مرگ و میر ناشی از بیماری سل در جهان

یکی از بیماری های ویروسی که ممکن هست سلامتی افراد را  به صورت جدی تهدید کند بیماری سل هست که علائمی نظیر تب های طولانی مدت و عرق شبانه را دارد و بیماری سل  هر سال جان تعداد میلیون نفر انسان را می گیرد.

بهداشت نیوز- مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : سالانه در جهان حدود ۹ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا انجام گرفته که حدود ۵‏/۱ میلیون نفر از مبتلایان فوت می کنند.

۲۳مهرماه روز ملی سل و شعار امسال این روز «هم پیمان تا پایان سل – UNITE TO END» نامگذاری انجام گرفته هست.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : سالانه در جهان حدود ۹ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا انجام گرفته که حدود ۵‏/۱ میلیون نفر از مبتلایان فوت می کنند.

دکتر محمد جعفر صادقی اظهار داشت : زیاد از ۹۰ درصد بیماری سل و مرگ و میر ناشی از آن در کشورهای در حال توسعه رخ داده که فارغ از لطمات اقتصادی، اثرات منفی غیر مستقیم دیگری را بر کیفیت خانومدگی بیماران و خانواده های آنها نظیر طرد انجام گرفتن از اجتماع را در بر دارد.

وی افزود: در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان یعنی چیزی حدود ۲ میلیارد نفر به میکروب سل آلوده می باشند که در صورت ضعیف انجام گرفتن سیستم ایمنی بدن، به بیماری سل مبتلا می شوند.

دکتر صادقی خاطرنشان کـــرد: آلودگی با هم به ویروس ایدز خطر ابتلا به بیماری سل را به طور معناداری افزایش می دهد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت در ادامه ضمن اشاره به اینکه مقاومت دارویی بیماران مشکل جدی و رو به افزایشی را در زیادی از کشورهای جهان در پی دارد گفت: اگر چه در کشور ایران طی ۵۵ سال اخیر شاهد کاهش چشمگیر بروز بیماری بوده ایم و اگر چه سل یک بیماری شناخته انجام گرفته با درمان مشخص کوتاه مدت شش ماهه هست، اما متاسفانه به دلیل تشخیص دیررس و مقاومت دارویی که به دلیل درمان ناقص بیماری بوجود می آید، سل همچنان دارای رتبه ۱۰ از نظر بار بیماریها محسوب می شود.

دکتر صادقی سرفه زیاد از ۲ هفته، وجود خلط، کاهش وخانوم، عرق شبانه و تب طولانی را از علائم بیماری سل برشآقا و گفت : فرد مبتلا به سل می تواند سالانه ۱۷ نفر را به این بیماری آلوده کند.

وی شناسایی بیماران در مراحل نخستیه و درمان تکمیل مبتلایان را از حیاتیترین اقدامات کنترل بیماری برشآقا.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت خاطر نشان کـــرد : در حال حاضر خدمات تشخیصی و درمانی سل به صورت رایگان در پایانی واحدهای بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه در دسترس عموم مراجعین قرار دارد.

دکتر صادقی افزود : بیماری سل فراتر از یک بیماری عفونی، یک پدیده اجتماعی هست، لذا دستیابی به دنبال حذف بیماری تا سال ۲۰۵۰ به جز از طریق ایجاد یک عزم ملی، پلن ریزی و مشارکت همه جانبه امکان پذیر نخواهد بود.

وی گفت: شعار امسال سازمان بهداشت جهانی تحت عنوان «هم پیمان تا پایان سل» لزوم هستفاده از همه امکانات و ظرفیت های درون بخشی و برون بخشی جهت حذف بیماری سل را مورد تاکید قرار داده هست.

منبع/عصر ایران

نوشته مرگ و میر ناشی از بیماری سل در جهان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.