نظر پزشکان درباره هپاتیت حاد

هپاتیت مزمن هپاتیت C هپاتیت B هپاتیت علائم هپاتیت درمان هپاتیت بیماری هپاتیت انواع هپاتیت

بیماری هپاتیت انواع مختلف دارد و بسته به انجام گرفتت آن با علائم مختلفی در بدن خود را نمایان می سازد. هپاتیت حاد نوع پیشرونده و خطرناک این بیماری هست که مبتلایان را در معرض خطر مرگ قرار میدهد. به همین منظور پای صحبت های رییس شبکه کشوری هپاتیت در مورد این بیماری خطرناک نشسته ایم با ما همراه باشید.


یک فوق تخصص گوارش و کبد ضمن اشاره به برخی از نشانه‌ها و علایم هپاتیت، گفت: با توجه به انجام گرفتت بیماری و نوع هپاتیت، سیر بیماری متفاوت هست.

دکتر سید موید علویان – رییس شبکه کشوری هپاتیت در گفت‌وگویی به برخی از علائم و نشانه‌های بیماری هپاتیت اشاره کـــرد و گفت: اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی، علامتی مبنی بر وجود بیماری ندارند و بیماری آنها با انجام آزمایش‌های روتین مشخص می‌شود. به صورت حتم باید توجه کـــرد که در برخی از بیماران هپاتیت نیز علائم حاد بیماری دیده می‌شود.

وی افزود: بر این اساس به دنبال تماس با ویروس مولد بیماری هپاتیت و پس از طی دوره‌ای که از هفته‌ها تا ماه‌ها متغیر هست و «دوره کمون» یا «دوره نهفته» بیماری نقل کرد می‌شود، علائم حاد ابتلا به هپاتیت ویروسی ظاهر می‌شوند. باید توجه کـــرد که علائم و نشانه‌های بیماری‌های کبدی تکمیلا متغیر هست.

علائم ابتلا به این بیماری از یک حالت سرماخوردگی و شبه آنفلوانزا، بی‌اشتهایی، ضعف و بی‌حالی، احساس کسالت و تیره انجام گرفتن ادرار و کم رنگ انجام گرفتن مدفوع، خارش و سردرد تا حالت یرقان انجام گرفتید، متغیر هست. به این حالت «هپاتیت حاد» نقل کرد می‌شود.

هپاتیت مزمن هپاتیت C هپاتیت B هپاتیت علائم هپاتیت درمان هپاتیت بیماری هپاتیت انواع هپاتیت

علویان با بیان اینکه این علائم خاص یک هپاتیت نبوده و در همه انواع هپاتیت دیده می‌شود، افزود: در ۹۵ درصد موارد بیماری هپاتیت حاد، علائم بیماری به صورت خود به خودی و حتی بدون درمان در مدت چهار تا شش هفته برطرف می‌شوند و ویروس نیز از بدن دفع می‌شود.

وی با بیان اینکه در پنج درصد ابتلا به ویروس هپاتیت «بی»، ویروس عامل بیماری در بدن فرد مبتلا، باقی مانده و حالت ناقل ایجاد می‌شود، گفت: تغییر رنگ پوست و چشم‌ها به زردی (یرقان)، پررنگی ادرار (تیره انجام گرفتن ادرار)، بی‌رنگ انجام گرفتن مدفوع، سفید انجام گرفتن رنگ مدفوع، تهوع، هستفراغ، بی‌اشتهایی، خارش بدن، خستگی، بی‌حالی و کاهش توانایی در انجام فعالیت‌های روزانه از جمله نشانه‌ها و علایم این بیماری هست.

آیا ابتلا به بیماری هپاتیت با مرگ برابر هست؟

علویان با بیان اینکه ابتلا به بیماری هپاتیت، با مرگ برابر نیست، گفت: با توجه به انجام گرفتت بیماری و نوع هپاتیت، سیر بیماری متفاوت هست. به عنوان مثال خوشبختانه هپاتیت A مرگ‌ومیر زیاد کمی دارد و پس از بهبودی نیز هیچ گونه عارضه‌ای بر جا نمی‌گذارد. در مورد هپاتیت B نیز در اکثر موارد بیمار بهبود می‌یابد و در پنج درصد بیماران، ویروس در بدن آنها باقی مانده و احتمالا با تکثیر خود برای بیمار مشکلاتی را در فردا ایجاد می‌کند. به صورت حتم هپاتیت C نیز در مدت زمان طولانی مثلا ۲۰ تا ۳۵ سال می‌تواند منجر به نارسایی کبد شود.
منبع: ایسنا

نوشته نظر پزشکان درباره هپاتیت حاد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.