چسبندگی جفت : علت، علائم و درمان

جفت به طور معمول به دیواره رحم متصل می شود، اما یک بیماری وجود دارد که جفت عمیقا به دیواره رحم متصل می شود. این بیماری به چسبندگی جفت معروف هست. تقریبا در ۲۵۰۰ حاملگی یک حاملگی دچار این مشکل می شود.

انواع چسبندگی جفت:

تفاوت بین چسبندگی جفت اکرتا، اینکرتا یا پرکرتا با انجام گرفتت چسبندگی جفت به دیواره رحم تعیین می شود:

انواع چسبندگی جفت

۱- چسبندگی جفت اکرتا:

هنگامی رخ می دهد که جفت در دیواره رحم زیاد از حد عمقی چسبیده باانجام گرفت اما به عضله رحم نفوذ نکـــرده باانجام گرفت. چسبندگی جفت اکرتا رایج ترین چسبندگی ، حدود ۷۵٪ از همه موارد هست.

۲- چسبندگی جفت اینکرتا:

زمانی اتفاق می افتد که جفت متصل به دیواره رحم حتی عمیق تر و به عضله رحم نفوذ کـــرده هست. این چسبندگی تقریبا ۱۵٪ از موارد مورد توجه قرار می گیرد.

۲- چسبندگی جفت پرکرتا:

هنگامی رخ می دهد که جفت از طریق کل دیواره رحم نفوذ کند و به یک عضو دیگر مانند مثانه متصل شود. چسبندگی جفت پرکرتا حدود ۵٪ از همه موارد هست.

علت ایجاد چسبندگی جفت:

– علت خاص از چسبندگی جفت اکرتا ناشناخته هست، اما می تواند به جفت سر راهی و سزارین (بخوانید: سزارین | علت انجام زایمان سزارین و مراقبت های آن) قبلی مرتبط باانجام گرفت. چسبندگی جفت اکرتا در ۵ تا ۱۰ درصد از خانومان با جفت سر راهی وجود دارد.

– زایمان سزارین احتمال چسبندگی جفت اکرتا را در فردا افزایش می دهد و هر چقدر سزارین افزایش انجام شود، این احتمال افزایش می یابد. سزارین تعدادقلو در زیاد از ۶۰٪ از موارد جفت اکرتا وجود دارد.

عواملی که باعث چسبندگی جفت اکرتا میشود:

این عوامل می تواند خطر ابتلا به چسبندگی جفت اکرتا را افزایش دهد:

 • زایمان سزارین قبلی یا دیگر جراحی های رحم. خطر جفت اکرتا در هر جراحی رحم، از جمله جراحی برای حذف فیبروئید، افزایش می یابد.
 • جایی که جفت شما چسبیده هست. اگر جفت به صورت جزئی یا تکمیل دهانه رحم را بپوشاند یا در بخش پایین تر رحم قرار گیرد، این خطر افزایش می یابد.
 •  تعداد نوزادانی که به دنیا آورده اید. خطر بروز جفت اکرتا در هنگام هر زایمان افزایش می یابد.
 •  برخی دیگر از بیماری های رحمی. اگر فیبروئید رحم (فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان) یا زخم در بافت پوشش رحم (علت زخم دهانه رحم | درمان زخم دهانه رحم) داشته باشید، خطر ابتلا به جفت اکرتا افزایش می شود.
 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن خطر ابتلا به مشکلات جفتی را افزایش می دهد.
 • سن شما. جفت اکرتا در خانومان ۳۵ ساله و بالاتر افزایش دیده می شود.

این چسبندگی جفت چگونه درمان می شوند؟

درمان چسبندگی جفت

– هنگامی که بیماری جفتی دارید، بهترین زمان برای زایمان مشخص نیست. اما پزشک توصیه می کند.

– در حدود هفته ۳۴ بارداری تا هفته ۳۸ بارداری برای جلوگیری از خونریزی خطرناک، نوزاد را به دنیا بیاورید. اگر می خواهید در فردا نیز حامله شوید، ممکن هست پزشک قبل از سزارین از درمان خاصی هستفاده کند و رحم را نجات دهد.

– هنگامی که پیش از زایمان بیماری تشخیص داده می شود، پزشک احتمالا سزارین را توصیه کند و بلافاصله پس از آن هیسترکتومی (عمل هیستروسکوپی چیست؟ ) انجام می شود. این کار می تواند از تهدید کننده بودن خونریزی جلوگیری کند. سزارین جراحی هست که در آن نوزاد شما از طریق برش هایی که پزشک در شکم و رحم ایجاد می کند متولد می شود. هیسترکتومی زمانی هست که رحم شما توسط جراحی برداشته شود. بدون رحم، در فردا نمی توانید باردار شوید.

