پاکسازی پوست در نوجوانی

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده؛ متخصص پوست،‌ مو و زیبایی

 

مراقبت های پوست برای همه افراد به‌خصوص نوجوانان اهمیت زیادی دارد زیرا تغییرات فیزیولوژیک، پوست را مستعد چربی و آکنه می‌کند.

در این سنین باید روش‌های سنتی مانند هستفاده از صابون و… را که به پوست آسیب می‌رساند و زمینه ساز خشکی و تانجام گرفتید جوش های پوستی می شود، فراموش کـــرد.

توصیه می شود نوجوان هر روز صبح، صورت را با دقت و به صورت حتم زیاد به آرامی با صابون متناسب نوع پوست بشوید، با آب ولرم آبکشی کند و هرگز برای خشک کـــردن صورت، حوله را روی پوست نکانجام گرفت.

پس از شستشو نیز هستفاده از کرم مرطوب کننده برای حفظ شادابی پوست یک اصل زیبایی همیشگی خواهد بود.

پیش از خواب نیز حتما باید آلودگی های محیطی و مواد آرایشی به کمک پنبه و لوسیون مخصوص از روی صورت و اطراف چشم‌ها پاک شود.

حتی اگر لوسیون در دسترس نباانجام گرفت نیز می توان از پنبه آغشته به روغن زیتون و فندق کمک گرفت.

به خاطر داشته باشید برای پاک کـــردن مواد آرایشی نباید تنها به شستشوی معمولی اکتفا کـــرد.

پاکسازی مرتب هفتگی را فراموش نکنید

پاکسازی مرحله حیاتی زیبایی و سلامت پوست هست زیرا باعث حذف انجام گرفتن سبوم اضافی جمع‌انجام گرفته روی پوست می‌شود و از تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

بهترین توصیه ژل‌های آنتی باکتریال هست که به صورت حتم افرادی که آکنه انجام گرفتید دارند باید از لوسیون‌های پاک کننده معقول پوست هستفاده کنند.

این لوسیون‌ها سبوم را از منافذ پوست خارج می‌کند و مانع تشکیل جوشهای جدید می‌شود.

به صورت حتم این گروه از نوجوانان باید از شستشوی صورت با آب داغ نیز پرهیز کنند زیرا غدد چربی تحریک می‌شوند و سبوم افزایشی ترشح می‌کنند.

با این حال باید توجه داشت پاکسازی پوست با چنین روشی زیاد از ۱ تا ۲ بار در هفته توصیه نمی‌شود.

از جمله محصولات طبیعی که می‌تواند کنار روش‌های اصولی بهداشت و مراقبت پوست برای نوجوانان مفید باانجام گرفت می‌توان به روغن های گیاهی مانند فندق، زیتون، نارگیل و ژل آلوئه‌ورا اشاره کـــرد.

رهایی از جوش‌های پوستی

هیچ گاه نباید جوش‌های پوستی را دستکاری کنید زیرا پوست تحریک می‌شود و باکتری‌های روی سطح آن باقی می‌مانند که خود عاملی برای تانجام گرفتید مشکل خواهند بود، اما اگر به هر حال سعی در ترکاندن آنها دارید، ابداً با انگشتان اطراف جوش را فشار ندهید.

با دو تکه دستمال کاغذی تمیز به آرامی جوش را بترکانید.

سپس روی آن را محلول ضدعفونی کننده بخانومید تا احتمال انتقال آلودگی کاهش شود.

یک روش بهتر برای رهایی از جوش‌های پوستی، مراجعه به کلینیک‌های پوست هست تا با تجویز محصولات معقول، ظاهر انجام گرفتن جوش های نا زیبا را کاهش دهند.

توصیه های ویژه برای حفظ سلامت پوست در دوران نوجوانی

انجام تمرینات منظم ورزشی موجب تسریع و بهبود جریان خون میشود که تاثیر مثبتی بر شادابی و طراوت پوست خواهد داشت.

به علاوه، ورزش هسترس و بروز آکنه ناشی از آن را کاهش می‌دهد. در واقع کورتیزول یا هورمون هسترس بر غدد فوقکلیه تاثیر می‌گذارد و تولید هورمون‌های آندروژن را تحریک می‌کند.

این هورمون‌های آقاانه نیز ترشح سبوم را افزایش می‌دهد که بروز جوش‌های پوستی را در پی دارد. به همین دلیل ورزش تاثیر پیشگیرانه مثبتی بخصوص در این سنین دارد.

از نظر تغذیه نیز مصرف فست فودها و شکلات به دلیل تغییرات ناشی از بلوغ و تاثیر آن بر پوست توصیه نمی شود.

