مضرات رنگ مو در دوران بارداری

اعظم اسلامی مجد

 

تورم پاها، خارش سطح پوست بدن مخصوصاً شكم، ترك خوردگی‌ها و… در دوران بارداری تقریباً اجتناب ناپذیرند. اما برخی از كارها را می‌توان در این دوران انجام نداد و یا به تعویق انداخت تا خطرات كمتری به وجود آیند.

اگر موهایتان خاكستری انجام گرفته‌اند و دوست ندارید پیرو افسرده به نظر برسید، می‌توانید پروژه رنگ كردن موها را به سه ماهه دوم بارداری موكول كنید دلیل كه كمتر به جنین آسیب می‌رسد.

به هنگام رنگ كردن نیز سراغ مواردی بروید كه مواد شیمیایی كم‌خطری را به سطح پوست كف سرتان می‌رسانند.

نظر متخصصان در این رابطه چیست؟

برخی از رنگ‌های نیمه دائمی زیاد سالم‌تر و مطمئن‌تر از رنگ‌های دائمی برای خانم‌های باردار هستند.

طبق نظریه‌های پیشین این رنگ‌ها بدون شك به جنین آسیب می‌رسانند دلیل كه مواد سرطان‌زا دارند و روی رانجام گرفت نوزاد اثر می‌گذارند اما این روزها برخی از كارخانه‌ها موفق به تولید محصولاتی كم خطر انجام گرفته‌اند كه می‌توانند مضرات این مواد را به حداقل برسانند.

متخصصان می‌گویند بهتر هست خانم‌هایی كه خود مجبور به رنگ كردن موها می‌دانند، از رنگ‌های گیاهی هستفاده كنند و در كنار آن نكات ایمنی را زیاد رعایت كنند.

رنگ موهای قدیم‌تر مواد شیمیایی تندتر و خطرناك‌تری داشتند و رابطه منطقی‌ بین آنها و به وجود آمدن نوعی سرطان در دوران بارداری وجود داشت.

پایان مواد شیمیایی سمی موجود در رنگ موها، از مواد سرطان‌زا هستند و باعث آسیب‌دیدگی ساقه مو می‌شوند. برای یك خانم باردار این مضرات تعداد برابر افزایش می‌شوند دلیل كه به جنین نیز آسیب می‌رسانند.

به طور كلی یك مادر باردار نباید در هوایی نفس بكانجام گرفت كه كار این مواد پخش انجام گرفته‌اند. پروكسید هیدروژن و آمونیاك در ۳ ماه نخست بارداری زیاد خطرناك هستند.

برخی از مواد شیمیایی باعث بروز برخی نارسایی‌های ژنتیكی در جنین می‌شوند. مطابق تحقیقات به عمل آمده در سال ۱۹۹۸ این رنگ موها احتمال بروز نارسایی قلبی را تا حدود ۳ درصد در جنین افزایش می‌دهند.

حتی مقدار زیاد كمی از مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها می‌تواند به جنین برسد. اما با وجود پایان این توصیه‌ها برای منع مصرف رنگ مو در این دوران باز هم عده‌ای تمایل به مصرف آنها دارند و به دنبال راههای كم خطرتر هستند.

دلیل نباید در دوران بارداری از رنگ‌ موها هستفاده كنید؟

آنها سرشار از مواد شیمیایی مختلف هستند. كه اغلب آنها از سرطان‌زاهای فعالی هستند. نفس كشیدن در هوای آنها نیز مفید هست.

– باعث بروز آرتریتیس رماتیسمی می‌شوند.

– تحمل درد آرتریتیس رماتیسمی برای همه دردناك هست اما باید بدانید كه این رنگ‌های شیمیایی، احتمال ابتلا و بروز آنها را افزایش می‌دهند.

– رنگ‌ موهای تیره‌تر زیاد خطرناك‌تر هستند.

– باعث افزایش احتمال بروز سرطان در جنین می‌شوند.

