چطور از کودکان عكس بهتری بگیریم؟

تحریریه ماهنامه كودك سالم

 

کودکان تحرک و جنب و جوش را دوست دارند و به ندرت پیش می‌آید بدون دلیل بر جای خود ثابت بایستند. به همین دلیل هم گرفتن تصویر‌هایی زیبا، شفاف و با کیفیت از کودکان، حتی برای عکاسان حرفه‌ای نیز کاری دشوار هست. اما با هستفاده از تعداد تکنیک ساده شما می‌توانید کیفیت تصویر‌های فرخانومدتان را افزایش دهید.

از نور طبیعی هستفاده کنید
برخی افراد عادت به هستفاده از فلاش دوربین دارند. فلاش دوربین، جز در موارد خاص نباید مورد هستفاده قرار گیرد. نوری که از فلاش دوربین بر موضوع مورد نظر می‌تابد مصنوعی هست و گاه موجب تغییر ویژگی‌های چهره می‌شود. همچنین گاه هستفاده از فلاش موجب جلب توجه کودک انجام گرفته و باعث می‌شود او از حالت طبیعی خود خارج انجام گرفته و مانع عکاسی شما شود.

اگر فلاش دوربین خاموش باانجام گرفت، شما می‌توانید از کودک تصویر‌های متوالی و متعددی بگیرید تا نهایتا بتوانید بهترین و با کیفیت ترین آنها را انتخاب کنید. برای اینکه از نور طبیعی افزایشین بهره را ببرید، بهتر هست صورت فرخانومدتان رو به نور باانجام گرفت. اگر منبع نور پشت سوژه باانجام گرفت، سوژه در تصویر سیاه و تاریک می‌شود. همچنین تابش نور از کنار نیز تصویر زیبایی ایجاد می‌کند.

به دنبال ژست‌های حتمی نباشید
نباید از یک کودک انتظار داشته باشید مانند یک بزرگسال در مقابل دوربین بایستد و ژست بگیرد. معمولا با ارزش‌ترین تصویر‌ها از کودکان تصویر‌هایی هستند که تصویر آنها را در حالت طبیعی ثبت کـــرده هست. لازم نیست کودک حتما به لنز دوربین خیره شود تا شما بتوانید از او تصویری بیندازید.

دوربین را بردارید و هنگامیکه او در حال گیم هست تعداد تصویر متوالی از او بیندازید. با ورود دوربین‌های دیجیتال به بازار این امکان برای افراد ایجاد انجام گرفته هست که بتوانند از یک موضوع تعدادین تصویر بینداخانومد و سپس بهترین را انتخاب کنند. شما نیز همین کار را انجام دهید. اگر دوربین شما تخصصی هست و شما با تنظیمات آن آشنایی دارید، می‌توانید سرعت شاتر دوربین را افزایش دهید. با اینکار، حتی اگر فرخانومد شما در حال حرکت باانجام گرفت، تصویر او شفاف و با کیفیت ثبت می‌شود.

بهترین مکان را برای عکاسی انتخاب کنید
زمینه در تصویر و زیبایی آن تاثیر زیادی دارد. انتخاب زمینه معقول نه تنها بر زیباتر انجام گرفتن تصویر موثر هست، بلکه موجب تشویق کودک نیز می‌شود. فرخانومد شما اگر در مکانی زیبا مانند ساحل دریا یا پارک باانجام گرفت افزایش با شما همکاری خواهد کـــرد تا زمانیکه در آشپزخانه یا اتاق خواب قصد عکاسی از او را داشته باشید.

در محیط‌های جذاب و جدید حس کنجکاوی کودک تحریک انجام گرفته و میل او به کشف محیط افزایش می‌یابد. هنگامیکه کودک در حال پی بردن به جذابیت‌های محیط جدید هست، شما می‌توانید تصویر‌های زیبایی از او بیندازید. همچنین معمولا در محیط باز و خارج از خانه، نور زیاد زیبا و طبیعی‌تر هست که همین موضوع بر کیفیت تصویر تاثیر زیاد مثبتی می‌گذارد.