همچنین برای پیشگیری از عوارض خوراکی‌های با شاخص گلیسمی بالا مانند آرد تصفیه انجام گرفته، انواع خمیرهای آماده، برنج سفید و… بهتر هست غلات سبوس دار و برنج قهوه‌ای در پلن غذایی جا بگیرد.

میوه‌ها و سبزیجات، خوراکی‌های بدون شکر زیاد و ماهی‌های چرب برای زیبایی پوست نوجوانان زیاد مفید هستند.

پاکسازی پوست، ژست خانومانه نیست!

دیگر روزگاری که جناب آقاان تنها با یک صابون معمولی صورت‌شان را بشویند، گذشته هست.

امروزه بررسی‌های مختلف تایید می کند مراقبت‌های پوست و هستفاده از محصولات معقول تنها یک توصیه برای خانم‌ها نیست و جناب آقاان نیز باید توجه جدی به این مقوله داشته باشند.

در این باره پاکسازی یکی از حیاتیترین توصیه ههست زیرا پوست جناب آقاان با آلودگی‌های محیطی، گرد و غبار و مواد شیمیایی ناشی از فعالیت های مختلف در تماس هست.

به صورت حتم این اصول تکمیلا مشابه خانمها نیست زیرا ساختار پوست جناب آقاان ویژگی‌هایی دارد که نخست باید آنها را شناخت.

ویژگی‌های فیزیولوژیک پوست جناب آقاان

لایه های پوست در جناب آقاان نسبت به خانم‌ها ضخامت افزایشی دارد و به دلیل ترشح افزایش سبوم، افزایش مستعد چرب انجام گرفتن هستند.

همچنین پوست صورت آنها به علت رویش مو و ابداًح مکرر در معرض بروز مشکلات پوستی نیز خواهد بود.

به صورت حتم ضخیم‌تر بودن پوست این مزیت را دارد که چین و چروک های پوستی نسبت به خانم‌ها دیرتر نمایان شود.

همچنین به‌رغم اینکه بعضی جناب آقاان پوست حساسی دارند به طور کلی پوست آقاانه کاهش واکنش نشان می‌دهد.

نخستین نکته در انتخاب محصول پاک‌کننده، شناخت نوع پوست هست.

جناب آقاانی که از آکنه های پوستی گله مند هستند باید پاک‌کننده‌هایی خریداری کنند که لایه های پوست را به نیکوی تمیز کـــرده و از طرفی ترشح سبوم را نیز تنظیم کند.

هستفاده از این محصولات در صبح و شب پیش از خواب توصیه می‌شود تا مانع ایجاد چربی زیاد روی پوست شود.

گروهی که پوست طبیعی دارند یا اینکه پوست مختلط آنها دچار مشکل خاصی مثل جوش و … نیست، می‌توانند روزانه از ژل‌های ملایم پاک کننده هستفاده کنند.

جناب آقاانی که پوست چربی دارند نیز می‌توانند از صابون‌ها و موس‌های تقویت‌کننده و ملایم هستفاده کنند تا تحریکات پوستی کاهش شود.

پاکسازی روزانه صورت و گردن

مراقبت از پوست اصلی‌ترین توصیه برای داشتن پوستی سالم و زیبا هست.

نخستین نکته در این‌باره تمیز کـــردن روزانه پوست به‌خصوص پیش از خواب شبانه هست.

به این ترتیب، منافذ پوستی از گرد و غبار و عوامل زمینه‌ساز جوش و التهاب پاک می‌شود. هستفاده از پاک‌کننده برای پوست‌های طبیعی، یک بار در روز کافی هست.

برای این منظور نخست باید صورت را با آب کمی مرطوب کنید و مقداری از محصول را روی همه قسمت‌های صورت بخصوص پیشانی، بینی و چانه ۳۰ تا ۴۵ ثانیه به حالت دورانی ماساژ دهید زیرا آلودگی در این قسمت‌ها افزایش جمع می‌شوند.

بهتر هست گردن را نیز به همین ترتیب تمیز کنید. موهای صورت را نیز باید با شامپو شستشو داد و سپس صورت را با فراوان آبکشی و با حوله تمیز خشک کـــرد.

هستفاده از ماسک لایه بردار نیز ۱ تا ۲ بار در هفته برای جناب آقاان توصیه می‌شود تا منافذ پوست به طور عمیق تری پاکسازی شوند.

بهترین زمان برای ماسک بلافاصله پس از حمام هست زیرا منافذ پوست به علت گرمای آب متسع می‌شود و به این ترتیب موهای زیرپوستی صورت که عامل بروز جوش و التهابات هستند، تکمیلا پاکسازی می‌شوند.

 

نوشته پاکسازی پوست در نوجوانی اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.