نحوه تزریق آمپول روگام در بارداری

– آمپول رگام (Rho D) ، یک محلول هستریل از پلاسمای خون انسان هست که به شکل تزریق به خانومان با Rh- منفی داده می شود.  Rh یک پروتئین هست که اکثر آقام در خون خود دارند و بر روی سطوح گلبول های قرمز وجود دارد.

– کسی که این پروتئین را داشته باانجام گرفت Rh مثبت دارد و کسی که آن را نداشته باانجام گرفت، Rh منفی دارد. عامل Rh به طور معمول یکی از نگرانی ها در بارداری و انتقال خون هست. ناسازگاری Rh یک عدم انطباق بین خون مادر و خون جنین هست و زمانی رخ میدهد که مادر Rh منفی باانجام گرفت و جنین Rh مثبت باانجام گرفت.

– FDA  آمپول رگام را در سال ۱۹۶۸ تأیید کـــرد و از آن به بعد خانومدگی بی شماری را نجات دادند. در سال ۱۹۷۷ یک مینی دوز به نام MICRhoGAM معرفی انجام گرفت. از زمان معرفی این دو دارو، مشکلات ناشی از ناسازگاری Rh در حاملگی تقریبا ناپدید انجام گرفته هست. برخی از افراد به این دارو حساس هستند و نباید از آن هستفاده کنند. اگر دچار اختلال خونریزی نظیر هموفیلی، کمبود ایمنی گلوبولین A، بیماری قلبی یا کلیوی یا آلرژی ( آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی) به انسولین گلوولین انسان هستید، ابتدا باید با پزشک خود صحبت کنید.

– با این حال، آمپول رگام در طول حاملگی یا شیردهی با شیر مادر برای نوزاد مضر نیست.

دلیل آمپول رگام ثبت انجام گرفت؟

آمپول رگام چیست

– هنگامی که خون Rh منفی در معرض Rh مثبت خون قرار می گیرد، Rh منفی خون با تولید آنتی بادی که حمله و تخریب Rh سلول های خونی را انجام می دهد، واکنش نشان میدهد. این امر می تواند به مشکلات ناشی از کم خونی جنین منجر شود که به نوبه ی خود باعث ایجاد یک وضعیت تهدید کننده حیات شناخته انجام گرفته به عنوان hydrops fetalis می شود که باعث خونریزی داخلی، نارسایی قلب و کلیه و شوک می شود.

– ایمونوگلوبولین Rh مانع از حمله سیستم ایمنی بدن به خون کودک می شود.

نحوه تزریق آمپول رگام در بارداری چگونه هست؟

 تزریق آمپول روگام یک بار در هفته ۲۸ حاملگی  و بار دوم در ۷۲ ساعت نخست بعد از زایمان می باانجام گرفت. قبل از تزریق آمپول روگام حتما باید تست کومبس غیر مستقیم انجام انجام گرفته باانجام گرفت تست کومبس غیر مستقیم منفی  نشان می دهد مادر آنتی بادی بر علیه گلبولهای قرمز نوزاد تولید نکـــرده هست و در این صورت می توان تزریق را انجام داد  اگر مادر باردار با گروه خونی منفی در طی ۷۲ ساعت بعد از زایمان  به هر علتی روگام را تزریق نکـــرد باانجام گرفت بهتر هست حتی تا ۲۸ روز پس از زایمان تجویز شود.

  •  RhoGAM فقط باید زمانی که خون Rh منفی دارد و ممکن هست در معرض خون Rh مثبت قرار گیرد هستفاده می شود.
  • این مسئله اغلب در دوران بارداری و انتقال خون رخ می دهد. برای خانومان با Rh منفی که نخستین بارداری خود را تجربه می کنند، RhoGAM معمولا تا هفته هجدهم بارداری و ۷۲ ساعت بعد از زایمان ترزیق نمی شود.
  •  برای هر بارداری بعد از نخستین بارداری، RhoGAM باید به صورت منظم، مخصوصا در نیمه دوم بارداری، تجویز شود.
  •  همچنین برای خانومان با Rh منفی زیاد حیاتی هست که این تزریق را پس از هر گونه سقط جنین یا برای جلوگیری از عوارض حاملگی فردا انجام دهند.