سرعت عمل داشته باشید
کودکان در جای خود ثابت نمی‌ایستند مگر اینکه معجزه‌ای در کار باانجام گرفت! آنها مدام در حال حرکت هستند. پس این شما هستید که باید خود را با سرعت حرکت آنها تنظیم کنید. اگر می‌خواهید از فرخانومدتان تصویر بگیرید و موقعیت‌های زیبا و خاص خانومدگی او را ثبت کنید، باید سریع تصمیم بگیرید، سریع تنظیمات دوربین را هماهنگ کنید و سریع تصویر بیندازید.

همچنین سعی کنید هنگام عکاسی، تا جاییکه ممکن هست کودک را متوجه دوربین نکنید زیرا معمولا کودکان با دیدن دوربین از حالت طبیعی خود خارج می‌شوند و این نکته معمولا بر زیبایی و دلنشینی تصویر تاثیر می‌گذارد.

صبور باشید
معمولا امر و نهی کـــردن به کودکان فایده‌ای ندارد و آنها کاری را که خود دوست دارند یا صحیح می‌دانند انجام می‌دهند. عکاسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. هنگام گرفتن تصویر نیز کودکان مدیر هستند. اگر سن کودک معقول هست، با او صحبت کنید و برای او توضیح دهید که تصویر زیبا باید چگونه باانجام گرفت و او دلیل باید به حرف شما گوش دهد. اگر او قبول نکـــرد، صبر کنید و اجازه دهید موقعیت معقول ایجاد شود. دوربین را متداوم آماده نگهدارید تا با دیدن موقعیتی زیبا، فرصت را از دست ندهید.

بر تصویر کودک تمرکز کنید
اگر می‌خواهید از فرخانومدتان تصویری بیندازید، موضوع اصلی تصویر باید کودک باانجام گرفت. گاه زمینه تصویر یا افراد یا اشیاء اطراف کودک آنقدر قوی و شلوغ هستند که بر موضوع اصلی غالب می‌شوند. چنین تصویر‌هایی معمولا زیبا و به یاد ماندنی نیستند. بدین منظور، بهتر هست تا جاییکه ممکن هست فاصله شما از موضوع کم باانجام گرفت. به صورت حتم این فاصله باید منطقی باانجام گرفت دلیل که نزدیک بودن زیاد از حد دوربین موجب خارج انجام گرفتن تصویر از حالت طبیعی می‌شود.

از فرد دیگری کمک بگیرید
بعضی کودکان از دوربین و از ایستادن در مقابل آن به تنهایی می‌ترسند یا اینکار را دوست ندارند. به همین دلیل شما می‌توانید از فرد دیگری تقاضای کمک کنید. فرد دیگری می‌تواند در کنار کودک بایستد یا با او گیم کند. شما نیز می‌توانید بدون اینکه خود کودک متوجه باانجام گرفت، تنها از او تصویر بیندازید. حتی می‌توان برای خنداندن کودک او را قلقلک داد یا با او گیم کـــرد. بدین ترتیب می‌توان تصویر‌های زیباتری از او انداخت.

هم قد کودک بشوید
کودکان به طور عادی قدشان نصف یا یک سوم بزرگسالان هست. ما نیز عادت کـــرده ایم در طول روز از بالا به پایین به آنها نگاه کنیم. اما عکاسی از این زاویه زیبا و جذاب نیست. به همین دلیل باید برای گرفتن تصویری با کیفیت از کودک، بنشینید و تصویر را از روبرو بیندازید. به صورت حتم گاه تغییر زاویه و عکاسی از زاویه‌ای خاص موجب زیبایی و تنوع در تصویر می‌شود.

 

نوشته چطور از کودکان عكس بهتری بگیریم؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.