– اگر پزشک این بیماری را در هنگام تولد تشخیص دهد، ممکن هست سعی کند جفت را در جراحی برداشته و خونریزی را متوقف کند. با این حال، هیسترکتومی اغلب لازم هست.

خطر ابتلا به چسبندگی جفت اکرتا در نوزاد چیست؟

– زایمان زودرس و عوارض بعد از آن نگرانی اصلی نوزاد هست. خونریزی در سه ماهه سوم ممکن هست یک نشانه هانجام گرفتار دهنده وجود چسبندگی جفت اکرتا باانجام گرفت، و هنگامی که جفت اکرتا اتفاق می افتد، معمولا باعث زایمان زودرس می شود.

– پزشک وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد و از دارو، هستآسوده و هر چیز دیگری که برای کمک به ادامه حاملگی در طول مدت تکمیل هستفاده می شود، هستفاده می کند.

سایر مشکلات چسبندگی جفت:

در بعضی موارد جفت به درستی کار نمی کند. ممکن هست زیاد از حد نازک، ضخیم و یا لبه اضافی داشته باانجام گرفت. بند ناف ممکن هست به درستی وصل نانجام گرفته باانجام گرفت. مشکلات مربوط به عفونت، لخته انجام گرفتن خون و انفارکتوس (ناحیه بافت آقاه مانند زخم) می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد و به جفت آسیب وارد کند. مشکلات جفتی مانند این می تواند منجر به خطرات بهداشتی برای شما و کودک شود. برخی از این خطرات عبارتند از:

 •  ممکن هست سقط جنین داشته باشید.
 •  کودک شما به شکلی که باید در حین بارداری رانجام گرفت کند، رانجام گرفت نمی کند.
 •  ممکن هست هنگام تولد خونریزی داشته باشید.
 •  ممکن هست زایمان زودرس داشته باشید. این زایمان خیلی زود قبل از هفته ۳۷ بارداری اتفاق می افتد.
 •  نوزاد شما ممکن هست نقایص زایمان داشته باانجام گرفت.

پزشک شما جفت را پس از زایمان بررسی می کند. گاهی جفت برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود، به خصوص اگر جنین دارای مشکلات بهداشتی خاص مانند رانجام گرفت ضعیف باانجام گرفت.

چگونگی تشخیص مشکلات جفتی:

تشخیص مشکلات چسبندگی جفت

اگر فاکتورهای خطر برای چسبندگی جفت اکرتا در دوران بارداری – مانند حالتی که جفت به طور جزئی یا تکمیل دهانه رحم را پوشانده هست یا جراحی قبلی رحم انجام انجام گرفته باانجام گرفت – داشته باشید، پزشک به دقت تخمک گذاری (بخوانید:علایم تخمک گذاری از روی دهانه رحم) جفت نوزاد را بررسی می کند. تکنیک هایی برای تشخیص چسبندگی جفت اکرتا ممکن هست شامل موارد زیر باانجام گرفت:

۱- تست های تصویربرداری:

 • از طريق سونوگرافی يا تصويربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، پزشک می تواند نحوه قرار دادن جفت در ديواره رحم را ارزيابی کند.

۲- آزمایش خون:

 • پزشک ممکن هست یک نمونه از خون برای اندازه گیری مقدار آلفا فتو پروتئین – پروتئینی (اندازه گیریAFP بعد از هفته پانزدهم بارداری) که توسط کودک تولید می شود و می تواند در خون مادر شناسایی شود، آزمایش کند. چنین افزایشی به چسبندگی جفت اکرتا مربوط می باانجام گرفت.

چگونه می توان خطر ابتلا به بیماری جفتی را کاهش داد؟

– یکی از راه های کاهش احتمال ابتلا به این نوع بیماری های جسمی در حاملگی های فردا، زایمان طبیعی به جای سزارین هست. تنها درصورت مشکلات بهداشتی در مادر یا جنین از سزارین هستفاده کنید. برای برخی از مادران و نوزادان، مشکلات بهداشتی باعث می شود سزارین نسبت به زایمان طبیعی بهتر باانجام گرفت. اما اگر بارداری سالم باانجام گرفت، بهتر هست تا زمان شروع درد صبر کنید. به دلایل غیر پزشکی تقاضای سزارین ندهید.

– حتی اگر قبلا سزارین داشته اید، ممکن هست بتوانید نوزاد بعدی خود را با زایمان واژینال به دنیا بیاورید. این حالت زایمان واژینال پس از سزارین (VBAC) نامیده می شود. ممکن هست بسته به نوع برش در سزارین، قادر به داشتن VBAC باشید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منابع: americanpregnancy.org و www.babycenter.com و www.mayoclinic.org 

نوشته چسبندگی جفت : علت، علائم و درمان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.