نکته های طلایی در مورد شیردهی

دکتر شیرین نیرومنش؛ متخصص خانومان، هستاد دانشگاه علوم پزشکی پایتخت و فلوشیپ پریناتولوژی یا حاملگی‌های پرخطر

 

واقعیت این هست که شیر هر مادری برای فرخانومد خودش بهترین غذایی هست که در عالم وجود دارد و شیر مادر حاوی پایان مواد مغذی از ویتامین‌ها، چربی و کل موادی هست که یک کودک در دو سال نخست خانومدگی که زمان زیاد زیاد حساس و حیاتیی برای رانجام گرفت و تتکمیل خود نیاز دارد، هست.

دو سال نخست خانومدگی هر فرد از نظر رانجام گرفت و تتکمیل و رانجام گرفت سلول‌های مغزی، زمان زیاد حیاتیی هست. پایان آنتی‌بادی‌ها و موادی که برای ایمنی فرد لازم هست، از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود، یعنی پایان بیماری‌هایی که مادر در دوران خانومدگی‌اش به آنها مبتلا انجام گرفته و نسبت به آنها ایمنی پیدا کـــرده هست، این مواد ضد بیماری هم از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود.

آغاز شیردهی از نخستین لحظات بعد از تولد نوزاد

توصیه این هست که در شش ماه نخست، تغذیه انحصاری با شیر مادر وجود داشته باانجام گرفت، به شرط اینکه مقدار شیر کافی باانجام گرفت و توصیه می‌شود که از نخستین لحظات بعد از تولد، تغذیه با شیر مادر شروع شود.

الان مراکز و اتاق‌های زایمان موظف هستند به محض تولد نوزاد، در نخستین فرصت روی همان تخت زایمان، نوزاد را در کنار مادر و در آغوش او قرار بدهند تا تماس پوست به پوست مادر و نوزاد برقرار شود و تا حد امکان در همان لحظات نخست نوزاد به سینه مادر گذاشته شود تا با مک زدن، شیر مادر وارد بدنش بشود، چون شیری که بلافاصله بعد از زایمان، در ساعات نخستیه و در یکی دو روز نخست ترشح می‌شود و آغوز نامیده می‌شود، شیر زیاد غلیظ و چربی هست که مکیدن مقدار کم آن هم باعث سیری نسبی در نوزاد می‌شود و همان طور که نقل کرد انجام گرفت آنتی‌بادی‌های زیادی هم که بر علیه بیماری‌ها در بدن مادر وجود دارد، از طریق همین شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود و این تغذیه زودرس نه تنها در برقراری ارتباط بین نوزاد و مادر تاثیر مثبت دارد بلکه باعث می‌شود شیر هم زودتر ترشح شود و مک زدن سینه توسط نوزاد باعث می‌شود که هورمون‌هایی از مادر ترشح شود که در جمع انجام گرفتن رحم بعد از زایمان دخالت دارند.

همچنین باعث کاهش خونریزی بعد از زایمان در مادر می‌شود. بنابراین شیردهی بر اساس نظر پزشک باید در نخستین فرصت آغاز شود و به صورت هر دو تا سه ساعت یکبار یا زمانی که نوزاد احساس نیاز می‌کند، انجام شود.

سینه را از دهان نوزاد نکشید

موقع شیردهی هم توصیه می‌شود که نوزاد پایان قسمت قهوه‌ای رنگ سینه را در دهان خود بگیرد و تا هر زمانی که تمایل دارد به شیر خوردن ادامه بدهد.

اگر کودک از یک سینه شیر خورد و باز هم احساس گرسنگی می‌کـــرد، مادر باید سینه مقابل را در دهان کودک بگذارد و شیر بدهد. مادران باید سعی کنند در صورتی که کاری پیش آمد، برای جدا کـــردن نوزاد از سینه، سینه را از دهان کودک نکشند، زیرا کشیدن سینه جهت خروج از دهان نوزاد ممکن هست منجر به ایجاد ترک و زخم‌هایی در نوک سینه شود که زیاد دردناک و ناآسوده‌کننده هست.

مادران باید به نوزاد اجازه بدهند تا زمانی که تمایل دارد، به مکیدن ادامه بدهد، ولی اگر مادران به دلایلی مجبور انجام گرفتند سینه را از دهان نوزاد خارج کنند، می‌توانند انگشت کوچک خود را که شسته و تمیز باانجام گرفت بین آرواره‌های نوزاد بگذارند و آرام نوک سینه را خارج کنند تا زخم نشود.

