میکرونیدلینگ چه تاثیری بر پوست دارد؟

دکتر محمد علی نیلفروش زاده؛ متخصص پوست و مو

 

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن سازی یا PCI نیز معروف هست نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب‌‌های ساختاری پوست هست که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می‌‌گردد.

دنبال این درمان، بهبود ظاهر و عملکـــرد پوست می‌باانجام گرفت. طی فرایند میکرونیدلینگ، با هستفاده از سوخانوم‌‌های زیاد ریز، میلیون‌‌ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می‌گردد.

وارد کـــردن سوخانوم‌‌ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رانجام گرفت از فیبروبلهست‌‌ها، پلاکت‌‌های خونی و بهبود عملکـــرد فاکتورهای رانجام گرفت alpha و Beta می‌گردد.

این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الهستین توسط فیبروبلهست‌‌ها می‌‌شود. کراتینوسیت‌‌ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل انجام گرفته و در آنجا تکثیر می‌‌شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می‌‌گردند.

در این روش نفوذ سوخانوم به داخل پوست می‌‌بایست به حدی باانجام گرفت که خونریزی‌‌های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد (pin point bleeding) در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می‌‌شود اما تخریب نمی‌شود، بنابراین اپی تلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی انجام گرفته و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان زیاد کوتاه خواهد بود.

مزایای تکنیک میکرونیدلینگ

کاهش ریسک PIH

قابل هستفاده برای تیپ‌‌های پوستی متفاوت (Fitzpatrick I v)

بسته انجام گرفتن سریع کانال‌‌های ایجاد انجام گرفته و ریسک پایین

دوره نقاهت کوتاه مدت

افزایش ضخامت اپیدرم

افزایش فاکتورهای رانجام گرفت، کلاژن، الهستین

میکرونیدلینگ به دو شیوه سطحی و عمقی انجام می‌‌گردد.

میکرونیدلینگ سطحی (جهت جوانسازی نخستیه و حداکثر تا عمق ۰/۵ میلی متر) روی اپیدرم کانال‌های زیاد ریزی ایجاد می‌‌کنند که باعث می‌شود فاکتورهای رانجام گرفت از کراتینوسیت‌ها آزاد انجام گرفته و فعالیت آنها در اپیدرم افزایش یابد.

میکرونیدلینگ عمقی (جهت جوانسازی پیشرفته، اسکارها، هستریا… از عمق ۰/۵ تا حداکثر ۳ میلی متر) فرایند بهبود زخم موجب می‌‌شود کراتینوسیت‌ها و فیبروبلهست‌ها تحریک گردند، که نتیجه آن افزایش فعالیت TGF-β و افزایش رانجام گرفت و نمو سلول‌‌های اپیدرم، کلاژن، الهستین و گلیکوز آمین گلیکان می‌‌باانجام گرفت.

موارد منع مصرف

موارد منع مصرف دائم، درمان در موارد زیر نمی‌بایست انجام گیرد:

واکنش‌‌های آلرژیک به مواد مورد هستفاده

بیماری‌‌های پوستی (مانند کلوئید، کهیر و …)

سرطان پوست

مشکلات گردش خون

هموفیلی

مصرف کومارین‌‌ها یا دیگر داروهای ضدانعقاد خون

دیابت

صرع

بیماری‌‌های مربوط به سیستم ایمنی بدن

موارد منع مصرف متایم

سرما خوردگی

عفونت‌‌های تب‌زا یا بیماری‌‌های عفونی

مصرف الکل یا مواد مخدر

مصرف آنتی بیوتیک‌‌ها

بارداری و شیردهی

تبخال

ورم ملتحمه

پس از انجام جراحی زیبایی (توصیه می‌‌شود حداقل یک سال بین جراحی زیبایی و میکرونیدلینگ فاصله باانجام گرفت. (پس از شیمی درمانی یا پرتودرمانی (توصیه می‌‌شود حداقل ۸ ماه بین شیمی درمانی یا پرتودرمانی با میکرونیدلینگ فاصله باانجام گرفت (پس از انجام IPL یا لیزر درمانی، میکرودرم ابریژن یا درمان با هستفاده از اسیدهای میوه (توصیه می‌‌شود حداقل یک هفته بین این درمان‌‌ها با میکرونیدلینگ فاصله باانجام گرفت).

عوارض جانبی

همانند پایان درمان‌ها، میکرونیدلینگ نیز ممکن هست عوارض جانبی در پی داشته باانجام گرفت، اما این عوارض معمولاً ۷۲ ساعت پس از درمان رفع خواهند انجام گرفت.

این عوارض عبارتند از

قرمزی و تورم

در طول روزهای نخست پس از درمان ممکن هست تورم و قرمزی در پوست ایجاد شود.

دلیل این امر آن هست که نفوذ سوخانوم به داخل پوست باعث ایجاد کانال‌‌های زیاد ریز در پوست انجام گرفته که طی فرایند بهبود پس از درمان برطرف خواهند انجام گرفت.

زخم‌‌های کوچک ایجاد انجام گرفته بلافاصله بسته انجام گرفته و حدود ۳ ساعت پس از درمان می‌‌توان از لوازم آرایشی هستاندارد هستفاده نمود.

کلوئید

اگر پوست بیمار مستعد کلوئید سازی باانجام گرفت، زخم‌‌های زیاد ریزی که حین درمان در پوست ایجاد می‌‌شود ممکن هست منجر به بروز کلوئید در پوست گردد.

هایپر پیگمنتیشن

در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان، ممکن هست‌‌ هایپر پیگمنتیشن ایجاد شود، اگرچه احتمال آن زیاد کم هست.

هستفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۳۰ می‌‌تواند از بروز آن جلوگیری کند.

تبخال

در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باانجام گرفت انجام میکرونیدلینگ ممکن هست باعث ایجاد این ضایعه شود.

هستفاده از داروهای پیشگیری کننده (ضد تبخال) می‌‌تواند در جلوگیری از بروز آن مؤثر باانجام گرفت.

هماتوم (کبودی)

التهاب

خارش و درد خفیف

در یک مطالعه مروری در سال ۲۰۱۷ که توسط Bonati انجام انجام گرفت، مطرح انجام گرفته که میکرونیدلینگ در درمان اسکار آکنه، جوانسازی پوست، اسکار آبله مرغان، سوختگی، کلویید، آکنه، ریزش مو، ملانوز اطراف چشم و بهبود قابلیت خانومده ماندن فلپ‌ها و گرافت‌ها و افزایش جذب داروها از طریق پوست می‌‌گردد.

عوارض جانبی خفیف و خود محدود شونده هستند. به صورت حتم گزارشاتی مبنی بر تیرگی پس از التهاب در برخی افراد و تعداد عارضه نادر از جمله افزایش حساسیت سیستمیک در گزارشات محدود دیده انجام گرفته هست.

در مجموع در این مطالعه مروری میکرونیدلینگ را روشی بی خطر، ایمن و مقرون به صرفه گزارش کـــرده هست که در پایان انواع پوست‌ها قابل انجام هست.

 

نوشته میکرونیدلینگ چه تاثیری بر پوست دارد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.