مشاهیر مبتلا به اوتیسم

نادیا زکالوند

 

اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رانجام گرفتی (از نوع روابط اجتماعی) هست که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.

علایم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته هست. این اختلال در پسران شایع تر از دختران هست.

اگرچه این اختلال، جدید نیست اما از قرن بیستم به بعد مورد توجه پزشکان قرار گرفت. تاریخ پر از افرادی هست که به اوتیسم مبتلا هستند و یا زمانی در خانومدگی شان گرفتار این اختلال بوده اند.

در این میان مشاهیری نیز وجود دارند که نشانه هایی از این اختلال داشته اند.

در ادامه به برخی از این موارد اشاره انجام گرفته هست:

هانس کریستین اندرسون (۱۸۷۵-۱۸۰۵)؛ نویسنده کودکان

برخی از متخصصان بر سر اینکه هانس کریستین اندرسون، نویسنده محبوب دهستان هایی چون جوجه اردک زشت، ملکه برفی، دخترک کبریت فروش و پری دریایی کوچولو، مبتلا به اوتیسم بوده هست یا خیر، دچار تردید هستند.

اما افزایش آنها معتقدند که او تا حدی دچار این اختلال بوده هست. به طور مثال در یادداشت های اندرسون حکایت های طولانی از عشق های یک طرفه ای بود که معمولا افرادی که در نشانه هایی از اوتیسم دارند تمایل به ادامه عشق های یکطرفه دارند.

او همچنین در افزایش دهستان هایش، شخصیت های طرد انجام گرفته دارد و افزایش آنها پس از پایان خوش دهستان باز هم به خوهسته هایشان نمی رسند.

تیم برتون (۱۹۵۸ تاکنون)، کارگردان هالیوودی

آیا این کارگردان هالیوود هم به اوتیسم مبتلا بوده هست؟ هلنا بونهام کارتر، شریک خانومدگی اش، اینطور می گوید.

به صورت حتم او در یکی از مصاحبه هایش نقل کرد بود که تیم برتون احتمالا اوتیسم دارد، دلیلکه او تایمی مشغول به کار می شود، هیچ صدایی حواسش را پرت نمی کند و گویی آنها را نمی شنود و پشتکار عجیبی در کارش دارد.

اما همسر برتون می گفت او در عین حال پدری فوق العاده، شوخ طبع هست و قوه تخیل زیاد بالایی دارد و چیزهایی می بیند که دیگران نمی بینند.

لوئیس کارول (۱۸۹۸-۱۸۳۲)، نویسنده و هستاد دانشگاه

لوئیس کارول، نویسنده دهستان “آلیس در سرزمین عجایب”، هست. او تمایل زیادی به همراهی با دخترهای جوان داشت تا جایی که برخی او را دارای مشکل روحی تمایل به کودکان می نامیدند اما برخی معتقد بودند که کارول در حقیقت دارای اوتیسم بود. او با بزرگسالان نمی توانست به نیکوی ارتباط برقرار کند و به همین دلیل صحبت کـــردن با کودکان برای او آسوده تر بوده هست.

به صورت حتم لکنت زبان  هم مشکل او را تعداد برابر کـــرده بود. همچنین کارول توانایی ریاضیات فوق العاده ای داشت. این ویژگی ها نشان می دهد، او تا حدی اوتیسم داشته هست.

چارلز داروین (۱۸۸۲- ۱۸۰۹)، زیست شناس و زمین شناس

مایکل فیتزجرالد روانشناس کودک و نوجوان و متخصص در اختلال طیف اوتیسم، پس از تحقیق فراوان سرانجام به این نتیجه رسید که چارلز داروین به سندرم آسپرگر مبتلا بوده هست.

سندرم آسپرگر به صورت شکل ملایمی از طیف اوتیسم شآقاه می شود. او در دوران کودکی زیاد ساکت و منزوی بوده هست و تاجایی که می توانست از تعامل با دیگران پرهیز می کـــرد.

او مانند زیادی از افراد مبتلا به آسپرگر، روش های دیگر ارتباطی مانند نامه نوشتن به کار می برد.

داروین دلبستگی زیادی به سوژه هایی مانند شیمی داشت اما قدرت تفکر تجسمی بی نظیری در او مشاهده می انجام گرفت و این توانایی، یکی از ویژگی های طیف بیماری اوتیسم هست.

آلبرت اینشتین (۱۹۵۵- ۱۸۷۹)، دانشمند و ریاضیدان

اینشتین، شاید یکی از معروف ترین دانشمندان و ریاضیدانان تاریخ باانجام گرفت. او یکسری شخصیت های جالب و به صورت حتم عجیب داشت.

اینشتین نمی توانست با بزرگسالان ارتباط برقرار کند و به آسودهی با دیگران اجتماعی شود.

او در کودکی زیاد دیر زبان باز کـــرد و به صورت حتم عادت داشت یکسری از جملات را با خود بارها تکرار کند.

و به صورت حتم او به طور شگفت آوری، فنی بود. برخی از روانشناسان با مشاهده این ویژگی ها معتقدند که او کمی نشانه های اوتیسم از خود بروز می داده هست.

بابی فیشر (۲۰۰۸- ۱۹۴۳)، شطرنج باز و قهرمان سابق جهان

می گویند، بابی فیشر، قهرمان شطرنج سابق جهان، به سندرم آسپرگر و شیزوفرنی پارانوئید و اختلال وسواس فکری-عملی مبتلا بوده هست.

او زیاد باهوش بوده و به صورت حتم به دلیل ضعف در توانایی های اجتماعی خود، دوست تعدادانی نداشته هست.

