چربی کبد را چگونه درمان کنیم؟

مقابله با اضافه وخانوم کبد چرب کاهش وخانوم درمان کبد چرب چربی کبد پیشگیری از اضافه وخانوم اضافه وخانوم

کبد چرب از جمله بیماری هایی هست که به آسودهی از بین نمی رود و مدت ها در بدن افراد مبتلا باقی میماند. اضافه وخانوم و چاقی تاثیرات حیاتیی در بروز این عارضه در بدن میگذارند. با کاهش وخانوم و پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم در طولانی مدت می توانید کبد خود را از این بیماری نجات دهید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت با بیان اینکه کاهش وخانوم درمان اصلی کبد چرب هست، گفت:افرادی که دارای اضافه وخانوم هستند برای جلوگیری از عوارض این بیماری باید وخانوم خود را کاهش دهند.

کبد بزرگترین ارگان داخلی بدن هست که زیاد از ۵۰۰ عملکـــرد حیاتی بدن، از جمله مبارزه با انواع ویروس و عفونت را به عهده دارد. کبد با تولید پروتئین و هورمون در سراسر بدن، نقش حیاتیی را در حفظ سطح نرمال قند خون ایفا می کند و تنها عضوی هست که می تواند خود را بازسازی (ترمیم) کند؛ به همین دلیل هست که افراد می توانند بخشی از کبد خود را اهدا کنند.
کبد چرب، تجمع زیاد از حد چربی در کبد هست؛ بدین معنا که ممکن هست در حالت عادی میزان چربی کبد ۵ درصد باانجام گرفت ولی گاهی از این میزان افزایش انجام گرفته و به ۳۰ تا ۴۰ درصد نیز می‌رسد و تجمع بافت چربی در سلول های کبد ایجاد می‌شود.معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی اعلام کـــرد که ۳۵ درصد ایرانی ‌ها به کبد چرب مبتلا هستند.
دکتر امیرعلی سهراب پور کاهش ۱۰ درصدی وخانوم را برای مقابله با این بیماری کافی دانست و افزود:در این حالت کبد چرب به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کـــرده و فرد ضمن بهبودی ازعوارض این بیماری نیز رهایی خواهد یافت.
فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: علاوه بر کاهش وخانوم، ورزش کـــردن به میزان ۱۵۰ دقیقه در هفته، پرهیز از زیاده روی در مصرف مواد قندی و چربی، پرهیز از مصرف دخانیات و الکل و کنترل فشارخون، حیاتیترین عوامل موثر در درمان کبد چرب و جلوگیری از عوارض آن هستند.
وی تصریح کـــرد:درمان کبد چرب، دارو نیست و داروها اعم از گیاهی و شیمیایی نقش زیاد اندکی در درمان این بیماری دارند.داروها نقش فرعی در درمان کبد جرب دارند و فقط در کبد چرب های انجام گرفتید بهتر هست هستفاده شوند. با توجه به تاثیر اندک داروها در درمان کبدچرب و وجود عوارض بالقوه، درمان دارویی در موارد خفیف تر کبدچرب توصیه نمی شود.
سهراب پور اظهار کـــرد: مطالعات زیادی در این زمینه در دنیا در دست انجام هست و بعید نیست در سال های فردا داروهای موثر در درمان کبد چرب به بازار دارویی معرفی شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت با اشاره به اینکه تشخیص کبدچرب براساس تصویربرداری های تخصصی و توسط پزشک تعیین می شود، اظهار کـــرد: در گذشته برای تعیین انجام گرفتت کبد چرب از بیوپسی یا نمونه برداری سوخانومی از کبد هستفاده می انجام گرفت در حالی که در حال حاضر از روش های جایگزین مانند فیبرواسکن هستفاده می شود که با دقت زیاد میزان چربی کبد و درجه التهاب و آسیب ناشی از آن را نشان می دهد.

مقابله با اضافه وخانوم کبد چرب کاهش وخانوم درمان کبد چرب چربی کبد پیشگیری از اضافه وخانوم اضافه وخانوم

** شیوع بیماری کبد چرب در ایران

فوق تخصص گوارش و کبد گفت: در سال های اخیر در پایان دنیا کبد چرب شیوع پیدا کـــرده و در کشور ما هم شاهد روند افزایش این بیماری در بین اقشار مختلف به خصوص نسل جوان هستیم.
وی با اشاره به اینکه کبد چرب یک هانجام گرفتار هست، گفت: همه آقام باید مراقب این هانجام گرفتار باانجام گرفت و از کارهایی که روند این بیماری را انجام گرفتت می بخانجام گرفت، پرهیز کنند.
سهراب پور به عوارض کبدچرب اشاره کـــرد و گفت: کسانی که چربی در کبدشان رسوب کـــرده و کبد چرب دارند، زیاد از افراد سالم در معرض رسوب چربی در شریان های قلب و مغز و کلیه هستند و بنابراین لازم هست شیوه خانومدگی سالمی را اتخاد کنند.
فوق متخصص گوارش و کبد اظهار کـــرد: در بیماران دچار کبد چرب، خطر مرگ ناشی از سکته های قلبی و مغزی زیاد افزایش از عوارض کبدی هست. بنابراین این افراد افزایش از آن که نگران کبد خود باشند، باید توصیه های پیشگیرانه مربوط به سکته های قلبی و مغزی را رعایت کنند.
وی به افرادی که دچار کبد چرب هستند، توصیه کـــرد که با مراجعه به پزشک از وضعیت فشارخون و سطح قند و چربی خون خود آگاهی یابند و توصیه های تغذیه ای و ابداًح شیوه خانومدگی را جدی بگیرند.
فوق تخصص گوارش و کبد، فشار خون بالا، قند بالا و چربی بالای خون را در بیماران کبد شایع تر از جمعیت سالم اعلام کـــرد و گفت: درمان این موارد حیاتیتر از درمان کبدچرب هست.

** علائم و نشانه های کبد چرب چیست؟

خستگی و بی حالی
کاهش وخانوم و اشتها
تهوع
ضعف عمومی
درد در مرکز و یا سمت رهست بخش بالای شکم

ایرنا

نوشته چربی کبد را چگونه درمان کنیم؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.