نیمی از بانوان ایرانی نمی توانند فولات را جذب کنند

جذب فولات در بانوان

در مقایسه با زمان مادربزرگ های ما، تغییرات زیادی اتفاق افتاده هست. به نقل کرد ی دکتر صدیقه حنطوش زاده، ما پیشرفت های باور نکـــردنی در زیادی از جنبه های علم و خانومدگی کسب کـــرده ایم و یاد گرفته ایم که چگونه خانومدگی بهتر و سالم تر داشته باشیم.

ایشان همچنین توضیح دادند که: هستفاده از مکمل ها حتی قبل از بارداری، می تواند فردا ای سالم برای مادر و فرخانومدش به ارمغان بیاورد.

محققان دریافتند که با افزودن اسید فولیک به رژیم غذایی خانومان در یک تا سه ماه قبل از حاملگی، میزان نقص لوله عصبی کاهش می یابد. تقریبا پایان مراکز علمی معتبر معتقدند که پایان خانومان باید مصرف اسید فولیک را از یک تا سه ماه قبل از بارداری شروع کنند.

نقش فولیک اسید در کاهش خطرات بیماری های کودکان

بیماریهای قلبی، یکی از اختلالات مادرزادی هست که ما می شناسیم، و بدنبال نقص لوله عصبی ممکن هست ایجاد گردد. می دانیم که مکمل اسید فولیک به عنوان یک عامل درمانی در سیستم تغذیه ای مادر، می تواند خطر نقایص لوله عصبی در کودک را کاهش دهد. برخی مطالعات نیز نشان داده اند که مکمل های اسید فولیک می توانند به جلوگیری از برخی اختلالات مادرزادی مانند ناآسودهی های قلب و غیره کمک کنند.

جذب فولات در بانوان

می دانیم که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از بارداری ها بدون پلن ریزی قبلی اتفاق می افتد. در بعضی از کشورها نظیر ایران این میزان تا ۴۰ درصد نیز می رسد. به همین جهت هستفاده از فولیک اسید به عنوان یک مکمل غذایی در بانوان توسط پزشکان توصیه می گردد.

کمبود امگا۳ DHA در بین خانم های ایرانی

می دانیم که (DHA) DocosaHexaenoic Acid و(EPA) EicosaPentaenoic Acid اسیدهای چرب اشباع نانجام گرفته هستند و همین طور این دو اسید چرب یا پیش سازهای آنها نقش حیاتیی در رانجام گرفت و تتکمیل مغز جنین دارند. مطالعات متعددی نشان داده هست که نقش این دو اسید در جلوگیری از زایمان زودرس و دیابت حاملگی ثابت انجام گرفته هست.

کمبود ید در بین خانم های ایرانی

مطالعات انجام انجام گرفته در ایران نشان داده هست که تقریبا پایان خانم های ایرانی مبتلا به کمبود ید هستند. علاوه بر این، در بررسی اخیر آزمایش ادرار در ایران، نشان داده انجام گرفت که کمبود ید در خانومان باردار ایرانی زیاد رایج هست.

توصیه می شود که پایان خانم هایی  که می خواهند باردار شوند یا باردار هستند، باید روزانه ۱۵۰ تا ۲۵۰ میکروگرم ید دریافت کنند.

خانم هایی که در سنین باروری هستند به فولات نیاز دارند.

خانم ها، فرقی نمی کند کجا خانومدگی می کنند، چه میزان تحصیلات و تاریخچه ی فرهنگی دارند، یک موضوع در پایان آنها مشترک هست، و آن این هست که آنها بهترین را برای فرخانومد خود می خواهند. به منظور آماده سازی مطلوب برای نیازهای خاص قبل و در دوران بارداری، و همین طور در دوران تغذیه کودک با شیر مادر، بدن مادر نیاز به دریافت مقدار معقول مواد مغذی اصلی دارد. یکی از این مواد مغذی حیاتی فولات هست. این واقعیت به طور گسترده ای شناخته انجام گرفته هست. اما آنچه که زیادی از آقام نمی دانند این هست که در واقع توانایی بدن خانم ها در متابولیسم فولات متفاوت می باانجام گرفت.

