مشکلات برس براشینگ

دکتر محمد علی نیلفروش زاده؛ متخص پوست و مو

 

براشینگ جزء خانومدگی افزایش خانم‌‌ههست. گاهی یک براشینگ ساده در خانه کارراه‌انداز هست و گاهی برای مراسم خاص باید سری به آرایشگاه بخانومید، اما مشکل اصلی سر برس و گاهی سنجاق‌‌هایی هست که آرایشگران هستفاده می‌‌کنند.

در آرایشگاه برس‌‌ها را ضدعفونی نمی‌‌کنند و نهایت کاری که انجام می‌شود کندن موهای اضافه‌ای هست که روی برس چسبیده، هرتعداد گاهی حتی همین کار هم انجام نمی‌شود.

پزشکان، به‌ویژه متخصصان بیماری‌‌های پوست، به بیماری‌‌هایی اشاره می‌‌کنند که هستفاده مشترک از برس و سنجاق‌‌های سر می‌تواند ایجاد کند، ولی این مقاله سعی دارد توصیه هایی ارائه کند برای یک براشینگ نیکو، ایمن، سالم و به صورت حتم زیبا!

چه نوع برس گردی معقول موی شمهست؟

انواع برس‌‌های گرد با قطرهای مختلف در بازار موجود هست. برس‌‌های گرد در کل برای صاف کـــردن مو و حالت دادن هستفاده می‌شود.

برس‌‌های با قطر کاهش برای موهای کوتاه معقول‌اند و هرچه مو بلندتر می‌شود باید برس گرد بزرگتری برای براشینگ آن هستفاده کنید.

از برس گرد کوچک برای حالت دادن به ریشه مو هم می‌توان هستفاده کـــرد. به صورت حتم کار کـــردن با برس گرد نیاز به مهارت دارد. بعد از اینکه اندازه برس را انتخاب کـــردید باید به جنس برس هم توجه داشته باشید.

انواع سرامیکی بهترین هستند چون حرارت را به‌طور یکنواخت در پایان طول برس و به صورت حتم مو پخش می‌‌کنند.

در ضمن سرامیکی‌‌ها در مقایسه با انواع فلزی آسیب کاهشی به مو می‌خانومند. اگر موهای وز یا فری دارید، برس‌‌هایی با پوشش چوبی و موی طبیعی معقول‌ترند چون مو بین آنها کشیده و صاف می‌شود.

چطور باید از برس گرد هستفاده کـــرد؟

برای یک براشینگ زیبا ابتدا باید مو را تا ۷۵ درصد خشک کنید. براشینگ کـــردن موی خیس بی‌فایده هست و مو به آسانی حالت نخواهد گرفت.

ابتدا با حوله و بعد با سشوار آب مو را بگیرید. نوک موها باید تکمیلا خشک شود، اما ریشه مو کمی مرطوب بماند تا بهتر حالت بگیرد.

برای شروع براشینگ باید موها را بالای سر با گیره جمع کنید و از پایین و از دسته‌‌های نازک مو شروع و به تدریج موها را باز کنید و کم کم برس بکشید.

برای اینکه موها آسیب نبیند باید سری سشوار را در فاصله ۱۰ سانتیمتری از مو بگیرید و به ساقه مو نچسبانید. شیوه درست در دست گرفتن برس هم حیاتی هست.

ابتدا باید پایین مو را برس کشید و به تدریج به ریشه مو نزدیک انجام گرفت. بعد از هر بار سشوار گرفتن هم باید کمی تامل کـــرد تا برس خنک شود و مو حالت بگیرد.

از برس‌‌های گرد حرارتی هم می‌توانید هستفاده کنید. این نوع برس‌‌ها به شما کمک می‌‌کنند بدون اینکه وسیله اضافی در دست داشته باشید به موها حالت دهید.

چطور برس گرد را تمیز کنیم؟

ابتدا به کمک شانه یا یک وسیله نوک تیز پایان موهایی که لابلای موهای برس پیچیده انجام گرفته را درآورید. بعد می‌توانید آن را با آب و صابون بشویید.

هر ۲ هفته یا یک ماه یکبار هم بهتر هست برس خود را ضدعفونی کنید. به صورت حتم این موضوع به جنس برس شما بستگی دارد.

می‌توانید از سرکه یا بیکربنات برای ضدعفونی کـــردن برس کمک بگیرید. برای این منظور مقداری سرکه را در آب ولرم بریزید و اجازه دهید برس برای ۲ ساعت در آن بماند و بعد آن را آب بکشید.

اگر برس شما چوبی هست، این روش معقول نیست و می‌توانید از اسپری‌‌های ضد عفونی‌ کننده کمک بگیرید.

بهتر هست بعد از هر بار هستفاده از برس آن را تمیز کنید تا موها روی هم انباشته نشوند.

هنگام مراجعه به آرایشگاه نیز توصیه می‌شود برس معقول خود را همراه ببرید زیرا سلول‌‌های آقاه کف سر افراد مختلف روی سطح برس می‌چسبد و از آنجا که آرایشگران برس‌‌ها را ضدعفونی نمی‌‌کنند، به آسودهی ممکن هست بیماری‌های پوستی از سر یک مشتری به سر دیگری منتقل شوند.

برس خود را همراهتان به آرایشگاه ببرید

یکی از مشکلاتی که ممکن هست با هستفاده مشترک از برس‌های براشینگ در آرایشگاه ایجاد شود، انتقال شپش و تخم آن هست که به صورت حتم نه تنها با برس، بلکه با کلیپس و سنجاق‌هایی که هنگام براشینگ هستفاده می‌شود هم انتقال می‌یابد.

تخم شپش یا انگل ممکن هست به برس بچسبد و با برس کشیدن به سر منتقل شود. گاهی نیز سر برخی افراد دچار جوش و فولیکولیت هست که با برس کشیدن ترشحات خونی آن به سر فرد دیگری منتقل می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های قارچی، زگیل، تبخال و حتی باکتری‌های مولد برخی بیماری‌ها از جمله هستافیلوکوک باانجام گرفت.

برخی بیماری‌ها مثل شوره سر نگران کننده نیست و با برس منتقل نمی‌شود اما در کل نظافت و ضدعفونی کـــردن برس زیاد حیاتی هست و متاسفانه در آرایشگاه‌ها این کار انجام نمی‌شود.

بهتر هست برس را به عنوان یک وسیله فردی همراه خود به آرایشگاه ببرید و از برس مشترک هستفاده نکنید.

 

نوشته مشکلات برس براشینگ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.