پرخوابی ( hypersomnia ) – تعاون پرتال

پرخوابی ( hypersomnia )( خواب زیاد از حد ) که هم به خواب آلودگی زیاد در طول روز و هم به زیاد بودن زمان خواب اشاره دارد ، یک وضعیت هست که فرد برای بیدار ماندن در طول روز دچار مشکل هست . افرادی که به پرخوابی مبتلا هستند ، قادرند در هر زمانی از روز به خواب بروند ، برای مثال زمانی که سر کار هستند یا هنگامی که در حال رانندگی هستند . آن ها هم چنین ممکن هست دچار دیگر مشکلات مربوط به خواب هم چون کمبود انرژی و نداشتن قدرت تمرکز و نظر بشوند .

بر اساس اعلام فدراسیون ملی خواب آمریکا ، تا ۴۰ % از آقام در مقطعی از خانومدگیشان علائم مربوط به خواب زیاد از حد را تجربه می کنند .


علل خوابیدن زیاد از حد

تعدادین عامل بالقوه برای خواب زیاد از حد وجود دارد که عبارت اند از :

  • اختلال خواب نارکولپسی ( خوابیدن در طول روز ) و آپنه در خواب ( توقف کوتاه تنفس در طول خواب )
  • نخوابیدن در طول شب ( کمبود خواب )
  • چاقی
  • مصرف نادرست دارو ها و الکل
  • یک ضربه به سر ( آسیب سر ) یا بیماری نورولوژیکی مانند مالتیپل اسکلروز ( MS ) یا بیماری پارکینسون
  • دارو های تجویزی مانند مسکن ها یا آنتی هیستامین ها
  • ژنتیک
  • افسردگی

تشخیص پرخوابی

اگر شما دائما در طول روز دچار خواب آلودگی می شوید ، با پزشکتان صحبت کنید . برای تشخیص خوابیدن زیاد از حد ، پزشکتان در مورد عادات خوابتان از شما خواهد پرسید ، هم چنین درباره مقدار خوابتان در طول شب ، این که در طول شب از خواب بیدار می شوید یا نه و این که آیا در طول روز به خواب می روید یا نه از شما سوالاتی می پرسد . پزشکتان باید در مورد مشکلات احساسی و روانی شما در صورت وجود ، مطلع شود . اگر دارویی مصرف می کنید ، به پزشکتان بگویید ، شاید آن دارو باعث اختلالات خواب شما می شوید .

پزشک شما احتمالا تعداد تست برای شما در خوهست می کند ، آزمایش هایی از قبیل تست خون ، تصویر برداری CT اسکن و یک مطالعه ی خواب به نام پلیسومنوگرافی. در بعضی از موارد یک تست نوار مغزی ( EEG ) که فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کند هم انجام می شود .


درمان پرخوابی

اگر برای شما تشخیص خوابیدن زیاد از حد قطعی انجام گرفت ، پزشک شما می تواند دارو های مختلفی برای درمان شما تجویز کند ، دارو هایی مثل محرک ها ، ضد افسردگی ها و هم چنین تعدادین داروی جدید دیگر ( برای مثال Provigil و xyrem ) . اگر برایتان تشخیص آینه در خواب مطرح انجام گرفت ، پزشک شما احتمالا یک دستگاه به نام جریان هوای فشار مثبت دائمی ( CPAP ) را تجویز کند . با درمان CPAP ، شما یک ماسک بر روی بینی یا دهان و یا هر دو می گذارند و بعد می خوابید . یک دستگاه هوای دائمی را به مجاری هوایی شما می دهد تا به باز ماندن آن ها در طول خواب کمک کند .

اگر در حال مصرف دارویی هستید که باعث خواب آلودگی شما می شود ، از پزشکتان بخواهید تا آن را با یک داروی دیگر که این عارضه اش کم تر هست ، تعویض کند . شاید نیاز باانجام گرفت شب ها زود تر به رخت خواب بروید و سعی کنید خواب افزایشی در شب ها داشته باشید . هم چنین بهتر هست مصرف الکل و کافئین را قطع کنید .


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: www.webmd.com

نوشته پرخوابی ( hypersomnia ) – تعاون پرتال اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.