چاشنی هایی كه جان شما را نجات مي‌دهند!

تحریریه بهار خانومدگی

 

 

با شفابخش‌ترین ادویه‌های جهان آشنا شوید. دانش پزشكی مدرن شناسایی و مطالعه روی قدرت بی‌انتهای چاشنی‌ها، ادویه‌ها و گیاهان را آغاز كرده هست و قصد دارد از این تركیبات مفید و شفابخش بعنوان سلاح‌هایی برای مقابله با بیماری‌های گوناگون از سرطان گرفته تا آلزایمر هستفاده كند.

دكتر بهارات آگاروال، هستاد پزشكی مركز سرطان اندرسون در دانشگاه تگزاس و نویسنده اثر «ادویه‌های شفابخش» در این رابطه اظهار داشت: در سال‌های اخیر متخصصان تلاش خود را آغاز كرده‌اند تا براساس شواهد پزشكی نشان دهند كه دلیل هزاران سال انسان از ادویه‌ها برای مصارف پزشكی و درمانی هستفاده می‌كرده هست. به نقل ایسنا، در این مقاله فهرست ۶ مورد از مفیدترین و شفابخش‌ترین ادویه‌ها كه در سراسر جهان مورد هستفاده قرار می‌گیرند، ارایه انجام گرفته هست.  

این ۶ ادویه عبارتند از 

۱-‌ مریم گلی

امروزه متخصصان گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی، مصرف چای مریم گلی را برای بهبود مشكلات معده و گلودرد توصیه می‌كنند. یك مطالعه جدید نشان داده هست كه هستفاده از افشانه حاوی محلول مریم گلی به داخل گلو در كاهش درد زیاد موثر هست. بررسی‌ها هم همچنین نشان داده هست كه مریم گلی برخی از علائم نخستیه آلزایمر را بهبود می‌بخانجام گرفت و روی نوعی ماده شیمیایی تاثیر می‌گذارد كه در حافظه و یادگیری نقش دارد. برای مثال گروهی از دانشجویان كه از كپسول‌های حاوی این گیاه هستفاده كرده بودند در تست‌های حافظه امتیازات بهتری را بدست آوردند. 

۲- رزماری

 رزماری نیز در تقویت حافظه و سطح هوشیاری موثر هست. اسید رزماری و سایر تركیبات آنتی اكسیدانی موجود در این ادویه كه معمولا روی گوشت قرمز و مرغ هستفاده می‌شود، برای مقابله با باكتری‌ها موثر هست و حتی به طبع سالم‌تر گوشت كمك می‌كند. 

۳- زردچوبه

در هند از این ادویه برای تسریع بهبود و شفای زخم‌ها هستفاده می‌شود. همچنین چای زردچوبه در بهبود سرماخوردگی و مشكلات تنفسی موثر هست. پزشكی مدرن نیز زیادی از خواص مفید زردچوبه شامل خواص آنتی اكسیدانی و ضد التهابی را تایید كرده هست. 

زردچوبه حاوی ماده‌ای به نام كوركیومین هست كه می‌تواند دردهای ناشی از آرتریت،‌ جراحات دندانی را كاهش دهد. هم‌چنین در برخی از مطالعات كه خاصیت این ادویه در كنترل بیماری‌های قلبی، دیابت و آلزایمر مشاهده انجام گرفته هست. علاوه براین‌ها دكتر آگاروال در مطالعات خود به خاصیت این ادویه در درمان سرطان به ویژه سرطان‌های روده پی برده هست. 

۴- فلفل تند

 برخی از متخصصان معتقدند كه خوردن فلفل تند در هوای گرم می‌تواند سیستم خنك كننده بدن را به طور طبیعی مورد دنبال قرار دهد و در نتیجه بدن را خنك كند. بعلاوه، نوعی تركیب موجود در فلفل تند موسوم به «كاپسایسین» سوخت و ساز بدن را تانجام گرفتید می‌كند و سوختن چربی را تانجام گرفتید می‌كند. به این ترتیب می‌تواند در طولانی مدت موجب كاهش وخانوم شود. این ماده در عین حال با تقویت توان سلول‌های معده خطر بروز زخم معده را كاهش می‌دهد و این عضو را در برابر عفونت‌ها و باكتری‌های تولید كننده زخم مقاوم می‌سازد. فلفل تند هم چنین با كاهش كلسترول بد از قلب محافظت می‌كند. 

۵- خانومجفیل

 این ادویه به داروخانه گیاهی معروف هست. خانومجبیل از قدیم برای درمان سرماخوردگی و مشكلات معده هستفاده می‌شود و غنی از تركیبات ضد التهابی هست كه هركدام برای مقابله با سرطان‌های مختلف و كاهش دردهای آرتریتی مفید هستند. افرادی كه روزانه كپسول خانومجفیل مصرف می‌كنند ۲۵ درصد كمتر دچار دردهای عضلانی می‌شوند. همچنین تزریق عصاره این ادویه در بهبود دردهای اوستئوآرتریت زانو موثر هست. عصاره خانومجبیل حالت تهوع را كاهش می‌دهد و به كاهش تهوع صبحگاهی ناشی از جراحی و شیمی‌درمانی كمك می‌كند. 

۶- دارچین

 این ادویه نیز به نوبه خود تاثیرات و خواص مفید زیادی دارد. دارچین اشتها را افزایش داده و گوارش را تسهیل می‌كند. این ادویه برای كنترل قندخون در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم زیاد موثر هست. مصرف دارچین به مقدار محدود تاثیرات زیاد قابل توجهی روی بدن و حفظ سلامتی دارد.

 

نوشته چاشنی هایی كه جان شما را نجات مي‌دهند! اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.