موقع شیر دادن، پایان توجه خود را به آن معطوف کنید

توصیه می‌شود مادر در هنگام شیر دادن، آن را یک کار خیلی خیلی حیاتی تلقی کند و پایان حواس و توجه خودش را معطوف نوزاد نماید و نوزاد را در آغوش بگیرد و تا حد امکان، پوست مثلا دست مادر با پوست نوزاد در تماس باانجام گرفت.

مادر باید موقع شیر دادن به نوزاد خود نگاه کند و ارتباط چشمی هم برقرار شود و از انجام کارهای دیگر در اطراف خود اجتناب نماید. مادران باید سعی کنند در هنگام شیردهی به تماشای تلویزیون و ‌صحبت کـــردن با موبایل یا با افراد دیگرنپرداخانومد و پایان توجه‌شان در زمان شیر دادن، فقط به نوزادشان باانجام گرفت و هر چقدر که فرخانومدشان احساس نیاز می کند، اجازه بدهند که مک بخانومد، چون شیر در حین مکیدن سینه ایجاد می‌شود و معمولا تعداد دقیقه بعد از شروع مک زدن و شیر خوردن به علت ترشح هورمون‌ها، ساخت و تولید شیر آغاز می‌شود و سینه‌ها احساس پری می‌کنند و ممکن هست که مقدار زیادی شیر وارد دهان کودک شود.

مصرف کافی مایعات در مادران شیرده

توصیه می‌شود تا حد امکان تا ۶ ماه نخست حتی آب، آب قند و مواد دیگر به نوزاد داده نشود و هر چه مادر تمایل دارد، خودش از مواد مغذی هستفاده کند و اجازه بدهد که نوزاد فقط از شیر مادر هستفاده کند.

بعد از شش ماه بسته به نظر پزشک، ممکن هست هستفاده از غذاهای کمکی شروع شود.

اگر بنا به دلایلی مانند بیماری مادر یا کم مصرف کـــردن مایعات، مقدار شیر مادر کم باانجام گرفت و نوزاد سیر نشود، گرسنگی و کم‌آبی نوزاد ممکن هست که باعث اختلال در او شود و نوزاد وخانوم‌گیری کافی نداشته باانجام گرفت و به اندازه کافی ادرار تخلیه نکند.

در این صورت باید با پزشک مشورت شود تا راه‌کارهایی برای افزایش شیر توصیه نماید و ممکن هست با نظر پزشک از شیرهای کمکی هستفاده شود.

نوزادی که تازه متولد انجام گرفته هست، باید حداقل روزی ۶ تا ۸ بار دفع ادرار داشته باانجام گرفت، یعنی باید به اندازه کافی شیر بخورد تا بتواند روزانه این مقدار دفع ادرار را داشته باانجام گرفت و اگر کاهش باانجام گرفت ممکن هست کم‌آبی برای نوزاد خطرناک باانجام گرفت و گاهی باعث افزایش زردی هم می‌شود.

مصرف مایعات توسط مادر بعد از زایمان باید زیاد باانجام گرفت. خیلی از مادران تایمی تعداد روز بعد از زایمان به پزشک مراجعه می‌کنند، دیده می‌شود بدن‌شان کم‌آب و لب‌ها و زبان‌شان خشک هست و این نشان می‌دهد که مصرف مایعات‌شان کم بوده هست.

بنابراین باید مصرف مایعات (به علت شیردهی، تعریق و دفع ادرار)، بعد از زایمان توسط مادر به حد کافی باانجام گرفت و مادران باید هر یک تا یک ساعت و نیم،‌ یک لیوان مایعات مانند آب معمولی، شیر، آبمیوه و مایعات دیگر را به میزان کافی بنوشند که بدن‌شان دچار کم‌آبی نشود.

تحقیقات نشان داده‌اند مادرانی که فرخانومدان خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنند و تا حد امکان هر چه مدت افزایش یعنی تا دو سال به او شیر می‌دهند، ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد خیلی بهتر و افزایش برقرار می‌شود، تنش بین آنها کاهش هست و میزان ابتلا به بیماری‌ها هم در کودکی و بزرگسالی کاهش می‌شود، یعنی نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند، به خاطر کسب ایمنی از طریق شیر مادر، نسبت به کودکانی که از شیر خشک تغذیه می‌شوند، در کودکی کاهش به بیماری‌های عفونی و بیماری‌های واگیردار مانند اسهال در تابستان و همچنین سرماخوردگی، آنفلوانزا، گوش درد و بیماری‌های عفونی دیگر در فصل زمستان مبتلا می‌شود.

همچنین آمارها نشان می‌دهند میزان ابتلا و شیوع چاقی، دیابت، فشار خون و برخی از بیماری‌های روده و معده و… در کسانی که از شیر مادر تغذیه کـــرده‌اند، در سنین بزرگسالی هم کاهش هست.

 

نوشته نکته های طلایی در مورد شیردهی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.