:
۱ – گرفتن شرح‌حال: در مورد سابقه بارداري و زايمان قبلي، نسبت خويشاوندي با همسر، بيماري و ناهنجاري، اختلالات روانی، رفتارهاي پرخطر، اعتياد، مصرف سيگار، رژيم غذائي خاص
۲ – معاينه باليني: اندازه‌گیری قد و وخانوم، كنترل فشارخون، معاينه دهان و دندان، تيروئيد، قلب، ريه، پوست، پستان‌ها، شكم، اندام‌ها و دستگاه تناسلي.
۳ – آزمایش‌ها و سونوگرافي: شامل آزمايش خون اخانومظر کم‌خونی، ديابت و …… ، آزمايش ادرار، پاپ اسمير و انجام سونوگرافي در صورت نياز.
۴– تعلیم و مشاوره: شامل تعلیم بهداشت فردي، بهداشت روان، بهداشت دهان و دندان، تغذيه، عدم مصرف مواد مخدر، سيگار، توصیه‌ها و مراقبت‌های ضروري در صورت داشتن شغل دشوار و سنگين، زمان قطع روش پيشگيري از بارداري و زمان معقول باردارانجام گرفتن .
۵- تجويز اسيدفوليک و یا یدو فولیک.
۶ – ایمن‌سازی: تجويز واكسن سرخجه و توأم بزرگ‌سال در صورت نياز.
در مشاوره‌های قبل از بارداري تأثيرات بيماري مادر بر روي حاملگي و نوزاد آينده و نيز تأثيرات حاملگي روي سلامت مادر موردبحث قرار می‌گیرد. به علت آنكه ممكن هست يك بيماري در طول حاملگي انجام گرفتت يافته و يا از انجام گرفتتش كهسته شود. فرد می‌تواند براي باردارانجام گرفتن و يا اجتناب از آن تصميم بگيرد و براي حذف و يا كاهش تأثيرات عوامل خطر و اجتناب از عوارض سوء حاملگي توصیه‌ها و مداخلات لازم صورت گيرد.
به‌عنوان‌مثال:
* دريافت اسيدفوليك براي كاهش نقص‌های لوله عصبي
* ترك سيگار
* درمان عفونت‌ها ( عفونت ادراري ، كلاميدياها و يا ديگر بیماری‌های مقاربتي
* واكسيناسيون سرخجه
* تغيير رژيم غذائي براي كاهش يا افزايش وخانوم
* تغيير داروهاي ناهنجاري زا به داروهاي مطمئن‌تر و با عوارض كمتر در خانم‌ها با بیماری‌های مزمن مثل داروهاي ضد فشارخون ، داروهاي ضد انعقاد و نيز كنترل قند خون قبل از بارداري در خانم‌های ديابتي
* تصحيح كمبودهاي ويتاميني يا کم‌خونی
* بهبود رفتارهاي تغذیه‌ای
افرادی که نياز بيشتري به مشاوره مراقبت پيش از بارداري دارند
خانم‌هایی كه نياز بيشتري به مشاوره و مراقبت پيش از بارداري دارند شامل خانم‌های با حاملگی‌هایی با عوارض قبلي و با خطر بیماری‌های ژنتیکی، خانم‌های با بیماری‌های مزمن و يا مصرف داروها می‌باشند. با انجام مشاوره و مراقبت پيش از بارداري و بهبود نتيجه حاملگي و پيشگيري از عوارض سوء آن نظير وخانوم كم هنگام تولد، زايمان زودرس، و ناهنجاری‌های مادرزادي جلوگيري می‌کند و باعث ايجاد جامعه سالم و صرفه‌جویی در بودجه كلي كشور خواهد انجام گرفت. مراقبت‌های پيش از بارداري هم‌اکنون در كليه مراكز بهداشتي و درماني توسط پزشكان و ماماهاي مراكز انجام می‌گیرد و كساني كه تصميم به بارداري پلن‌ریزی‌انجام گرفته دارند می‌توانند اين خدمات را از اين مراكز دريافت نمايند.

منبع/گلستان ما

نوشته مراقبت پيش از بارداری برای افزايش بهبود كيفيت خانومدگی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.