تمرکز انجام گرفتید او روی شطرنج، نشانه دیگری مبنی بر مبتلا به اوتیسم بودن اوست. همچنین او نمی توانسته از پس محیط های نامنظم برآید.

بیل گیتس (۱۹۵۵ تاکنون)، هم-موسس شرکت مایکروسافت

آیا ثروتمندترین آقا جهان می تواند اوتیسم داشته باانجام گرفت؟ برخی از روانشناسان اینطور فکر می کنند. به صورت حتم مدارک تعدادان محکمی وجود ندارد که ثابت کند بیل گیتس اوتیسم دارد.

با اینحال مدام تکان خوردن هایش تایمی روی مساله ای متمرکز انجام گرفته هست و الگوهای گفتاری کوتاه و یکنواخت و تلاش او از نداشتن تماس چشمی با دیگران موقع صحبت کـــردن، نشان می دهد که او تا حدی به اوتیسم مبتلهست.

هستیو جابز (۲۰۱۱- ۱۹۵۵)، مدیر عامل سابق شرکت اپل

افرادی که معتقدند جابز به اوتیسم مبتلا بوده هست، می گویند او تا کاری را تکمیل نمی کـــرد، دست از آن نمی کشید و پشتکار زیاد عجیبی داشت.

او در تفکر خود روش های غیرمعمولی به کار می برد و هرگز نسبت به دیگران احساس همدردی و دلسوزی از خود بروز نمی داد.

این ویژگی ها نشان می دهد که جابز به طیف اوتیسم مبتلا بوده هست.

هستنلی کوبریک (۱۹۲۸-۱۹۹۹)، کارگردان فیلم

هستنلی کوبریک به عنوان خلاق ترین و مبتکرترین کارگردان هالیوود معروف هست.

او کارگردان فیلم هایی چون “پرتقال کوکی،” دکتر هسترنجلاو”، و ” اودیسه فضایی:۲۰۰۱″ هست.

متخصصان می گویند، ویژگی های خلوت گزینی او و عادت جمع کـــردن حیوانات، نشان می دهد او تا حدی به بیماری اوتیسم مبتلا بوده هست. او شطرنج باز بی نظیری بوده و به صورت حتم رفتار تعدادان اجتماعی ای با دیگران نداشته هست.

به صورت حتم گزارش های زیادی وجود دارد که این ادعاها را رد می کند.

میکل آنژ (۱۵۶۴- ۱۴۷۵)، مجسمه ساز، نقاش، معمار و شاعر

دکتر محمد ارانجام گرفت از مدرسه پزشکی آرزول سوسایتی با بررسی هایی که روی شخصیت و ویژگی های میکل آنژ انجام داده هست، به این نتیجه رسیده که میکل آنژ به بیماری اوتیسم مبتلا بوده هست.

محقق و روانشناس معروف دیگری به نام مایکل فیتزجرالد نیز همین عقیده را دارد.

مدارک آنها دمدمی مزاج بودن، علاقه به کار فردی داشتن، خانومدگی به انجام گرفتت منظم و دشوار گیر روزانه و مهارت های زیاد ضعیف اجتماعی میکل آنژ هست. این ویژگی ها معمولا در افراد مبتلا به اوتیسم مشاهده می شود.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت (۱۷۹۱- ۱۷۵۶)، موزیکساز ، موسیقیدان کلاسیک

افزایش روانشناسان معتقدند که موتسارت یک جایی در طیف اوتیسم قرار داشته هست.

او به انجام گرفتت به صداهای بلند حساس بود و قدرت توجه زیاد کوتاهی داشت و گاهی اوقات حالت چهره اش در تعداد ثانیه مدام تغییر می کـــرد و حتی یکبار او را دیده بودند که به دلیل خستگی و بی حوصلگی، همانطور که پشت میز نشسته بود، به گونه ای رفتار کـــرد که انگار کالسکه می راند و با صدای بلند مانند گربه میو میو می کـــرد.

سر آیزاک نیوتن (۱۷۲۷- ۱۶۴۳)، ریاضیدان، فیزیکدان و منجم

بنا به نقل کرد محققان دانشگاه کمبریج، نیوتن به سندرم آسپرگر مبتلا بوده هست.

آنها به رفتار او که تا جایی که می توانست از دیگران دوری می کـــرد، اشاره می کنند. او در دوست یابی ابداً نیکو نبود و به پلن های روزمره خود، به انجام گرفتت متکی بود.

دیگر اینکه تعدادین گزارش در مورد او وجود دارد که می گوید، گاهی اوقات پیش می آمد که به مدت تعداد روز بدون خوردن غذا و یا خوابیدن، روی یک کار متمرکز می انجام گرفته هست.

نیکلا تسلا (۱۹۴۳- ۱۸۵۴)، مخترع

نیکلا تسلا به دلیل اینکه توماس ادیسون زیادی از ایده های بکرش را دزدید، نتوانست به حقوق مسلم خود دست یابد و متاسفانه در تنهایی و فقر فوت کـــرد.

اخیرا بالاخره اعتباری که تسلا به خاطر زیادی از ایده های پرنبوغ و بکرش، سزاوار آن هست، به او برگردانده انجام گرفت.

بنابر گزارش های زمان تسلا، او به تعداد فوبیا مبتلا و به صدا و نور به انجام گرفتت حساس بود.

او تاجایی که می توانست از دیگران دور می ماند و نسبت به عدد ۳ وسواس داشت.

منبع:

https://www.appliedbehavioranalysisprograms.com

 

نوشته مشاهیر مبتلا به اوتیسم اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.