آمپول رگام چگونه کار می کند؟

نقل کرد می شود RhoGAM تقریبا مانند یک واکسن کار می کند. یک واکسن دوزی از یک ویروس که برای ایجاد بیماری زیاد کوچک هست، را به بدن معرفی می کند که بدن را قادر می سازد تا به طور موثر برای مبارزه با ویروس ها عمل کند تا از بیماری جدی در فردا جلوگیری کند. تزریق آمپول رگام حاوی آنتی بادی برای خون Rh مثبت هست، اما به اندازه کافی باعث آسیب به جریان خون جنین نمی شود.

بدن مادر این آنتی بادی ها را تشخیص می دهد و واکنش نشان می دهد؛ همانطور که سیستم ایمنی بدن در برابر سلول های قرمز “Rh-positive” “خارجی” اقدام می کند. از آنجا که سیستم ایمنی مادر هرگز به خون جنین واکنش نشان نمی دهد، هرگز به آن حساسیت نشان نمی دهد.

عوارض جانبی هستفاده از آمپول رگام

آمپول رگام و عوارض جانبی آن

اگر علائم زیر را داشتید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

عوارض جانبی که کاهش تاثیر منفی دارند:

– در خصوص داروهایی که مصرف می کنید حتما به پزشک خود هشدار بدهید. این داروها شامل ویتامین ها، مواد معدنی، محصولات گیاهی و داروهای تجویز انجام گرفته توسط پزشکان دیگر و نیز محصولات بدون تعاون پرتال می باانجام گرفت. سایر داروها ممکن هست با آمپول رگام تداخل داشته باشند و باعث عوارض جانبی اضافی شوند. 

– از آنجا که آمپول رگام از پلاسمای انسان ساخته انجام گرفته هست، ممکن هست حاوی ویروس ها یا سایر عوامل عفونی باانجام گرفت که می توانند باعث بیماری شوند.

– آمپول رگام غربالگری انجام گرفته، آزمایش انجام گرفته و برای کاهش خطر ابتلا به هر گونه مواد مضر بررسی انجام گرفته هست، اما احتمال کمی وجود دارد که بتواند حامل بیماری باانجام گرفت. با پزشک خود افزایش درباره همه عوارض جانبی، مزایا و خطرات صحبت کنید.

آیا میشه گفت که کودک قبل از زایمان Rh منفی دارد یا خیر؟

اگر همسر شما Rh منفی باانجام گرفت، کودک شما نیز RH منفی خواهد بود. می توانید یک آزمایش خون انجام دهید تا وضعیت Rh همسر خود را بیابید. اخیرا یک تست ژنتیکی Rh D جنین ایجاد انجام گرفته که نتایج دقیق ۹۹٪ در سه ماهه نخست را به دست می دهد. این تست با بررسی خون مادر انجام می شود.

آیا یک بار تزریق آمپول رگام عوارض جانبی دارد؟

برخی عوارض جانبی شایع RhoGAM در دوران بارداری عبارتند از: 

۱٫ عوارض جانبی خفیف:

عوارض جانبی که کاهش جدی هستند و ممکن هست به مداخله پزشکی نیاز نداشته باشند عبارتند از:

۲٫ عوارض جانبی جدی:

در صورت علائم زیر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

  •  تورم، افزایش ناگهانی وخانوم، عدم توانایی دفع ادرار یا خروجی زیاد کم ادرار.
  •  تب با لرز، لرز ناگهانی، درد پشت، ادرار تیره.
  •  تنگی نفس
  •  پوسته انجام گرفتن پوست، خونریزی یا علائم کبودی ، تپش قلب، مشکل در تمرکز

چه کسی نیاز به تزریق آمپول رگام دارد ؟

در شروع بارداری شما باید تعداد آزمایش خون انجام دهید. این آزمایش ها به تعیین نوع خون و وضعیت Rh کمک می کند. اگر نوع خون شما تحت Rh منفی قرار بگیرد، بدن شما آنتی بادی را در برابر Rh مثبت نوزاد ایجاد می کند. اگر این نخستین بارداری شما باانجام گرفت، ممکن هست شما یا کودک شما تحت خطر نباشید. با این حال، اگر این بارداری دوم یا تعدادم باانجام گرفت، وضعیت ممکن هست بر سلامت شما و رانجام گرفت کودک تاثیر بگذارد. تنها زمانی نیاز به تزریق آمپول رگام ندارید که پدر نوزاد نیز Rh منفی باانجام گرفت.

منبع: www.momjunction.com و www.pregnancycorner.com

نوشته نحوه تزریق آمپول روگام در بارداری اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.