ویژگی های تست غربالگری NIPT در حاملگی

ویژگی های تست غربالگری NIPT در حاملگی

بانوانی که در سنین بالای سی و پنج سال باردار می شوند باید تست غربالگری NIPT را انجام دهند. این روش نوین ترین تست غربالگری به شمار می رود که می تواند انواع اختلالات کروموزومی را تشخیص دهد. در این روش انواع ناهنجاری های ژنتیکی در مادر و جنین بررسی می شوند. به صحبت های کتایون برجیس جراح و متخصص خانومان و زایمان در این رابطه دقت کنید.

جراح و متخصص خانومان و زایمان با اشاره به اینکه خانومان ۳۵ سال به بالا در صورت بارداری باید تست NIPT را انجام دهند، گفت: سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشن، هموفیلی، آنمی داسی شکل در جنین از طریق این تست قابل شناسایی هست.

کتایون برجیس ، با اشاره به اینکه جدیدترین روش بررسی سلامت جنین، NIPT هست، گفت: در این روش وجودDNA سلول‌های جنینی در خون مادر بررسی می‌شود.

وی در خصوص کاربردهای تست NIPT گفت: تعیین اختلالات کروموزوم‌ها و تعیین جنسیت در مواردی که احتمال وراثت اختلالات ژنتیکی مرتبط با کروموزوم جنسی وجود دارد از کاربردهای هستفاده از این تست هست.

ویژگی های تست غربالگری NIPT در حاملگی

این جراح و متخصص خانومان و زایمان افزود: سردسته این اختلالات شامل سندرم X شکننده, دیستروفی عضلانی دوشن, هموفیلی, آنمی داسی شکل و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال هست.

برجیس در پاسخ به این پرسش که چه کسانی کاندید انجام تست NIPT هستند، گفت: خانومان ۳۵ سال یا بالاتر، وجود یک تست غربالگری مثبت، یافته ای در سونوگرافی که نشان دهنده افزایش ریسک اختلالات کروموزومی هست، سابقه قبلی جنین و یا فرخانومد مبتلا به تریزومی‌ های شایع، والدین حامل جابجایی متواخانوم رابرتسونی که سبب افزایش ریسک تریزومی ۱۳ و ۲۱ در جنین می‌شود، از کسانی هستند که انجام تست NIPT برای آنها ضرورت دارد.

وی بیان داشت: وجود سابقه خانوادگی ابتلا به تریزومی ۲۱، ۱۸ و ۱۳ و عدم انجام تست های روتین غربالگری تا ۲۲ هفتگی به هر دلیل و یا وجود یک یافته سونوگرافیک غیرطبیعی از هفته ۲۲ به بعد نیز از دیگر مواردی بوده که انجام تست NIPT برای آنها ضرورت دارد.

ویژگی های تست غربالگری NIPT در حاملگی

این جراح و متخصص خانومان و زایمان گفت: در گروه‌های پرخطر هم در مواردی می‌توان به عنوان یک پیش تست قبل از انجام تست‌های تشخیصی از این تست هستفاده کـــرد که شامل خانومانی که ریسک سقط تست‌های تشخیصی مثل امنیوسنتز را قبول نمی کنند، افرادی که سابقه سقط مکرر(سه و یا افزایش از سه سقط زیر ۲۰ هفتگی و یا وخانوم جنین زیر ۵۰۰ گرم) دارند، هست.

برجیس گفت: خانومانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند همچنین خانومان که دارای جنین طلایی (جنینی که بعد از تعدادین سال ناباروری، والدین با سن بالا و یا حاصل از حاملگی IVF تشکیل انجام گرفته اند) هستند، انجام این تست برای آنها ضرورت دارد.

فارس

نوشته ویژگی های تست غربالگری NIPT در حاملگی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.