فولات، یک ویتامین B هست که در تقسیم و تمایز سلول های حیاتی بدن انسان نقش دارد. در طی رانجام گرفت جنین، فولات به ویژه در ایجاد لوله عصبی، که ۲۱ روز پس از لقاح ساخت آن شروع می شود، موثر می باانجام گرفت. مطالعات نشان داده هست که تامین معقول فولات خطر تخریب لوله عصبی را تا ۶۰٪ ، وخانوم کم هنگام تولد را تا ۵۷٪ و نقص مادرزادی قلب را تا ۱۸٪  کاهش می دهد. به دلیل اهمیت فولات در سه ماهه نخست، خانومان باید روزانه ۴۰۰ میلی گرم اسید فولیک (فولات) را دریافت کنند. با این حال، دکتر حنطوش زاده، متخصص خانومان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی پایتخت، بیمارستان ولیعصر، خاطر نشان کـــرد که نیازهای بدن مادران به فولات اغلب توسط رژیم غذایی مادران تامین نمی گردد.

اغلب بانوان نمی توانند فولات را متابولیزه کنند.

اگر چه نیاز به فولات در بدن پایان بانوان یکسان هست، زیادی از خانومان به طور تکمیل نمیتوانند فولات خوراکی یا اسید فولیک (شکل صنعتی ویتامین، معمولا در مکمل ها یافت می شود) را به فرم زیستی فعال L-5-methyltetrahydrofolate (L-5-MTHF) 8 متابولیزه کنند. مرحله نهایی این فرایند متابولیسم تعداد مرحله ای، تبدیل ۵,۱۰-methylenetetrahydrofolate به L-5-MTHF، توسط آنزیم ۵,۱۰-methylene-THF ردوکتاز MTHFR 9) (کاتالیز می شود. با توجه به یک سیتوزین رایج برای جهش نقطه ای thymine در نوکلئوتید ۶۷۷ از ژن MTHFR، فعالیت آنزیم MTHFR در ۷۰٪ در افراد هموزیگوت و ۳۰٪ در افراد هتروزیگوت کاهش می یابد. در مطالعه ۲۰۱۴ خانومان ایرانی، ۴۱٫۵٪ هتروزیگوت و ۸٫۸٪ برای جهش این نقطه هموزیگوت بودند. این بدان معنی هست که نیمی از خانومان ایرانی نمیتوانند به طور تکمیل جذب فولات خوراکی یا اسید فولیک را به عنوان یک  مکمل انجام دهند.

دکتر حنطوش زاده توضیح دادند که با اینکه مقدار فولات در خون یا حضور آن در جهش ژنتیکی قابل شناسایی هست، بهترین راه برای اطمینان از اینکه فرد به اندازه کافی فولات دریافت می کند، غنی سازی رژیم غذایی آنها با فولات می باانجام گرفت.

متافولین سطح کلسترول معقول برای همه خانومان را تضمین می کند.

با توجه به اهمیت مشخص فولات، به بانوان توصیه می شود از مکمل های قبل و در دوران بارداری هستفاده کنند. این مکمل ها معمولا فولات را به صورت اسید فولیک به بدن می دهند. با این حال، همانطور که قبلا ذکر انجام گرفت، همه خانومان نمی توانند اسید فولیک را به شکل فعال زیستی آن تبدیل کنند.

متافولین ترکیب پایدار کلسیم L-5-MTHF می باانجام گرفت که با زیاد از پنجاه سال تحقیق توسط کمپانی مرک عرضه می شود وبطور مستقیم توسط بدن قابل جذب می باانجام گرفت. این به این معنی هست که حتی خانومان با فعالیت آنزیمی محدود نیز می توانند مطمئن باشند که نیازهای فولات آنها در طی ۴ هفته برطرف می گردد. علاوه بر این، متافولین همچنین سطح فولات پلاسما را سریع تر و موثرتر از اسید فولیک افزایش می دهد، که حتی برای خانومان بدون نقص در آنزیم MTHFR نیز مفید می باانجام گرفت.

جذب فولات در بانوان

فمیبیون تنها مکمل بارداری هست که برای هر سه مرحله بارداری، پیش از بارداری، بارداری و تغذیه با شیر مادر تهیه انجام گرفته هست که حاوی متافولین، ید و DHA و دیگر ترکیباتی از ویتامینها می باانجام گرفت که با دقت انتخاب انجام گرفته اند. این ساده ترین راه برای کمک به بیماران جهت بارداری سالم بدون درنظرگرفتن ژنوتیپ MTHR می باانجام گرفت.

نوشته نیمی از بانوان ایرانی نمی توانند فولات را جذب کنند اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.