مضرات پرتو درمانی برای قلب

عوارض پرتودرمانی علائم مشکلات قلبی علائم سرطان ریه رادیوتراپی درمان سرطان ریه

مبتلایان به سرطان ریه تایمی در معرض پرتودرمانی قرار میگیرند نسبت به دیگران افزایش در معرض ابتلا به مشکلات قلبی قرار خواهند گرفت. رادیوتراپی تاثیرات حیاتیی بر ایجاد مشکلات قلبی در این بیماران میگذارد. به عقیده محققان بخش علوم سرطان دانشگاه منچستر اشعه رادیوتراپی تاثیرات خطرناکی بر عملکـــرد قلب این بیماران برجای خواهد گذاشت.


تحقیق جدید نشان می دهد درمان رادیوتراپی (پرتودرمانی) برای بیماران مبتلا به سرطان ریه تاثیر منفی بر سلامت قلب این افراد دارد.

به نقل کرد محققان بخش علوم سرطان دانشگاه منچستر، رادیوتراپی می تواند نرخ بقاء افراد دریافت کننده این درمان را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

پرتودرمانی در درمان سرطان ریه نقش حیاتیی ایفا می کند و پیشرفت های تکنولوژی پرتوی، امکان ارائه دوزهای افزایش به بخش بزرگی از بیماران را فراهم می سازد.

با این حال در طول دو سال گذشته، شواهد آشکار ساخته هست که رادیواکتیویته قلب ناشی از رادیوتراپی، میزان مرگ و میر را افزایش می دهد.

دکتر آلن مک ویلیام، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «تاثیر اشعه بر قلب بیماران تحت درمان با رادیوتراپی هنوز به نیکوی مشخص نانجام گرفته هست.»

وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم که اشعه می تواند فشار اضافی بر قلب داشته باانجام گرفت و حتی مقادیر کمی از اشعه نیز ممکن هست تاثیر داشته باانجام گرفت. ما دریافتیم قسمت بالای قلب ناحیه حساس به دوز اشعه هست که اشعه اضافی می تواند امکان بقای بیمار را ضعیف تر کند.»

به نقل کرد ویلیام، «بیماران دریافت کننده دوز بالاتر رادیوتراپی در این ناحیه از قلب در مقایسه با بیماران دریافت کننده دوز پایین تر، ۲۰ درصد افزایش در معرض ریسک مرگ زودهنگام هستند.»

یکی از دلایل اصلی افزایش این ریسک در بیماران مبتلا به سرطان ریه این هست که تومورهای این افراد در مقایسه با سایر انواع سرطان های دیگر به قلب نزدیک تر هست، از اینرو در حین رادیوتراپی، برخی از اشعه ها به شکل اجتناب ناپذیری به این عضو برخورد کـــرده و تاثیر منفی خواهند داشت.

محققان این مطالعه ۱۱۰۰ بیمار را از لحاظ محل برخورد اشعه به قلب و مدت زمان خانومده ماندن شان مورد بررسی قرار دادند. آنها تشخیص دادند که قسمت فوقانی قلب به طور خاص حساسیت افزایشی به اشعه نسبت به سایر قسمت های بدن دارد.

 

مهر

نوشته مضرات پرتو درمانی برای قلب اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.