– باعث افزایش احتمال بروز سرطان در مادر می‌شوند. سرطان‌هایی از قبیل سرطان مثاله و سرطان دستگاه لنفاوی

نكات حیاتی

چنانچه علیرغم این توصیه‌ها باز هم تمایل به مصرف رنگ‌های مو در دوران بارداری دارید، بهتر این نكات را مورد توجه قرار دهید:

به مواد تشكیل دهنده‌شان افزایش توجه كنید

شاید شما نیز تا به حال شنیده‌‌اید كه مواد رنگ كننده گیاهی سالمتر و بی‌خطرترند، اما حتی در مورد آنها نیز باید جوانب احتیاط را رعایت كنید. قبل از خرید حتما دقت نمایید. كه آیا واقعا گیاهی و طبیعی هستند.

برخی از مواد گیاهی حاوی تركیبات شیمیایی مشابه هستند مثل فینل دیامین P دی‌هیدراكسی بنخانوم و آمینوفنول كه اغلب در پایان رنگ‌های دائمی و نیمه دائمی یافت می‌شوند.

حنای خالص و ناب بهترین انتخاب هست

حنای خالص جزو رنگ‌های گیاهی نیمه دائمی هست و سالیان سال هست كه در فرهنگ‌های مختلف به كار می‌رود. با آنكه در سال‌های گذشته زیاد مورد توجه خانم‌ها بود اما در طی تعداد سال اخیر، توجه كمتری به آنها می‌شود دلیل كه اغلب آقام رنگ نارنجی حنا را دوست ندارند.

برخی از انواع حناها كه این روزها تولید می‌شوند و تنوع رنگی دارند نیز حاوی مواد و تركیبات شیمیایی و خطرناك هستند. در طول دوران بارداری از مصرف حنا روی سطح پوست‌تان جلوگیری كنید و اگر چنانچه تصمیم گرفته‌اید موهایتان را با حنا رنگ كنید از حنای صد در صد طبیعی و خالص هستفاده كنید.

به نكات ایمنی توجه كنید

– اینكه در دوران بارداری حس نیکوی داشته باشید و از خودتان راضی باشید؛ زیاد نیکو هست. رنگ كردن موها به اغلب خانم‌ها حس نیکوی می‌دهد. اگر چنانچه نمی‌توانید به مدت ۹ ماه خود را از این حس نیکو محروم كنید، بهتر هست رعایت نكات ایمنی در این زمینه را ابداً نادیده نگیرید تا خطرات ناشی از آنها به حداقل برسد.

– قبل از كاربرد رنگ‌ها به دستورالعمل‌‌شان توجه كنید.

– از رنگ‌های با كیفیت هستفاده كنید و به دنبال برندهای ارزان قیمت نباشید.

– حتما در حین رنگ كردن دستكش به دست داشته باشید.

– رنگ را روی ساقه‌‌های مو بمالید نه كف سر تا رنگ وارد جریان خون‌تان نشود.

– از رنگ مو برای رنگ كردن مژه‌ها و ابروها هستفاده نكنید دلیل كه ممكن هست باعث بروز عفونت و تورم شود.

– نگذارید رنگ مو برای مدت زمان طولانی روی موهایتان بماند و در فضای باز موهایتان را رنگ كنید جایی كه هوا به نیکوی جریان دارد.

– كف سر خود را بعد از رنگ كردن خیلی نیکو و دقیق بشوئید.

– در حین رنگ كردن موها نه چیزی بخورید و نه چیزی بیاشامید دلیل كه خطر وارد انجام گرفتن مواد شیمیایی در بدن جنین افزایش می‌یابد.

– اما با وجود پایان این توصیه‌ها باز هم لازم هست به خاطر داشته باشید كه تا حد امكان در سه ماه نخست بارداری از رنگ مو هستفاده نكنید.

نوشته مضرات رنگ مو در دوران بارداری اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.